Odruch ssania to jeden z najbardziej pierwotnych, podstawowych odruchów u noworodków, obecny już w trakcie życia płodowego. Pozwala maluszkowi ssać pierś bądź butelkę, dzięki czemu zaspokaja on głód. Nie jest to jednak jego jedyna funkcja – ssanie bardzo silnie uspokaja, rozładowuje napięcie i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, wycisza je i usypia. Zdarza się, że odruch zostaje zaburzony i noworodek traci naturalną zdolność do odpowiedniego ułożenia języka oraz warg, co zarówno frustruje, jak i bardzo utrudnia karmienie. Na szczęście producenci oferują wyjątkowo szeroki asortyment smoczków, które pomagają w pobudzeniu zatraconego odruchu oraz dodatkowo uspokajają maluszka.
Zalety smoczków uspokajających
Główną zaletą smoczków uspokajających jest jak sama nazwa wskazuje – wyciszanie niemowlaka. Czasami dziecko ma bardzo silny odruch, którego nie zaspokoi wyłącznie ssanie piersi bądź butelki podczas karmienia. Gadżet ten pomocny będzie także w sytuacji, gdy maluch ma problemy w trakcie karmienia i nie jest w stanie wygodnie złapać ustami sutka oraz zaspokoić głodu. Trening na smoczku o anatomicznym kształcie zbliżonym do naturalnej piersi pozwoli popracować nad tą umiejętnością, dzięki czemu w przyszłości przyswajanie pokarmu będzie przebiegało bez problemów, dziecko złagodzi także frustracje spowodowane kłopotami podczas karmienia. Ssanie stymuluje także prawidłowy rozwój narządów mowy – zaburzenia wymowy spowodowane smoczkiem to mit – obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli o fizjologicznym kształcie i uspokajających właściwościach. Sprawdzą się one także podczas nieobecności mamy, kiedy to maluszek może mieć problemy z zasypianiem i tęsknotą, ssanie w tym przypadku częściowo zastąpi pierś i ułatwi wyciszenie.
Dodatkowe funkcje
Smoczki uspokajające mają także dodatkowe, opcjonalne funkcje, które dodatkowo wzbogacają ich działanie i przydają się w stresujących dla dziecka sytuacjach. Ciekawą właściwością są dozowniki, które ułatwiają podawanie lekarstw, na przykład syropów oraz kropel, a także pastylek do ssania. Przyjmowanie leków jest to czynność nielubiana przez niemowlaki, a podanie medykamentów przez smoczek maluchowi jest dla niego niemal niezauważalne, nie odrywa go od zabawy i nie powoduje niepotrzebnych nerwów.
Dostępne są także modele wykonane z syntetycznej siateczki, będące dobrym wstępem do rozszerzania diety – można za ich pomocą podawać pierwsze, niewielkie kawałki warzyw i owoców, bez strachu o zadławienie. Ssanie zmieni pokarm w postać półpłynną, z którą dziecko bez problemu sobie poradzi i stopniowo zapozna się z nowymi smakami.
Na co należy zwrócić uwagę?
Kupując smoczek uspokajający, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów – na szczęście bogaty asortyment sklepów pozwala na wybór produktu dopasowanego do potrzeb dziecka. Przede wszystkim, smoczek powinien być adekwatny do wieku – zbyt mały lub zbyt duży będzie uciskać buzię dziecka, a ssanie go może wymagać wiele wysiłku. Zbyt mały natomiast będzie wypadał z buzi, powodując frustracje.
Bardzo ważne jest także tworzywo, z którego smoczek jest wykonany. Najlepiej sprawdzają się produkty silikonowe, które w przeciwieństwie do lateksu, nie wywołują uczuleń oraz nie odbarwiają się. Są także wytrzymałe i nie zniszczą się pod wpływem nacisku małych dziąseł lub pierwszych ząbków dziecka.
Produkt powinien być elastyczny, aby w łatwy sposób można było pozbyć się powietrza znajdującego się w środku. Ułatwi to utrzymanie go w czystości i pozbawić resztek śliny czy pokarmu. Higiena w przypadku smoczków jest wyjątkowo ważna, ponieważ niemowlak wkłada smoczek bezpośrednio do buzi – zadbajmy więc, aby nie znajdowały się na nim zarazki. Bardzo funkcjonalne są modele wyposażone w ozdobny sznurek lub łańcuszek z koralikami, który można przypiąć do ubranka malucha. Zapobiegnie to zgubieniu smoczka na przykład podczas spaceru, ale także dodatkowo zajmie uwagę i będzie pełnić rolę swoistej zabawki.
Smoczki bywają niesłusznie demonizowane – jeżeli wykorzystuje się je w odpowiedni sposób, mogą przynieść dziecku wiele korzyści. Należy dbać o to, aby podawać go tylko w określonych momentach, aby niemowlak nie ssał go przez cały dzień oraz aby nie stał się zamiennikiem piersi, a także aby zawsze utrzymywać go w czystości. Odpowiednio dobrany do buzi dziecka, fizjologiczny model wykonany z trwałych materiałów będzie wspomagał wyciszenie i zasypianie maluszka, uspokoi go i ukoi towarzyszący mu stres, jednocześnie nie wypływając negatywnie na rozwój jego zgryzu, a nawet stymulując prawidłowy rozwój narządu mowy.
Komentarze