„Projekt Matka” Małgorzata Łukowiak

Zdefiniowanie „normalności” przychodzi mi z trudem. Czy normalna jest bowiem kobieta, która każdą chwilę poświęca dziecku, rezygnuje z pracy, większość przyjemności odkłada na później, by być „tu i teraz” w pełnym wymiarze? Czy może normalna jest ta, która po trzymiesięcznemu oddawaniu się w pełni nowemu człowiekowi, powraca do pracy na cały etat i nie bez poczucia winy czuje ulgę po wejściu do pracy? Czy normalna jest ta, która woli chorować w domu, zajmując się dzieckiem, czy ta, która wtedy umawia się na ważne spotkanie, bo wie, że spędzi czas w cieple, przy biurku i uniknie biegania za rozkrzyczanym dzieckiem?

projekt matkaNieidealna matka

Zdumiewa mnie to, jak wiele mam, na forach internetowych, w przypadkowych rozmowach, w prasie kreuje się na idealne matki, które nie mają większych dylematów. Gdy wracają do pracy, nie mają poczucie rozdarcia, nie przyznają się do tego, że się martwią, że wolałyby ten czas spędzić na podłodze. Gdy z kolei „siedzą w domu”, z uśmiechem znoszą dwudziesty raz przebierania pieluszki i nie mówią na głos nawet w szczerej rozmowie, że dałyby wiele za choć jeden „normalny dzień”.

To paradoksalne, że ciągle swoją „wartość” ważymy przez perspektywę naszych „osiągnięć” w zakresie macierzyństwa. Mimo że tak wiele mówi się w mediach o nieidealnych mamach, o macierzyństwie bez lukru, o trudnych wyzwaniach, zmęczeniu, poczuciu bezsilności, to ciągle mit macierzyństwa jest bardzo silny. Nadal przekrywa z prostym przekonaniem, że człowiek jest tylko człowiekiem i ma prawo czuć się zmęczony.

Matka Polka nie może narzekać, nie ma prawa przekładać własnych potrzeb nad potrzeby dziecka, wszystko powinna znosić dzielnie, niczym superbohater, który nie ma nigdy gorszych dni. Taka zdobywa akceptację społeczną. Gdy choć trochę odbiega od tego wzoru, na sprawdzian wystawiany jest jej silny charakter.

Ciąża za ciążą…

„Projekt Matka” to, jak autorka, podkreśla „niepowieść”. Wydana w grudniu 2012 roku. Czwarte dziecko Małgorzaty Łukowiak (lub piąte – uwzględniając blog), na co dzień prawniczki, po godzinach prowadzącej od wielu lat bloga zimno.blog.pl, który został wybrany Blogiem Roku 2009 i został wyróżniony jako blog literacki.

Pierwsza część „Projektu Matki” skupia się na zmianach, jakie następują w kobiecie przed urodzeniem dziecka, opisuje proces stawania się matką, by kolejna pokazywała, jak trudna jest droga odnalezienia swojej tożsamości jako kobiety mającej dzieci. W ten sposób w zabawny, czasami, w mojej ocenie, trochę wymuszony sposób, opisuje zmagania dwóch skrajnych potrzeb, skomplikowany proces dojrzewania oraz odnajdywania równowagi.

Czego więcej: mnie czy dziecka?

Ten brak równowagi w życiu matki jest zauważalny już na etapie ciąży. Pierwsza w książce opisywana jest z należytą starannością: tydzień po tygodniu, z opisem nie tylko zmian fizycznych, ale przede wszystkim rewolucji zachodzących w głowie. W kolejne ciąże Narratorka i zarazem Autorka zachodzi w „Projekcie Matka” niepostrzeżenie, niepostrzeżenie: rzecz jasna dla czytelnika. Sam proces zostaje umniejszony do kilku zdań, podobnie jak ciąża. To istotne, by pozostawić miejsce kobiecemu „ja” a nie dziecku, które spełnione, choć rzecz jasna nie w pełni, w roli matki, potrzebuje przestrzeni i świeżego powietrza, by nie zatracić siebie.

Pod względem języka, sposobu dobierania słów, tworzenia porównań i zestawień, książka zdecydowanie się wyróżnia na tle innych podobnych pozycji, opisujących proces stawania się matką, które pojawiły się na rynku wydawniczym w ostatnim czasie. Jest doskonale zrównoważona, dowcipna, zdystansowana, pełna ironii oraz pozytywnej energii, która pozwala czytać całą powieść, wbrew pozorom, jak bajkę z morałem, mającą dobre zakończenie. Co prawda pojawiają się zarzuty, że jest to wtórny zapisek notek internetowych pojawiających się na blogu, jednak tego stwierdzić nie jestem w stanie, bo blog w ograniczonym wymiarze poznaję dopiero teraz.

Może Wy wyrazicie swoje zdanie? Czytaliście tę pozycję? Co o niej sądzicie?

Dziękujemy wydawcy Weltbild o udostępnienia egzemplarza recenzenckiego książki.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Laura Krenzel Laura Krenzel

  Szanowni Państwo;
  Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach w partnerstwie z Telewizją Polską SA Oddział Terenowy w Katowicach, od 01.10.2013 roku rozpoczęła realizację projektu „Mama i tata równi w pracy i w domu – Ogólnopolska kampania na rzecz promocji idei równych szans”.

  Chcieliśmy zaprosić wszystkich Państwa do odwiedzin naszej strony oraz korzystania z usług doradczych w zakresie prawa, doradztwa zawodowego oraz psychologicznego.
  W dniu 14 maja 2014 ogłoszony został konkurs na najlepszego bloga „Godzenie ról zawodowych z rolami rodzinnymi”.
  Zapraszamy do udziału w konkursie !!!

  Kilka słów o naszym projekcie. Głównym celem projektu jest upowszechnienie i identyfikacja najlepszych praktyk oraz promocja idei równych szans w szczególności wśród osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem lub wychowaniem dziecka, jak również wśród pracodawców w obszarze równego dostępu do zatrudnienia poprzez przeprowadzenie ogólnopolskiego kompleksowego zespołu działań promocyjno – informacyjno – doradczych.
  Projekt realizowany jest w okresie od 1 października 2013 roku do 30 listopada 2014 roku.
  W ramach projektu realizujemy ogólnopolski cykl konferencji i seminariów informacyjno-promocyjnych.
  Seminaria regionalne odbędą się jeszcze w Lublinie (maj 2014 roku) i Gdańsku (czerwiec 2014 roku).
  Na zakończenie projektu planowana jest konferencja zamykająca, która odbędzie się w Warszawie (październik 2014 roku).
  W ramach projektu wyprodukowanych i wyemitowanych zostanie łącznie 10 odcinków programów (filmów) trwających do 15 minut. Tematyka programów obejmuje prezentację dobrych praktyk w godzeniu ról zawodowych i rodzinnych, promocję rozwiązań zarówno po stronie pracodawcy jak i w samej rodzinie, prezentowanie przykładów najlepszych praktyk funkcjonujących na rynku pracy.
  Ideą cyklicznego programu, emitowanego raz w miesiącu na antenie TVP Katowice i TVP Warszawa, jest promocja równouprawnienia w traktowaniu obowiązków zawodowych i rodzinnych obojga rodziców.
  Założeniem naszym jest przedstawienie przykładów rodzin, które doskonale łączą pracę zawodową i obowiązki rodzinne. Jest to możliwe dzięki pomocy zakładów pracy, zatrudniających rodziców, ale też dzięki ich wzajemnemu wsparciu i zrozumieniu.

  Poszukujemy przedsiębiorstw, które pochwalić się mogą dobrymi praktykami, ułatwiającymi pracę młodym rodzicom, ale również chcemy dotrzeć do rodziców, którzy chcieliby opowiedzieć o swoich doświadczeniach w sprawnym łączeniu codziennych obowiązków.

  Pozdrawiam
  Laura Krenzel
  (koordynator projektu)