„Próbowałam już wszystkiego” konkurs

Czy racjonalnemu rodzicielstwu, które staramy się propagować na tej stronie, blisko jest do pozytywnego rodzicielstwa? Oczywiście!
Isabelle Filliozat znana z głośnego poradnika „W sercu emocji dziecka” pokazuje w prosty, a jednocześnie zabawny sposób, że najprostszą drogą do zwiększenia satysfakcji z czasu spędzanego z dzieckiem jest zrozumienie jego i własnych potrzeb.
Do tego niezbędny jest spokój, wiedza i zaakceptowanie emocji: dorosłych i dzieci. Oparcie się tylko na tym, co czujemy lub na tym, co podpowiada nam dorosły umysł będzie rodziło jedynie frustrację. Prosta droga wiedzie przez pogodzenie dwóch najważniejszych żywiołów kierujących naszym życiem: uczuć i rozsądku.

Jak to zrobić?

probowalam_aktualnaNie da się uniknąć błędów wychowawczych, tak jak nie da się w prosty sposób przezwyciężyć naturalnych ograniczeń. Zwłaszcza tych, które wynikają z innej perspektywy, spojrzenia na świat, podejścia do rzeczywistości.

Problem wielu nurtów, wskazujących, jak wychowywać dziecko, wynika z tego, że opierają się one na przeświadczeniu, że dziecko to miniaturka dorosłego. Tymczasem to nieprawda. Obarczanie malucha zbyt wielką odpowiedzialnością i brak stawiania wyraźnych granic zawsze kończy się źle: dla całej rodziny. Podobnie jak obawa przed negatywnymi emocjami dziecka, niezrozumienie naturalnych zmian następujących w jego życiu na poszczególnych etapach, wymaganie od malucha zbyt wiele.

Każdy etap niesie inne wyzwania

 • Isabelle Filliozat zwraca uwagę na różnice między dziećmi na poszczególnych etapach życia.
 • Pisze o tym, dlaczego po całym dniu w żłobku lub przedszkolu dziecko jest marudne, mimo że według opiekunek, wcześniej nie było z nim „najmniejszego problemu”
 • Kiedy dziecko wykazuje silną potrzebę porządkowania rzeczywistości, pilnowania kolejki, wybranego miejsca, kolejności zakładania poszczególnych elementów odzieży, czy też zabawek: i co to oznacza.
 • Dlaczego często dwulatek potrzebuje mniej jedzenia niż roczne dziecko i jaka częstotliwość podawania posiłków jest najlepsza.
 • Dlaczego lepiej mówić „stop” niż „nie”
 • Co sprawia, że czterolatek kłamie.

Rozważania Autorki przedstawione są prostym językiem. Mimo że towarzyszą im informacje o zmianach biologicznych mających wpływ na zachowanie dzieci w określonych sytuacjach i na poszczególnych etapach życia, argumenty są zrozumiałe i trafiają do wyobraźni.

Isabelle Filliozat nie unika trudnych tematów. Pisze o tym, dlaczego kary opierające swoją skuteczność na strachu działają tylko na chwilę. Podejmuje również rękawicę, komentując stwierdzenie, że dzisiaj dzieci są bardziej nieznośne niż kilkanaście lat temu. Tłumaczy, czym spowodowane są częste napady histerii oraz dlaczego dzieci są tak głośne. Wszystko to robi w towarzystwie prostych ilustracji (scenek), które dodatkowo omawiają zawartość poszczególnych rozdziałów.

Czy książkę warto przeczytać? Tak. Warto ją potraktować jako zbiór podstawowych rad i pierwszą pomoc w problemach wychowawczych. Sprawdzi się jako impuls do wprowadzenia zmian w życiu całej rodziny.

Premiera książki 23.05.2013.

Uwaga, konkurs!

Mamy dla Was aż 3 egzemplarze tej książki. Wystarczy, że wyślecie na adres: konkurs@sosrodzice.pl odpowiedź na pytanie: Co najbardziej przeszkadza w wychowywaniu dzieci?

Nagrodzimy trzy najciekawsze odpowiedzi!

Konkurs trwa do 7 czerwca włącznie. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału!

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. jędza jędza

  Na pewno przeczytam i czekam na konkurs :)

 2. ZonaMacka ZonaMacka

  Podoba mi się takie zdroworozsadkowe podejscie. Siegne, jak bede miala okazje

 3. Asiulenka Asiulenka

  ooooo…coś dla mnie!!! Chętnie przeczytam!!!

 4. Magda Magda

  zrobione

 5. angelika986 angelika986

  a kiedy zostaną opublikowane wyniki, bo nie widziałam regulaminu…