Profilaktyka ortodontyczna, czyli co zrobić, by dziecko miało proste zęby

Daj szansę swojemu  dziecku na piękny, zdrowy uśmiech. Zdrowe zęby to przede wszystkim odpowiednia profilaktyka ortodontyczna, którą powinno się wdrożyć jeszcze w kołysce. Profilaktyka ortodontyczna polega na usuwaniu czynników mogących źle wpływać na rozwój narządu żucia, a także na wspomaganiu tych czynników, które korzystnie wpływają na budowę i czynności układu stomatologicznego. Piękny, zdrowy uśmiech dziecka to pragnienie każdego rodzica,  zatem jak wdrożyć taką profilaktykę i osiągnąć cel?

Czy wady zgryzu są dziedziczne?

dziecko usmiechPrzede wszystkim należy zaznaczyć, że na niektóre wady zgryzu nie mamy wpływu, są to wady wrodzone lub uwarunkowane genetycznie, natomiast występują one rzadziej i są to poważne zaburzenia dotyczące budowy kości. Wówczas, jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem ortodontą i włączyć leczenie, z pewnością osiągnięte zostaną lepsze i skuteczniejsze wyniki.

Druga grupa wad zgryzu jest o charakterze nabytym i tu  gromadzi się wiele czynników prowadzących do krzywego ustawienia zębów. Obejmując dziecko profilaktyką ortodontyczną już od pierwszych dni jego życia, możemy pewnym wadom zgryzu zapobiec.

Jak ochronić dzieci przed wadami zgryzu?

Na początek każdy rodzic powinien kierować się zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Oznacza to, że jeśli rodzic podejmie odpowiednio szybko kroki, uchroni dziecko przed powstaniem wady zgryzu.

Czynniki zaburzające prawidłowy rozwój narządu żucia to przede wszystkim różnego rodzaju:

 • dysfunkcje m.in. nieprawidłowe oddychanie, przełykanie, żucie, zła pozycja dziecka w czasie snu i karmienia, wady postawy,
 • parafunkcje – nietypowe, szkodliwe nawyki takie jak, nagryzanie na różne przedmioty, zbyt długotrwałe ssanie smoczka czy palca, obgryzanie paznokci, zgrzytanie zębami (bruksizm),
 • wczesna utrata zębów mlecznych lub stałych,
 • wszelkiego rodzaju urazy zębów, które uszkodziłyby zawiązki zębów stałych,
 • choroby organizmu – krzywica, zapalenie ślinianek.

Jak wygląda profilaktyka ortodontyczna?

Profilaktyka ortodontyczna w każdym etapie rozwoju dziecka ma ogromne znaczenie.

Okres niemowlęcy – w tym okresie bardzo ważna jest właściwa pozycja dziecka w czasie snu i karmienia. Co oznacza właściwa pozycja dziecka w czasie snu? Na pewno nie należy kłaść dziecka płasko, ponieważ sprzyja to powstaniu i utrwaleniu wady określanej jako tyłozgryz. Dlaczego tak się dzieje? Bowiem, gdy dziecko leży płasko na plecach, jego usta nie domykają się a żuchwa opada do tyłu.

Zbyt wysokie czy niskie ułożenie głowy również może niekorzystnie wpłynąć na rozwój zgryzu dziecka, wiąże się to z nawykowym oddychaniem przez usta, co równa się z zaburzeniem prawidłowego rozwoju narządu żucia.

Świetnym rozwiązanie jest delikatne uniesienie połowy materaca bądź zastosowanie odpowiedniego klina, tak, by usta dziecka podczas leżenia były zamknięte.

Kolejnym czynnikiem pozytywnie wpływający  na rozwój narządu żucia jest karmienie naturalne. Pozycja dziecka podczas podawania pokarmu powinna być półpionowa, przodem do matki. Dłoń matki powinna trzymać pierś tak, żeby brodawka wraz z otoczką znajdowała się w ustach dziecka. Nos i bródka dziecka nie mogą być uciskane, w tym czasie dziecko jednocześnie ssie mleko, połyka je i oddycha.

W przypadku, gdy jest to kamienienie butelką, należy wybrać smoczek anatomiczny, czyli taki, który swoim kształtem przypomina sutek piersi.  Ważne jest, by zwrócić uwagę na strukturę i materiał smoczka. Powinien być wykonany z nie za miękkiej, sprężystej gumy oraz posiadać kilka małych otworów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Myszka Myszka

  Na szczęście dzieci nie mają smoczków, mam nadzieję, że nie będą miały krzywych zębów, bo to jednak dydki najbardziej negatywnie wpływają na zęby

 2. Marta Marta

  Jak dziecko ma krzywe zęby warto za w czasu udać się do ortodonty. Ja swojego syna wzięłam do ortodonty w Gdańsku identical.pl
  naprawdę świetnie sięnami zajęli.

 3. Marta P. Marta P.

  Smoczek, butla, za długie karmienie piersią, kubki niekapki a nawet zła poduszka jak mi powiedział ortodonta. Niestety, a nas mam za bardzo o tym nie uczą nigdzie. Mnie nawet pediatra nic nie powiedział :/ Teraz dziecko sie leczy , na szczęście trafiłam w Katowicach na świetną ortodontkę ( Ewa Maksym z Centrum Astra Dent , jakbyście szukały ortodonty na Ślasku ). Znam już przyczyny ( pani dr wyjasniła mi moje błędy – jestem w ciazy i mam dzięki temu wiedze na przyszłość) i na szczęscie juz widac ogromne efekty! Bardzo jestem zadowolona, bo gdyby nie to obawiam się że dziecko w przyszłości miało by do mnie żal ..

 4. Fela Fela

  Prawda jest taka, że geny prawie zawsze robią swoje. U mnie w rodzinie to bardzo widoczne, sama nosiłam aparat a teraz widzę jak zaczynają się układać ząbki mojego dziecka, dlatego jesteśmy pod stałą kontrolą dentysty i ortodonty. Niestety sama musiałam dość długo borykać się z tym problemem i mam nadzieję, że uchronię przed nim moje dziecko.