Progesteron w ciąży to kluczowy hormon, bez którego nie sposób sobie wyobrazić zdrowego rozwoju płodu. Dzięki niemu dochodzi do wzrostu macicy, co zapewnia przestrzeń rozwijającemu się dziecku. Odpowiedni poziom progesteronu chroni organizm matki przed przedwczesnym porodem. Blokuje przed wystąpieniem zbyt wczesnych skurczów macicy. Niekiedy, z uwagi na nieprawidłowy przebieg ciąży, niezbędne staje się leczenie progesteronem. Kiedy jest to konieczne i w jaki sposób się odbywa?
Czym właściwie jest progesteron?
Progesteron to hormon płciowy naturalnie wytwarzany przez kobiecy organizm. Jest niezbędny w przebiegu cyklu miesięcznego (w trakcie menstruacji poziom progesteronu spada, wzrasta w okresie owulacji i ponownie spada), a także w okresie ciąży. Nazywany jest hormonem ciążowym. Pomaga zapłodnionej komórce jajowej zagnieździć się w macicy, aby utrzymać ciążę. Wpływa na endometrium, przygotowując je do ciąży. Gdy zarodek przyczepia się do ścianek macicy, następuje wybuch produkcji progesteronu.
Gdy dochodzi do ciąży, organizm kobiety zaczyna produkować hormon hcG – ludzki hormon gonadotropiny kosmówkowej, i fakt ten jest sygnałem do dalszej produkcji progesteronu.
Rolą progesteronu jest również wspomaganie macicy podczas rośnięcia w trakcie ciąży i ochrona przed przedwczesnymi skurczami. Pomaga on utrzymać ciążę i chroni przed jej odrzuceniem z uwagi na rozwijanie się obcego DNA w macicy. W bardziej zaawansowanej ciąży progesteron jest potrzebny do produkcji mleka przez kobiece piersi. Wspiera też płuca w wykonywaniu swojej pracy podczas ciąży.
Progesteron ma także inne funkcje, niezwiązane z ciążą:
- wzmacnia kości, pomaga chronić przed osteoporozą,
- działa moczopędnie, normalizuje poziom płynów,
- stabilizuje poziom cukru we krwi, zmniejsza ochotę na słodycze,
- pomaga spalać tłuszcz i utrzymywać prawidłową wagę,
Jak szybko rośnie poziom progesteronu i jak jest wytwarzany?
Poziom progesteronu powinien rosnąć już na początku ciąży. Jeśli proces ten zostanie zaburzony, pojawia się duże ryzyko poronienia.
Progesteron wytwarzany jest przez jajniki, łożysko oraz korę nadnerczy. We wczesnej ciąży wytwarzany jest przez ciało żółte. Po 10 tygodniach funkcje produkcji progesteronu przejmuje łożysko.
Poziom progesteronu w kolejnych tygodniach ciąży:
0,1 do 0,3 ng/ml dla dziewcząt przed dojrzewaniem
0,1 do 0,7 ng/ml w fazie pęcherzykowej cyklu miesięcznego
2 do 25 ng/ml w fazie lutealnej cyklu miesiączkowego
10 do 44 ng/ml w pierwszym trymestrze ciąży
19,5 do 82,5 ng/ml w drugim trymestrze ciąży
65 do 290 ng/ml w trzecim trymestrze
Zwiększony poziom progesteronu w ciąży może wskazywać na ciążę bliźniaczą. Podwyższony poziom progesteronu, gdy nie jesteś w ciąży może wskazywać na guza jajnika lub inną nieprawidłowość. Obniżenie poziomu progesteronu w ciąży to sygnał alarmowy, może poprzedzać poronienie.
Kiedy leczenie progesteronem jest konieczne?
Leczenie progesteronem w ciąży stosowane jest u osób narażonych na przedwczesny poród. Lekarz decyduje o nim, gdy u kobiety szyjka macicy przedwcześnie się kurczy, a także wtedy, gdy we wcześniejszych ciążach poród odbył się przed czasem.
Metody leczenia progesteronem
Leczenie progesteronem poleca się kobiecie w ciąży, gdy są ku temu wskazania.
Istnieją trzy podstawowe metody leczenia progesteronem:
- dopochwowo – może zatrzymać skracanie szyjki macicy i opóźnić w czasie poród, w formie czopków, żelu lub wkładek.
- suplementacja – podawanie progesteronu doustnie.
- zastrzyki – zazwyczaj podawane raz dziennie, w formie zastrzyków w pośladek. Zastrzyki mogą być bolesne.
Skutki uboczne stosowania progesteronu w ciąży
- senność,
- uderzenia gorąca,
- zatrzymanie wody w organizmie,
- upławy,
- myśli depresyjne,
- bóle brzucha,
- bóle stawów,
- zawroty głowy,
- tkliwość i bolesność piersi.
progesteron, progesteron w ciąży, suplementacja z progesteronu, zastrzyki progesteronu, podawanie progesteronu, ciąża zagrożona, poronienie, poronienie a progesteron
Komentarze