Profilaktyka ortodontyczna, czyli co zrobić, by dziecko miało proste zęby

Czy smoczek psuje zgryz?

Owszem smoczek może powodować wady zgryzu, ale z drugiej strony ssanie daje maluchowi poczucie ukojenia i bezpieczeństwa. Dlatego czasem niemowlęciu potrzebny jest smoczek. Na pewno smoczek jest lepszym rozwiązaniem niż kciuk. Jeżeli już podajemy dziecku smoczek, powinien być krótki i wypukły, dobrze wyprofilowany. Na rynku jest wiele rodzajów smoczków, począwszy od tych standardowych, po anatomiczne (inaczej zwane ortodontycznymi).
Ze względu na to, że smoczki anatomiczne wpływają na rozwój prawidłowego zgryzu u dzieci rodzice coraz częściej sięgają po te rodzaj smoczka. Te smoczki wyróżnia to, że dobrze dopasowują się do buzi dziecka.
Pamiętajmy –  smoczek łatwo uzależnia i potem trudno dziecko odzwyczaić. Powinno się  odzwyczaić dziecko od smoczka, zanim wyrosną mleczne zęby.

Pokarmy stałe a zgryz

Okres poniemowlęcy (od 12 miesiąca do 3 lat) – to czas gdzie, powinno się wprowadzić pokarmy stałe. Początkowo wprowadza się pokarmy papkowate, a następnie twarde. Zmiana konsystencji jedzenia podczas pojawiania się zębów mlecznych ma ogromne znaczenie, ponieważ  w tym czasie dziecko uczy się przeżuwać oraz gryźć, co w efekcie pomaga rosnąć szczękom.
Co się dzieje, gdy zbyt długo podawane jest zmiksowane, przetarte jedzenie? Dziecko może być narażone na  wadę zgryzu, ponieważ nie pracują żwacze.

Higiena jamy ustnej a zgryz dziecka

Higiena jamy ustnej  – o higienę malucha dbamy już od pierwszych dni po porodzie. Zanim wyrosną zęby stałe, przecieramy jamę ustną gazą lub lnianą ściereczką zamoczoną najlepiej w naparze z rumianku. Gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne, wprowadzamy małą, miękką szczoteczkę bez pasy. Gdy dziecko nauczy się płukać jamę ustną można już zastosować pastę do zębów.

Kiedy należy udać się z dzieckiem po raz pierwszy do ortodonty?

Jest wiele niepokojących sygnałów wskazujących na nieprawidłowości zgryzowe. Kiedy rodzice powinni niezwłocznie zgłosić się do lekarza ortodonty ? Jeśli zauważą, że dziecko ma otwartą szparę ust z wystającymi, nieustannie widocznymi siekaczami; otwarte lub niedomknięte usta z wysuniętą do przodu brodą i widocznym językiem leżącym za dolnymi zębami lub trzymanymi między zębami; język wpycha się między zęby podczas przełykania śliny; występują duże szpary między zębami; widoczne są stłoczenia zębów; brak kontaktu między zębami szczeki i żuchwy; nadmierne zachodzenie górnego łuku na łuk dolny; tzw. odwrotny zgryz, czyli zęby dolne zakrywają zęby górne; asymetrię w rysach twarzy dziecka; przedwczesne wypadanie zębów mlecznych; nadmierne wysuwanie lub cofanie zębów; skłonność do szkodliwych nawyków (np. nagryzania na różne przedmioty, obgryzania paznokci, zgrzytania zębami, ssania palca).

Im wcześniej wada zostanie wykryta, tym łatwiej ją zniwelować. Pamiętajmy, że nieleczona wada zgryzu wiąże się również z konsekwencjami, przede wszystkim mogą doprowadzić do deformacji twarzy, nieprawidłowego żucia, oddychania, chorób przyzębia, skłonność do próchnicy zębów, wad wymowy a nawet chorób układu oddechowego. Niestety wada zgryzu zaburza wygląd i estetykę twarzy, co może wpłynąć w późniejszym okresie na obniżenie poczucia własnej wartości.

Wada zgryzu u dziecka równa się wada wymowy?

Wada zgryzu nie równa się wadzie wymowy, natomiast wady wymowy mogą być związane
z nieprawidłowym zgryzem. Dzieje się tak, ponieważ przy nieprawidłowym ułożeniu obu łuków zębowych zostaje zaburzony przepływ powietrza, co w efekcie doprowadza do zniekształcenia głosek. Najczęściej jest to wada wymowy określana seplenieniem (szczególnie dotyczy głosek s,z,c,dz, sz,rz,cz,dż)
Wady zgryzu, które mają największy wpływ na prawidłową wymowę to: przodozgryz, tyłozgryz, zgryz głęboki i zgryz otwarty.

Dziękujemy Soldent Klinice Estetycznej Ortodoncji i Implantologii za pomoc w przygotowaniu artykułu i za odpowiedzi na zadane pytania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Myszka Myszka

  Na szczęście dzieci nie mają smoczków, mam nadzieję, że nie będą miały krzywych zębów, bo to jednak dydki najbardziej negatywnie wpływają na zęby

 2. Marta Marta

  Jak dziecko ma krzywe zęby warto za w czasu udać się do ortodonty. Ja swojego syna wzięłam do ortodonty w Gdańsku identical.pl
  naprawdę świetnie sięnami zajęli.

 3. Marta P. Marta P.

  Smoczek, butla, za długie karmienie piersią, kubki niekapki a nawet zła poduszka jak mi powiedział ortodonta. Niestety, a nas mam za bardzo o tym nie uczą nigdzie. Mnie nawet pediatra nic nie powiedział :/ Teraz dziecko sie leczy , na szczęście trafiłam w Katowicach na świetną ortodontkę ( Ewa Maksym z Centrum Astra Dent , jakbyście szukały ortodonty na Ślasku ). Znam już przyczyny ( pani dr wyjasniła mi moje błędy – jestem w ciazy i mam dzięki temu wiedze na przyszłość) i na szczęscie juz widac ogromne efekty! Bardzo jestem zadowolona, bo gdyby nie to obawiam się że dziecko w przyszłości miało by do mnie żal ..

 4. Fela Fela

  Prawda jest taka, że geny prawie zawsze robią swoje. U mnie w rodzinie to bardzo widoczne, sama nosiłam aparat a teraz widzę jak zaczynają się układać ząbki mojego dziecka, dlatego jesteśmy pod stałą kontrolą dentysty i ortodonty. Niestety sama musiałam dość długo borykać się z tym problemem i mam nadzieję, że uchronię przed nim moje dziecko.