Próchnica zębów mlecznych – zdjęcia, leczenie, zapobieganie

Próchnica u niemowląt i małych dzieci jest często nazywana próchnicą butelkową. Powstaje ona na skutek przylegania cukrów ze słodzonych napojów oraz naturalnie występujących (np. w mleku) do zębów. Na powłoce nazębnej namnażają się bakterie, co prowadzi do powstania ubytków. Szczególnie zagrożone próchnicą zębów mlecznych są dzieci długo karmione w nocy i używające smoczków moczonych w słodkich roztworach.

Czy próchnica zębów mlecznych powinna być leczona? Jak jej zapobiegać?

próchnica zębów mlecznych

próchnica zębów mlecznych

Nie ma sensu dbać o mleczkami?

Niektórzy ciągle powtarzają mit jakoby dbanie o zęby mleczne było pozbawione sensu. Świadomość, że to tylko czasowy przybytek, że mleczaki wypadają, może uspokajać mamy i tatusiów. Jednak takie podejście do tematu u podstaw zawiera błąd.

Zęby mleczne mają bardzo ważną funkcję. Ich dobra kondycja ma wpływ na prawidłową mowę, efektywne gryzienie, przyswajanie składników odżywczych, jak również ładny wygląd, co ma przełożenie na samopoczucie malucha i jego odbiór wśród rówieśników.

Zbyt szybka utrata zębów mlecznych z powodu próchnicy może prowadzić do złego rozwoju mowy, rozwinięcia nieprawidłowych nawyków żywieniowych, a nawet krzywych zębów i ich uszkodzeniu w przypadku zębów stałych.

Kiedy warto udać się z dzieckiem pierwszy raz do dentysty?

Próchnica zębów mlecznych to choroba

Ignorowanie próchnicy zębów mlecznych jest niemądre. Próchnica jest chorobą, powoduje uszkodzenie struktury zębów stałych, poza tym może sprzyjać infekcjom, wpływać na cały rozwój dziecka. Często ma wpływ na rozwój mowy i szczęki dziecka. Im dłużej próchnica zębów mlecznych jest nieleczona, tym istnieje większe ryzyko, że będzie to skutkowało uszkodzeniem zębów stałych, ich nieprawidłowym ustawieniem.

próchnica zebów mlecznych zdjęcia

próchnica zębów mlecznych zdjęcie

Próchnica zębów mlecznych – jak zapobiegać?

Na szczęście istnieją metody zapobiegania próchnicy zębów stałych. Są nimi prawidłowe nawyki higieniczne, które należy wprowadzać już od wczesnych lat życia dziecka.

  • już u niemowlaków przecieraj co najmniej dwa razy w ciągu dnia czystą gazą dziąsła. Idealnie, gdyby powtarzać tę czynność po każdym karmieniu,
  • rozpocznij szczotkowanie zęba od razu, gdy się pojawi. Wybierz odpowiednią pastę i kształtuj prawidłowe nawyki,
  • udaj się do dentysty – dobrym momentem będzie ukończenie drugich urodzin. Wcześniej – w sytuacji, gdy coś Cię niepokoi.
  • nigdy nie pozwalaj zasypiać dziecku z butelką. W ostateczności można się zgodzić na zasypianie z butelką z wodą,
  • nie podawaj dziecku smoczka zanurzonego w czymś słodkim,
  • staraj się unikać słodkich przekąsek, zwłaszcza między posiłkami,
  • zacznij naukę picia z kubka, gdy dziecko ma pół roku,
  • postaraj się zrezygnować z używania butelki, gdy malec ma 12-14 miesięcy.
  • ogranicz ilość soku do jednego kubeczka na dzień w proporcji 1:1 (woda:sok)

Po czym poznać, że dziecko ma próchnicę?

Wczesne objawy próchnicy u dziecka mogą nie być łatwo zauważalne, choć uważny rodzic jest w stanie je zidentyfikować. Warto zwrócić uwagę na rozwijanie się matowego, białego pasa wzdłuż linii dziąseł (u podstawy zęba). To może być pierwszy sygnał, że mamy do czynienia z próchnicą.

Kolejnym krokiem są już zazwyczaj brązowe plamy na zębach i czerwone, rozpulchnione dziąsła. Na ostatnim, bardzo zaawansowanym etapie – zęby stają się czarne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.