Co to jest próchnica butelkowa i jak jej zapobiegać?

Zazwyczaj występuje u dzieci do 3. roku życia, niedługo po wyrznięciu się zęba mlecznego. Przebiega gwałtownie, początkowo atakując siekacze..

Próchnica butelkowa – przyczyny i metody zapobiegawcze

canstockphoto6566525Choroba ta występuje zwykle u dzieci karmionych słodkimi pokarmami przez butelkę ze smoczkiem. Przyczyną jest wydłużony czas działania cukrów w jamie ustnej. Szkliwo w zębach mlecznych jest dwukrotnie cieńsze niż w zębach stałych. Podobnie jest z zębiną, dlatego dynamika próchnicy zębów mlecznych jest duża. Obserwuje się szybkie przechodzenie jednego stadium próchnicy w drugie. Wcześnie w proces chorobowy zostaje także wciągnięta miazga.

Próchnica zębów mlecznych

W przypadku karmienia butelką kontakt jamy ustnej ze słodkim płynem (sokiem lub mlekiem) jest dłuższy niż gdyby maluch pił np. z kubeczka. Sytuację pogarsza częste nocne karmienie –  wówczas w ustach jest mniej śliny, która  zwykle obmywa zęby. W efekcie sprzyja to idealnym warunkom do powstania próchnicy.

Próchnica w zębach mlecznych, w tym butelkowa w krótkim czasie prowadzi do znacznego zniszczenia tkanek zęba. Papkowate, nadmiernie słodzone pokarmy i napoje przyklejają się do słabo zmineralizowanych zębów. W miejscu przylegania smoczka, pozostają tam, powodując tworzenie się rozległych ubytków próchnicowych w zębach przednich, a także zapalenie dziąseł. Na szkliwie pojawiają się zmiany próchnicze – brązowe lub białe plamki. Ząbki zaczynają boleć, stają się wrażliwe na ciepłe i zimne napoje oraz pokarmy.

Próchnica okrężna

Próchnica butelkowa może występować pod postacią próchnicy okrężnej. Początkowo się umiejscawia  na powierzchniach wargowych siekaczy i kłów w okolicy szyjki zęba. Zwykle atakuje zęby przednie, symetrycznie po prawej i lewej stronie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Artident.pl - Klinika Stomatologii Estetycznej i Ortodoncji we Wrocławiul

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. malina22 malina22

  Najfajniejsze jest to, że te wszystkie eko myślą, że karmienie piersią nie powoduje próchnicy, a niestety takie trzyletnie a nawet dłuższe (!!!) dawanie cyca to…prosta droga do próchnicy od najmłodszych lat!

 2. mama mama

  Poruszyłabym jeszcze temat leczenia próchnicy i wyboru:)Najbardziej popularnym leczeniem czy zaleczaniem jest lapisowanie ,a mało sie mówi o ozonowaniu,co wydaje sie jednak mniej inwazyjna metodą :)

  • Dorota Dorota

   Fakt, na pewno artykuł na ten temat pojawi się na stronie :)

   • Agnieszka Agnieszka

    Pani Doroto czekam na tenże artykuł :) Moje 10-miesięczne dziecko pije tylko rano butelkę, nie je nic z dodatkiem cukru, zrezygnowałam dawno z herbatek, a zauważyłam u niego bielsze „plamki” na ząbkach. Nie miałam pojęcia, że od chrupek czy chleba też może się rozwijać próchnica..:/ No ale jakoś trzeba nauczyć dziecko gryźć.. Dodam, że myję mu ząbki jedynie wodą. Proszę poruszyć temat mycia ząbków pastą, bo ja już zgłupiałam, większość mam kategorycznie odradza. Dodam jeszcze, że mieszkam w Norwegii i tutaj od 6 m-ca podaje się dziecku fluor. Komentarzy na + i na – tyle samo, więc nie podaję sugerując się opiniami innych mam. Proszę i o tym wspomnieć. Pozdrawiam.