Przedszkole lub żłobek zamknięte w wakacje

Przedszkola, żłobki, kluby dziecięce często są zamykane w wakacje. Przerwa wynosi zazwyczaj miesiąc.
Czy zatem rodzic może w okresie przerwy w pracy placówki sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem z prawem do zasiłku opiekuńczego?
I tak, i nie.

Wszystko zależy od tego, jaka jest przyczyna przerwy w pracy placówki.

Jeżeli jest zaplanowana i rodzice wiedzą o niej dużo wcześniej (często na samym początku roku szkolnego), nie przysługuje im zasiłek opiekuńczy na dziecko, z którym muszą zostać w domu.

Zasiłek ten otrzymają ubezpieczeni, jeżeli przerwa w pracy żłobka czy przedszkola jest nagła, niezaplanowana, a rodzic dowiedział się o niej w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem ich zamknięcia.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
1)   dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:

a)  nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza

art. 32 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał ubezpieczonym, którzy mają odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe (obowiązkowe – z umowy o pracę; dobrowolne jak np. w przypadku prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nazywam się Katarzyna Przyborowska. Jestem radcą prawnym, prowadzę własną kancelarię – LEGE ARTIS z siedzibą w Toruniu. Specjalizuję się w prawie, cywilnym, rodzinnym, prawie pracy oraz prawach kobiet. Pomagam przedsiębiorczym Paniom w prowadzeniu i rozwoju ich działalności gospodarczej, w sprawach związanych z mobbingiem, kwestią zasiłków czy uprawnień rodzicielskich. Prowadzę blogi prawnicze: Temidajestkobieta.pl oraz Medyczneprawo.pl

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. aniaf96 aniaf96

    u mnie na szczescie moge liczyc na pomoc mojej starszej corki ktora zaopiekuje sie swoim bratem;P

Polecane tematy