Przedwczesna menopauza – kiedy się pojawia i jak się objawia?

Przedwczesna menopauza to rzadki problem, jednak nie należy go ignorować. Dotyka 1% kobiet poniżej 40 roku życia. Ma dość poważne konsekwencje – zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, osteoporozy, zaburzeń nastroju, chorób neurologicznych, itd. Jak objawia się przedwczesna menopauza i czy da się jej zapobiec?

Na czym polega przedwczesna menopauza?

Przedwczesna menopauza to zjawisko przedwczesnej niewydolności jajników, do którego dochodzi przed 40 rokiem życia. W praktyce objawy menopauzy doświadcza kobieta znacznie szybciej niż dzieje się to średnio w danej populacji (około 52 roku życia). Przedwczesna menopauza jest obserwowana w 10-28% przypadków pierwotnego braku miesiączki i 4-18% wtórnego braku miesiączki.

Typowymi symptomami są: brak miesiączki, zwiększony poziom gonadotropin i niedobór estrogenów. Podczas badania krwi przedwczesną menopauzę potwierdza się stwierdzając niedobór estrogenów i podwyższony poziom hormonu folikulotropowego w surowicy.

przedwczesna menopauza

Przedwczesna menopauza – przyczyny

Przedwczesna menopauza może być spontaniczna lub indukowana.

W tym drugim przypadku pojawia się na skutek interwencji chirurgicznych, wycięcia jajników, czy chemioterapii ( w tym ostatnim przypadku efekt może być odwracalny).

Przyczyny menopauzy spontanicznej nie są niestety znane. Na pewno znacznie ma czynnik genetyczny. Wczesna menopauza często występuje rodzinnie, na przykład u matki i córki. Podejrzewa się, że przyczyną mogą być też zaburzenia autoimmunologiczne, infekcje, niedobory enzymów lub zespoły metaboliczne.

Za przedwczesną menopauzę odpowiadają zaburzenia genetyczne (nieprawidłowości chromosomalne, anomalie chromosomów płciowych, zespół Turnera ). W 30-60% przypadków za przedwczesną menopauzę odpowiadają choroby autoimmunologiczne – choroby tarczycy, świnka, nadczynność tarczycy. Badania wykazały, że u kobiet, u których nastąpi przedwczesna menopauza z powodów autoimmunologicznych częściej występuje także cukrzyca, niedoczynność tarczycy i reumatoidalne zapalenie stawów.

Inna przyczyna przedwczesnej menopauzy? Palenie, które udowodniono, że ma destrukcyjny wpływ na układ hormonalny. Winne są przede wszystkim wielopierścieniowe węglowodory. 

Jak objawia się przedwczesna menopauza?

Przedwczesna menopauza daje zazwyczaj podobne objawy do menopauzy występującej o czasie:

 • uderzenia gorąca,
 • nocne poty,
 • suchość pochwy,
 • nietrzymanie moczu,
 • ból głowy,
 • depresja,
 • lęk,
 • drażliwość,
 • bóle stawów,
 • obniżona koncentracja,
 • obniżone libido.

Jak leczy się przedwczesną menopauzę?

Przedwczesna menopauza łagodzona jest podobnymi metodami jak klasyczna menopauza. Konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa i omówienie sposobów leczenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.