Propolis na przeziębienie dla dzieci i dorosłych

Czy wiesz, że propolis uznawany jest za naturalny, wyjątkowo silny antybiotyk? Mogący rozwiązać choć częściowo problem z uodpornianiem szczepów bakterii i innych patogenów na leczenie antybiotykami. Jak mało która substancja wspomaga organizm w walce z przeziębieniami! Wzmacnia i chroni, a do tego jest szalenie zdrowa. Czy wiesz, jak stosować propolis na przeziębienie? Dla kogo jest to dobre rozwiązanie i czy jest to produkt dobry także dla dzieci?

Czym jest propolis?

Propolis to inaczej kit pszczeli, naturalna substancja żywiczna produkowana przez pszczoły. Powstaje w każdym ulu z substancji zebranych z roślin, a w szczególności z pąków i żywic. Jest niezastąpiona, trudno wyobrazić sobie bez tego składnika funkcjonowanie pasieki.

Pszczoły używają propolisu do budowy i naprawiania uli. Za jego pośrednictwem uszczelniają otwory i pęknięcia, a także wygładzają ściany w ulu. Dbają także o stworzenie warstwy obronnej przed ewentualnymi intruzami, mogącymi zaszkodzić pszczołom. Propolis pełni także inną funkcję ochronną – zabezpiecza przed deszczem i chłodem, a także chroni pszczoły przed chorobami.

Skąd pochodzi słowo „propolis”? Z greki. Od dwóch słów „pro”, czyli „przy wejściu” i „polis” oznaczający „społeczność”. Nazwa jednoznacznie odnosi się do właściwości propolisu, stworzonego, by chronić ul przed „nieproszonymi gośćmi”.

Propolis powstaje z różnych kwiatów. Najczęściej ze składników pozyskiwanych z drzew – topoli, olchy, wierzby. Jest lepki, gęsty, ma też charakterystyczny zapach. Po podgrzaniu staje się bardziej plastyczny. Ma kolor od żółtego, żółto-zielonego, kończąc na brązowawym i czarnym. Jego wygląd uzależniony jest od wieku i pochodzenia żywic.

Z czego składa się propolis?

Propolis ma ponad 300 substancji aktywnych. Jest niezwykle bogatym pod względem składu produktem. Trudno znaleźć w przyrodzie drugi równie dobry.

Kit pszczeli składa się z: 50% żywic, 30% wosków, 10% olejków eterycznych, 5% pyłków i 5% związków organicznych (link). Jest bogatym źródłem drogocennych polifenoli, minerałów i witamin (wapnia, magnezu, cynku, manganu, potasu, chromu, itd., witamin A, B1, B2, B5, B6, C, D, E), cukrów i aminokwasów. Najsilniej działającymi substancjami są flawonoidy i estry aromantyczne.

Ze względu na strukturę propolisu nie można go stosować bezpośrednio. Dlatego rozprowadza się go w wodzie, metanolu, etanolu lub innych substancjach i dopiero sprzedaje. Ze względu na częstą obecność alkoholu w składzie, propolis nie powinien być stosowany u dzieci – chyba, że wybierzemy wersję bezalkoholową.

Jakie właściwości ma propolis?

Propolis był stosowany już przez starożytnych Egipcjan oraz Inków. Jako oficjalny lek został uznany w XVII-wiecznym Londynie.  Szeroko zaczęto go stosować w XIX wieku, bardzo chętnie używano go szczególnie w trakcie II wojny światowej. Dzisiaj ze względu na coraz dalej idące uodpornianie patogenów następuje zwrot do naturalnych środków leczniczych, w tym propolisu.

Jakie właściwości ma propolis?

 • przeciwdrobnoustrojowe,
 • przeciwbakteryjne,
 • przeciwwirusowe,
 • przeciwgrzybicze,
 • przeciwutleniające,
 • przeciwgorączkowe,
 • dezynfekujące,
 • przeciwbólowe,
 • antyseptyczne,
 • przyspieszające gojenie się ran, oparzeń,
 • sprawdza się na trądzik i opryszczkę,
 • wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, korzystnie wpływa na serce,
 • może być stosowany w leczeniu bólu gardła i przeziębienia,
 • nadaje się do przemywania ran po ugryzieniu komarów,
 • chroni wątrobę,
 • reguluje ciśnienie krwi.

Dzisiaj najczęściej stosuje się propolis na przeziębienie, a także jako preparat w leczeniu zmian skórnych. Często dodawany jest do past i płynów do płukania ust (zapobiega próchnicy i pomaga leczyć stany zapalne). Można go nabyć także jako składnik maści.

propolis na przeziębienie

Propolis na przeziębienie i grypę

Przeprowadzono wiele badań, które wykazały wysoką skuteczność propolisu w walce z bakteriami i wirusami. Szczególnie obiecujące właściwości ma propolis w walce  bakteriami gram-dodatnimi. Zaobserwowano, że kit pszczeli doskonale radzi sobie ze szczepami bakteryjnymi odpornymi na działanie antybiotyków.

Warto go stosować w przypadku ostrych i przewlekłych infekcji. Używany systematycznie wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego i chroni przed chorobami. Wysoka skuteczność propolisu jest możliwa za sprawą kilku substancji aktywnych – szczególnie kwasu kawowego, benzoesowego, cynamonowego, które prowadzą do uszkodzeń ścian komórkowych i błon bakterii. Dzięki temu ich ruchliwość spada, a choroba może być szybciej pokonania.

Uwaga. Propolis, podobnie jak miód, może uczulać. Przed zastosowaniem go, upewnij się, że dobrze tolerujesz ten składnik.

Jak stosować propolis na przeziębienie?

Propolis otrzymamy niemal w każdej aptece w formie kropli, płynów, maści, czopków. Można nabyć wybrany produkt i stosować go dokładnie tak, jak opisane jest to na dołączonej do leku ulotce.

Uwaga! Najczęściej propolis rozprowadzany jest w alkoholu, stąd nie zaleca się stosowania go u dzieci. Dla zminimalizowania wpływu alkoholu, eksperci zalecają mieszanie propolisu z miodem. Można tez rozważyć łączenie kitu z witaminą C. Oba te składniki zwiększają swoją skuteczność.

Na rynku można znaleźć również propolis bezalkoholowy, który można stosować już u dzieci (zwracając jednak uwagę na możliwość wystąpienia ewentualnej alergii).

Można także kupić propolis od pszczelarza i przygotować domowy medykament na jego bazie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.