Co dla nauczyciela na zakończenie roku? Prezent dla nauczyciela

Teoretycznie wystarczyłoby „dziękuję” i laurka wykonana przez dziecko, ewentualnie kwiat lub skromny bukiet. W praktyce jednak nie jest to takie proste, bo oczekiwania nierzadko są dużo większe. Niekoniecznie nauczycieli, ale….rodziców.

Z roku na rok umacnia się tradycja obdarowywania nauczycielek w przedszkolach i szkołach coraz bardziej kosztownymi prezentami. Zdarza się, że grupy przedszkolne czy klasy wprost rywalizują między sobą w myśl zasady, kto da więcej. Jedni uważają, że to zrozumiałe, należy wynagrodzić nauczycielski trud, inni są zdania, że to przesada. I jak zwykle w życiu, prawda leży zapewne gdzieś po środku. Tylko jak wybrać prezent dla nauczyciela, by był on dobrze odebrany i zapamiętany?

Prezent dla nauczyciela? Krępujący temat dla obu stron

Temat prezentów dla nauczycieli jest delikatny, a nierzadko wręcz krępujący.

Teoretycznie rodzice poczuwają się, by godnie podziękować nauczycielom za trud i zaangażowanie, z drugiej strony wiele „pań w szkołach czy przedszkolach” ma z tego typu podarunkami problem. Nie brakuje takich, które mówią wprost, że nie chcą prezentów, że tego nie oczekują, nie akceptują i nie popierają. Niektóre idą o krok dalej, informując, że czują się niekomfortowo, przyjmując podarunek. Bo odmówić przyjęcia jakoś nie mają odwagi, a wziąć też nie bardzo…

prezent dla nauczyciela

Postawy są jednak różne. Skrajności zdarzają się zawsze…

Nie brakuje nauczycielek entuzjastycznie podchodzących do prezentów na zakończenie roku. Są takie, które nie ukrywają, że czekają na upominki od dzieci, a nawet zdarzają się wypowiedzi wprost przekazujące dzieciom, co byłoby mile widziane. Niektóre panie informują, że kwiatów nie chcą, bo „pożytek z nich żaden”. Wśród głosów pedagogów zdarzają się też takie, że niektóre z wręczanych prezentów są poniżej jakichkolwiek krytyki i jedna czy druga pani otrzymując pewne upominki, by się obraziła.

Prezent dla nauczyciela. Dlaczego nie?

Gdy rozmawia się w tak zwanych kuluarach o pomysłach na prezent dla nauczyciela, zazwyczaj głosy są zrównoważone, rozsądne. Gdy dochodzi do publicznej debaty na zebraniu, sytuacja nierzadko się odmienia. Ma być na bogato, prezent ma się wyróżniać, a nawet być zapamiętany na bardzo bardzo długo.

Efekt? Nierzadko odwrotny od zamierzonego.

Zamiast okazania wdzięczności i sprawienia radości nauczycielowi, po stronie pedagoga pojawia się skrępowanie. Dlaczego?Bo prezent jest zbyt kosztowny albo całkowicie nietrafiony…

Nie brakuje też opinii, że nauczyciele, podobnie, jak inne osoby pracujące zawodowo, otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie.Dlatego wszelkie prezenty są nie na miejscu.

Prezenty od uczniów, a właściwie ich rodziców, zwłaszcza szczególnie kosztowne, rodzą również inne komplikacje. W opinii niektórych odbierane są jako „łapówka”. Rodzice dają je, by mieć „załatwione” bardziej pobłażliwe traktowanie dla swoich dzieci. I gdy oczekiwania nie zostają spełnione, pojawia się bunt. Bo jak to tak, nauczyciel dostał taki piękny prezent, a w następnym roku czepia się, wymaga? Niewdzięczny jakiś…

Prezent dla nauczyciela – dlaczego tak

Kupowanie prezentów przez większość uważane jest za rozsądne, ale w sytuacji, gdy z nauczycielem się już żegnamy i dzieci przechodzą pod skrzydła innego pedagoga, czy zwyczajnie kończą przygodę z daną placówką. Nawet w takiej sytuacji dużo lepszym wyborem w opinii wielu jest sprezentowanie nauczycielowi prezentu sentymentalnego (choćby portretów zebranych w formie książki wykonanych przez dzieci, fotoksiążki, opowiadań, zabawnych wierszyków, itd.) niż bardzo kosztownego.

Prezent dla nauczyciela pozwala rodzicom podziękować w szczególny sposób, zwłaszcza nauczycielom-aniołom, z którymi współpraca układała się naprawdę dobrze.

Co dla nauczyciela na prezent?

Co króluje w polskich przedszkolach i szkołach:

  • komplety biżuterii,
  • bon na zakup biżuterii o wartości 200,300 czy 500 złotych,
  • wejściówki do SPA, na relaksujący masaż,
  • kupony na zakupy w znanych sklepach sieciowych,
  • zestawy piór wiecznych,
  • loty balonem/loty samolotem,
  • i wiele innych.

A Wy, co sądzicie o prezentach dla nauczycieli, które, na marginesie w wielu krajach są zakazane, bo traktowane są jako forma łapówki? Może zamiast nich kupić coś do klasy/sali przedszkolnej? Nowe zabawki, materiały pomocnicze, książki, płyty z muzyką do odsłuchania na lekcji?

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy