Przedwczesne oddzielenie się łożyska – przyczyny i leczenie

Krwawienie w ciąży pojawiające się po 24 tygodniu zazwyczaj wskazuje na jeden z dwóch problemów: łożysko przodujące lub przedwczesne oddzielenie się łożyska. W tym artykule omówimy tę drugą sytuację. Czy odklejanie się łożyska zbyt wcześnie jest groźne? Jak można walczyć z tym problemem, a może mu zapobiec?

Przedwczesne oddzielenie się łożyska, czyli co?

O przedwczesnym oddzieleniu się łożyska można mówić, gdy łożysko oddziela się od ściany macicy, czego efektem jest krwawienie w ciąży. Szacuje się, że problem dotyczy 1 na 80 ciąż i może wystąpić niezależnie od stopnia zaawansowania ciąży.

Zazwyczaj łożysko odkleja się nieznacznie, co nie wiążę się z większym zagrożeniem. Bywają jednak sytuacje, kiedy przedwczesne oddzielenie się łożyska ma zaawansowaną formę, co stanowi zagrożenie dla rozwijającego się dziecka i matki. Stopień powagi sytuacji ocenia lekarz po sprawdzeniu, jak bardzo oddzieliło się łożysko, jak duże jest dziecko i na jakim etapie ciąży znajduje się przyszła mama.

przedwczesne oddzielenie się łożyska

Skąd się bierze problem z przedwczesnym oddzieleniem się łożyska?

Lekarze zazwyczaj nie potrafią powiedzieć, dlaczego łożysko przedwcześnie się odkleja.

W nielicznych przypadkach ma to związek z urazem brzucha w ciąży, wypadkiem. W większości sytuacji niestety przyczyna nie jest znana. Przypuszcza się, że znaczenie może mieć nadciśnienie tętnicze, wady wrodzone macicy, krótka pępowina, palenie papierosów, niedobór kwasu foliowego.

Kobiety, które po dowiedzeniu się o ciąży przestają palić zmniejszają swoje ryzyko przedwczesnego oddzielenia się łożyska o 1/4.

Przedwczesne oddzielenie łożyska – objawy

W ciężkich przypadkach oddzielenia się łożyska pojawiają się:

  • krwawienia z pochwy,
  • ból brzucha,
  • tkliwość dotykowa nad macicą,
  • mogą wystąpić skurcze, które poprzedzają przedwczesny poród.

Jak leczyć przedwczesne oddzielenie łożyska?

Wszelkie krwawienia w ciąży wymagają diagnostyki. Gdy wystąpią, należy zgłosić się do lekarza. Bardzo istotne jest, by sprawdzić, jak bardzo poważna jest sytuacja i jak reaguje na nią dziecko.

W niektórych sytuacjach wystarczy podanie płynów, kroplówek, w celu usunięcia skutków utraty krwi. W ciężkich przypadkach niezbędne jest przerwanie ciąży.

Po epizodzie odklejenia łożyska niezbędna jest stała obserwacja przyszłej mamy i dziecka. Niestety wzrasta bowiem ryzyko wystąpienia poporodowego krwawienia z macicy.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.