4 problemy z płodnością u kobiet. Zaburzenia hormonalne a ciąża

Warunkiem osiągnięcia pełnej płodności u kobiet jest zharmonizowanie działania wszystkich hormonów, które powinny zgodnie współpracować. Zaburzenia hormonalne są najczęstszą przyczyną problemów z płodnością. Które z nich są najpopularniejsze, a które rzadziej spotykane? O tym poniżej.

Defekt fazy lutealnej (LPD)

1538639_10152329682760250_2166807178889523947_nJeśli faza lutealna trwa mniej niż 12 dni jest zbyt krótka, by mogło dojść do właściwego rozwoju endometrium, gotowego na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. Zaburzenie to nazywane jest defektem fazy lutealnej i jest częstym zaburzeniem endokrynologicznym u kobiet bezskutecznie starających się o ciążę oraz u borykających się z nawracającymi poronieniami.

Jak rozpoznać LPD? Cechą charakterystyczną zaburzenia jest zazwyczaj niski poziom progesteronu. Czasami również krótsza faza lutealna (ale niekoniecznie, może ona trwać u Ciebie 12-14 dni, a z powodu zaburzeń hormonalnych, nie zajdziesz w ciążę).  Kolejną cechą rozpoznawczą zaburzenia jest bardzo wczesna owulacja (przed 10 dniem) lub bardzo późna (po 20 dniu). Mogą pojawić się plamienia przed menstruacją lub objawy obserwowane w formie menopauzy.

Jakie badania wykonać, by rozpoznać defekt fazy lutealnej?

  • sprawdzenie w trakcie jednego cyklu poziomu progesteronu w kilku dniach cyklu,
  • sprawdzenie poziomu prolaktyny (jej wyższa ilość może powodować niedostatek progesteronu),
  • sprawdzenie pracy tarczycy poprzez wykonanie prostych badań krwi,
  • sprawdzenie, czy kobieta nie cierpi na zespół policystycznych jajników, który często występuje z LPD.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. monika monika

    kiedy my z mężem staraliśmy się o dziecko stosowałam doustny probiotyk ginekologiczny provag żeby uzupełnić florę bakteryjną okolic intymnych i nie dopuścić do powstania infekcji intymnej, bo słyszałam że często infekcje są powodem problemów z zajściem w ciążę a także w ciąży stanowią wielki problem bo ciężko je wyleczyć

  2. Anna Anna

    Właśnie jestem w tym 10% pacjentek, którym udało się zajść w ciążę z POF. Przy wyniku fsh 89 i podaniu przez 2 miesiące estrogenow w 4 miesiącu bylam w ciąży.