Prawidłowe żywienie małych dzieci, czyli wielkie koncerny kontra rodzice

Podawanie posiłków ze słoiczków dzieciom to jeden z grzechów współczesnego rodzicielstwa?

Ewelina Wieczorek: Nie wiem, czy „grzechów”, ale z pewnością współczesne mamy zbyt łatwo ulegają modom na żywienie dzieci. Zrobiły się również bardzo wygodne (nie ukrywajmy tego – łatwiej otworzyć słoiczek niż ugotować zdrową zupę czy zrobić domowy owocowy przecier). Owszem, faktem jest, że współczesne kobiety bardzo często pracują, mają własne firmy. I te, powiedzmy, byłyby po części usprawiedliwione. Jednak znam wiele mam, które są na urlopie macierzyńskim, nie chodzą do pracy, są praktycznie cały czas w domu, a mimo wszystko wolą kupować gotowe produkty, niż gotować same.

Osobiście jestem dość ostrożna w podążaniu za głośnymi nowinkami i sceptyczna co do nowoczesnych sposobów odżywiania małych dzieci.

Dlaczego dania słoiczkowe są mniej wartościowe niż posiłki przygotowywane w domu?

E.W: Wychodzę z założenia, że to, co ugotuję sama, będzie lepsze niż gotowiec kupiony w sklepie. Gotując, wiem, co dodaję do potrawy, a czego nie dodaję.

Małe dzieci to specyficzna grupa odbiorców. Są to młode, jeszcze niedojrzałe organizmy, które dopiero zaczynają odżywiać się tak, jak dorośli. Stąd powinny zapewnić sobie dobry start pod kątem zdrowia, zgodnie z powiedzeniem, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

Mało tego, producenci żywności dla dzieci bazują przede wszystkim na uczuciach i obawach rodziców. Jak wiadomo, o małe dzieci troszczymy się szczególnie i chcemy dla nich tego, co najlepsze. Skoro producent obiecuje, że wytwarza super zdrowy produkt, to większość rodziców go kupi, w trosce o swoje dziecko. To jest typowe psychologiczne zagranie wielkich koncernów.
Pamiętajmy, że świeże jedzenie od słoiczkowego różni się tym, że zawiera więcej składników odżywczych, np. witamin, ponieważ nie przechodzi długiego procesu przetwarzania, jaki przechodzą owoce i warzywa słoikowe.

Co się dzieje z marchewką tuż po zerwaniu? Zwykle trafia ona w ciągu paru dni na bazar, do domu, potem do garnka i jest podawana dziecku, zaś ta słoikowa jest mrożona, potem rozmrażana, ładowana do worków, czasem drugi raz mrożona, po kilku miesiącach znów pasteryzowana oraz mieszana według receptury, wrzucana do słoików, do magazynu i do sklepów. Taki produkt to coś innego niż marchewka z bazaru. Bo co z tego, że na słoiku jest wypisana lista składników odżywczych, skoro ich przyswajalność jest nieporównywalnie mniejsza niż ze świeżych produktów? Nie wystarczy spożyć odpowiedniej ilości składników, one muszą się jeszcze jakoś strawić i przyswoić.

iStock_000017879619XSmall

Czy, według Pani, podawanie posiłków ze słoików może mieć wpływ na problemy w zakresie żywienia dzieci w przyszłości. Jeśli tak, to jakie?

E.W: Oczywiście, że może. O ile słoiczki goszczą w diecie dziecka od czasu do czasu, to nic się złego nie dzieje. Czasami rzeczywiście wygodniej jest zabrać do torby słoik, niż pakować inne dania (wyjazdy, wyjścia do znajomych czy na dłuższy spacer). Jednak pamiętajmy, że po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia należy traktować go w kontekście żywienia niemal tak samo jak dorosłego…

To nieprawda, że małe dzieci lubią tylko potrawy słodkie i delikatne. Zamiast serwować mu słodkie lub mdłe papki ze słoików, pozwólmy dziecku spróbować tego, co jemy sami. Może okaże się, że jego ulubioną potrawą jest sałatka z serem albo spaghetti?
Jeśli będziemy trwali przy papkach, nauczymy dziecko, że to, co twarde jest niezjadliwe. Moja praktyka zawodowa pokazała mi już wiele przypadków rodzin, u których kilkuletnie dzieci nie chciały jeść nic poza miękkimi, płynnymi i słodkimi posiłkami. W menu tych dzieci jabłko, marchewka czy ziemniak w mundurku nie mają racji bytu.

Półtoraroczne dzieci powinny już lubić niemal wszystko to, co chrupie w zębach: grzanki, chrupkie pieczywo, wafle ryżowe. Zamiast papki powinny żądać porządnej kanapki, zamiast przecierów owocowych ze słoiczka – kawałek gruszki czy twardego jabłka.
Podsumowując, jedzenie słoiczkowych dań rozleniwia dzieci i ja stale przyjmuję w mojej poradni rodziców z dziećmi, które mają bardzo ubogie menu – po prostu nie lubią jeść kruchych warzyw, owoców. Wolą napoje, jogurty, serki, kaszki, czyli wszystko, co można zjeść szybko bądź wypić.

Na przykład Gerber wprowadził posiłki dla dzieci powyżej roku życia, ponieważ w tym wieku już na ogół matki przechodzą w dietę opartą na pokarmach stałych – twardych, kruchych, zmuszających dziecko do gryzienia…

Co Pani sądzi o pojawiających się kontrowersjach wokół żywności dla dzieci: MOM w produktach Gerber, zbyt duża (niż informowany jest konsument) zawartość cukru w produktach Hipp itd., czy też głośne kontrowersje wokół wody Żywiec?

E.W: Co sądzę? Wiadomo, niektóre informacje należy sprawdzać, zanim się w nie uwierzy. Jednak sądzę, że wiele z tych wiadomości to nie są zwykłe pomówienia, lecz po prostu prawda. To, że słoiczki przeznaczone są dla małych dzieci wcale nie oznacza, że są pozbawione cukru, czy mięsa oddzielonego mechanicznie.

A woda Żywiec? No cóż… Należy pamiętać, że minimalna ilość składników mineralnych w niej zawarta kwalifikuje ją do kategorii wód źródlanych, a nie mineralnych. To duża różnica. Pamiętajmy, że woda posiada nie tylko konkretne składniki, ale również energię. Gorąco polecam Państwu film pt. „Pamięć wody” (można go obejrzeć w Internecie). Dowiecie się wielu ciekawych rzeczy.

Skąd, według Pani, w dzisiejszych rodzicach tyle wątpliwości w kwestii prawidłowego rozszerzania diety dziecku?

E.W: Wydaje mi się, że dzisiejszy świat zmierza w niewłaściwym kierunku. I nie tylko chodzi tutaj o samo żywienie ludzi, ale również o inne kwestie (wychowywanie, edukacja, duchowość). Ufamy temu, co nowoczesne, a nie wracamy do natury oraz tego, co dawno temu zostało sprawdzone.

Koncerny produkujące słoiczki, czy inne produkty dla dzieci często z góry zakładają (a nawet o tym otwarcie mówią), że matki nie znają norm, nie potrafią dobrać odpowiednich proporcji, nie wiedzą, ile jest potasu, żelaza czy innego składnika w konkretnym produkcie… Stanowi to przekaz, że tylko ich produkt zapewni ich dzieciom zdrową i zbilansowaną dietę. To wysoce niebezpieczne. W zdrowym żywieniu bowiem wcale nie chodzi głównie o proporcje! Chodzi o przyswajalność tego pożywienia, o przygotowywanie świeżych posiłków, o energię pożywienia, które zjadamy.

Czy nie zauważyli Państwo, że o pewnych zasadach żywienia czy postępowaniu z małymi dziećmi nie dowiadujemy się dziś już od naszych mam, babć, lecz z reklam?  Rozszerzania diety dziecka uczymy się z etykiet na jakichś słoiczkach… Mamy często nie wiedzą, jak zrobić kaszkę dla dziecka!

Skoro kobieta nie jest w stanie zdrowo wyżywić swojego dziecka, to jak my byliśmy żywieni? Słoiki są powszechnie dostępne przecież dopiero od kilkunastu lat. Przyswajalność składników mineralnych i witamin ze słoików jest mniejsza niż ze świeżych pokarmów. Poza tym zdrowe żywienie to nie tylko określona ilość składników odżywczych w pokarmie. Każda mama jest w stanie zdrowo karmić swoje dziecko, bez pomocy laboratoriów i wielkich fabryk.

Ludzie owszem lubią ułatwienia, lecz najgorsze jest to, że starsze pokolenie to jeszcze wspiera, mówiąc, że za ich czasów nie było tych udogodnień… Wychowanie i dbanie o zdrowie wymaga wysiłku oraz uwagi, nie ma tutaj drogi na skróty, czy pójścia na łatwiznę. Jednak koncerny doskonale wiedzą, że grupa rodziców to dobry klient, który taką właśnie łatwą drogę lubi i zapewne takową wybierze.
Dla mnie marketing i przekonywanie, że dziecko w wieku 2 lat powinno jeść słoiki jest niepoważne. To tak samo, jakby zaczęto produkować pieluchy dla 7-latków, bo po co wychodzić do ubikacji, skoro można załatwić swoją potrzebę, siedząc przy biurku w szkole?

Pisała Pani również o rekomendacjach znanych instytucji Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, itd. Istnieją podejrzenia, że można je kupić…Rodzice mogą czuć się oszukani…

E.W: Oczywiście, że tak się zdarza.
Na jednej ze stron internetowych znalazłam kiedyś historię mieszkanki z Wrocławia, mamy trzyletniego Jasia, która dowiedziała się o bakteriach w wodzie Żywiec Zdrój. Wcześniej przetestowała popularne desery dla niemowląt na podłodze z lastriko… Długo wpatrywała się w podłogę, na której kilka godzin wcześniej rozbiła słoiczek. Był w nim deser owocowy dla niemowląt znanej firmy.
Powiedziała, że podłoga w miejscu, gdzie rozlał się deserek, stała się… śnieżnobiała. Zaczęła się zastanawiać, który składnik zachował się jak środek wybielający. I jaki wpływ może mieć taki wybielacz na organizm jej dziecka.

Na etykiecie deseru nie doczytała się, ile witamin znalazło się w słoiczku, doczytała się za to, że skład produktu został uzgodniony z Instytutem Matki i Dziecka, który reklamuje się na swej stronie internetowej jako „ekspert w opiece nad rodziną”. Postanowiła pisemnie poradzić się eksperta. Na pierwszy list Instytut nie odpowiedział. Na drugi, w ostrzejszym już tonie, przyszła odpowiedź.
Dowiedziała się, że za jakość produktu i jego rzeczywisty skład odpowiada producent. Czyli naukowcy w ogóle nie badali, co znajduje się w deserze, na którym się podpisali!

Rekomendacje znanych publicznych instytucji, tj. Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, łódzkie CZMP, czy Instytut Żywności i Żywienia, są bardzo cenione przez producentów i bardzo kosztowne. Za opinię naukowców, która pozwala na umieszczenie nazwy czy logo instytutu na opakowaniu wyrobu, producent płaci zgodnie z określoną taryfą, od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Doktor Zbigniew Hałat, lekarz epidemiolog, prezes Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Konsumentów twierdzi, że naukowcy zwyczajnie sprzedali się koncernom. Producenci żywności wynajmują państwowe ośrodki naukowe, by te w zakamuflowany sposób promowały ich produkty. Mamy więc do czynienia z medycyną reklamową, która nie ma nic wspólnego z prawdziwą medycyną, a jedynie z cynicznym zarabianiem dużych pieniędzy.

A słodkie serki dla dzieci typu Danonki i gotowe kaszki dla dzieci – czy należy po nie sięgać?

E.W: Słodkie serki i kaszki są… no właśnie za słodkie. Mają sporo cukru. A to nie rokuje dobrze dla zdrowia dzieci w przyszłości. Owszem, jeśli dziecko zje tego typu produkt raz na jakiś czas, to nic się złego nie stanie. Mówimy tu raczej o regularnym podawaniu (kilka razy w tygodniu).

Mówiąc o kaszkach dla dzieci, warto przyjrzeć się etykiecie. Pierwsza z brzegu kaszka dla niemowląt od 6 miesiąca życia, to: mąka owsiana 43%, mleko następne 33% (odtłuszczone mleko w proszku, serwatka odmineralizowana), tłuszcz roślinny (zawiera lecytynę sojową – emulgator), węglan wapnia, witaminy: C, niacyna, kwas pantotenowy, E, B1, A, B6, kwas foliowy, K1, D3, biotyna, b12; dwufosforan żelazowy, siarczan cynku, siarczan miedzi, jodek potasu, cukier.

Sporo tego, jak na produkt, który w zasadzie powinien być jak najprostszy w swoim składzie. A dodatek syntetycznych witamin również nie jest rozsądnym pomysłem.

Najlepszy koktajl/ serek, to jogurt lub kefir naturalny zmiksowany ze świeżymi lub mrożonymi owocami, osłodzony pszczelim miodem. Danonek w porównaniu z takim posiłkiem wypada naprawdę słabiutko i to pod każdym względem. Nawet tym smakowym.

Jak unikać błędów w żywieniu dzieci? Skąd brać pewność, że nie robimy dzieciom krzywdy, że dajemy im naprawdę to, co najlepsze?

Znam matkę, która od października do marca podaje swojemu synkowi Rutinoscorbin, w obawie przed przeziębieniem i grypą. Na sugestię znajomych, by podawała mu regularnie herbatę z łyżeczką miodu pszczelego i sokiem z cytryny oraz czosnek, stwierdziła, że nie będzie narażała swojego syna na uczulenia od pyłku pszczelego…

Jak unikać błędów w żywieniu dzieci? Przede wszystkim nie być naiwnym, uciekać jak najdalej od chemicznych leków, syntetycznych witamin i przetworzonej, wygodnej żywności. Dziś pewna dawka sceptycyzmu jest nam naprawdę potrzebna. Bazujmy na tym, co zostało sprawdzone i co jest bliżej natury.

Natura to sad, ogród, działka, las, łąka, pole… Fabryki i wielkie koncerny to nie natura. To biznes i marketing. I oczywiście, nie uciekniemy od nich całkowicie. Jednak możemy stanowczo ograniczyć ich wpływ na nasze życie.


Ewelina Wieczorek: doradca żywieniowy w Epicentrum Zdrowia

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Julia Julia

  Bardzo ciekawy artykuł. Cieszę się jak czytam, że karmiąc dziecko domowym obiadkiem nie „zabijam” jego metabolizmu, co zdarzyło mi się usłyszeć od lekarza PEDIATRY!
  Moja starsza córka zjadała pomidorową i inne „dorosłe” zupy już mając 7 miesięcy. Niestety słoiczki szybko przestały ją interesować, właśnie dlatego, że były papkowate i mdłe. Nic tak jej nie smakowało jak kotlet podkradziony od taty z talerza, czy kluseczka od mamy.
  Dzięki córce zaczęliśmy używać mniejszej ilości przypraw, co dziś uważam za najlepszy ruch jaki mogliśmy wykonać. Do tego Babcia jest szczęśliwa, bo w sezonie może obdarowywać nas owocami i warzywami ze swoich „kompostowych” grządek, a w zimie przetworami, również z działeczki.
  Dziś Łucji największym przysmakiem są naleśniki, ogórkowa, krupnik i spagetti z duuuużą ilością roztopionego sera :)

  • Dariana45 Dariana45

   Ja zaczęłam podawać słoiczki w 6 miesiącu i moja córa jakoś się nimi za szybko nie znudziła. Może to kwestia tego co sie podaje. U mnie były to Słoiczki i czasem też Tubki owocowe oraz warzywne od REKLAMA. Mają na prawdę dobry skład i chyba też są bardzo smaczne, ponieważ moja córka zajadała się nimi aż jej się uszy trzęsły :).

 2. Mama 3-ki Mama 3-ki

  A kto mi da pewność że marchew z bazaru nie była „karmiona” najtańszymi pestycydami ? Później do kogo mam się zwrócić z zażaleniami jeśli dziecko zachoruje ? Do pani Basi ze stoiska 3, która za 2 msc pójdzie targować gdzie indziej ??
  Fajnie jest opluwać wszystko w koło tyle że kupując na targu nikt mi nie da paragonu ani opakowania z datą przydatności oraz miejscem wytworzenia.

  • Julia Julia

   Są bazarki i sprzedawcy, od których takie zapewnienia (a nieraz i certyfikaty jakości) można dostać. Naturalnie tylko do wglądu :)
   Na naszym bazarku jest producent pomidorów, który zawsze ma przy sobie certyfikat jakości i zaświadczenie, że jego pomidory są produkowane w ekologiczny sposób.
   Ale rację ma Pani, że takich sprzedawców jest jak na lekarstwo.

   • Tomek Tomek

    Te ich certyfikaty jakości są pewnie tyle warte co rekomendacje znanych publicznych instytucji, tj. Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, łódzkie CZMP, czy Instytut Żywności i Żywienia ;)

  • Marika Marika

   Ale czy jesteś pewna, że ta marchew, która jest w sloiczkach też nie jest ” „karmiona” najtańszymi pestycydami”? ja teraz zaczynam wprowadzaćmojej córeczce posilki stałe, i też się nad tym zastanawiałam, czy owoce i ważywa kupowane na bazarku, albo w markecie są napewno zdrowsze lub może mniej szkodliwe od tych w słoiczkach? chyba posieję sobie na ogródku po rządku swoich warzywek :) będzie najbardziej ekologicznie

   • ewa ewa

    to ciekawe ile będziesz musiała posiać tych warzywek i owoców , aby wystarczyło na cały rok

  • Wronek Wronek

   A kto każe Ci kupować od „przypadkowej” Pani Basi? Rozmawiasz czasem ze sprzedawcami na bazarze? Może warto porozmawiać z kimś kto już kupuje na targu i ma „swoich zaufanych” sprzedawców – to po pierwsze.
   Po drugie: co stoi na przeszkodzie aby samemu wyhodować trochę warzyw? Wystarczy chcieć. I proszę bez argumentów, że nie masz swojego hektara do uprawy. Posiadacze domków są w stanie wygospodarować parę metrów kwadratowych na mały warzywnik, mieszkańcy blokowiska z pewnością byliby w stanie się dogadać z zarządcą nieruchomości aby na przyblokowej rabatce wysiać trochę marchewek, rzodkiewek czy kapustę albo wsadzić krzaki pomidorka koktailowego jako urozmaicenie flory. Jak wyrośnie to dobrze, jak nie mówi się trudno. Wystarczy tylko chcieć. Ostatecznie w doniczce na parapecie w domu lub na balkonie mogą pielęgnować własne warzywa. Albo:
   Nie masz ani jednego znajomego mieszkającego poza miastem, który hoduje warzywa dla siebie? Myślę, że dla dziecka z radością odda trochę z własnej uprawy nie chcąc za to grosza.
   Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na małą subtelność: kiedyś się uprawiało ziemię i hodowało warzywa, owoce, zwierzynę teraz się PRODUKUJE. Jaka jest różnica pewnie zainteresowani wiedzą.
   I ostatnie, co mnie rozbawiło: 50, 100 czy 2000 lat temu dawali paragony i przyklejali metki ze składem produktu? Weź się rozpędź a ściana sama się znajdzie. Ludzie kupowali i jedli co wyprodukowali inni i w większości ani się nie pochorowali ani tym bardziej nie umarli. Tyle że wtedy z „tanich pestycydów” był mocny wywar ze skrzypu polnego na stonkę lub osłodzony koktail z muchomora sromotnikowego na muchy. Kto teraz takie rzeczy pamięta a kto stosuje???
   Chcesz ekologiczne owoce? Przejdź się na (może dłuższy) spacer w kierunku lasu, poszukaj dziko rosnących na miedzy grusz, jabłoni, śliw. Pozbieraj owoce a rolnikowi-właścicielowi, jeśli się trafi, życz miłego dnia to nie będzie gonił z widłami ;) Tylko proszę się nie brzydzić jak z owocu wyjdzie robaczek – on chemicznych jabłek, śliwek nie je.
   Smacznego!

  • eve eve

   Kobieto! To się nazywa wygoda. W taki właśnie sposób, usprawiedliwiasz swoje lenistwo!!!
   Pomyśl o swoim dziecku.

   • Julia Julia

    Kobieto, weź się ogarnij w komentarzach. Jest nie do zniesienia czytać „jadowite mądrości”. Każda matka sama decyduje za żywienie własnego dziacka. I napewno wybrała takij sposób do jakiego była przekona, a komentarze oceniając a co gorsze pouczające na forum dla rodziców(w większości nowoupieczonych) są nie na miejscu.

 3. Wioleta Wioleta

  Bardzo ciekawy i mądry artykuł. Ileż to ja się nasłuchałam, że nie daje dziecku słoiczków bo to takie zdrowe i polecane przez ekspertów. Szczerze kiedyś raz kupiłam obiadek w słoiczku gdy latem planowaliśmy wyjazd, syn zjadł tylko łyżeczkę, którą zresztą wypluł a ja patrząc na konsystencje i zapach nie miałam odwagi tego spróbować.W większości obiadków stosuje się przeważnie marchew która stanowi ok 70% a nazwa brzmi: Lekki schabik na parze, albo cielęcina z warzywami gdzie prawdziwe mięso stanowi 5%, do tego zawartość momu powoduje u mnie ciarki, sama go usuwam z mięsa i n ie jem a tym bardziej nie dam dziecku. Co do deserków to kupowaliśmy jakiś czas w sezonie zimowym gdy wybór owoców nie jest zbyt duży, ale nie wyobrażam sobie kupować w słoiczku jabłka czy gruszki , które można spotkać w sklepie cały rok. Nasza przygoda z deserkami zakończyła się chyba po 2 miesiąch gdy w jednym z nich ( jagody) znalazłam muche i to całkiem przypadkiem gdy przekładałam deserek do miseczki, gdybym karmiła syna z słoiczka możliwe, że bym jej nie zauważyła bo zwyczajnie przypominała jagodę. Odniosłam do sklepu, zwrócono mi pieniądze z wielkim ale i podobno miano zgłosić to do producenta choć szczerze wątpie.
  Od samego początku gotowałam dziecku obiadki,bo uważam, że jednak zawartość soli w naszych potrawach nie była odpowiednia dla malucha, również miksowałam ale tylko do pierwszych ząbków, syn polubił grudki do takiego stopnia, że gdy w zupie ich nie było to po prostu nie chciał jeść, więc właściwie miksowałam z uwagi na mięso i dorzucałam ugotowany ryż albo kasze. Tarłam warzywka, gotowałam kasze manne bo uważam, że gotowe kaszki są niejadalne i nie wyobrażam sobie jak taka słodka kaszka ma stanowić pełnowartościowe śniadanie, poza tym ceny są kosmiczne, za jedną taką kaszkę można kupić ze 3 paczki manny i co najważniejsze bez chemi i cukru. Co do słodkich jogurtów i serków to niestety podajemy, zaczęło się od jogurtu naturalnego z owocami a skończyło na słodkich jogurcikach, ale raczej traktujemy je jako deser czy np. nagroda za zjedzenie obiadu a nie jako jeden z posiłków.Odkąd syn skończył chyba ok rok zaczął jeść już normalne potrawy z nami, nie mielone i zwyczajnie doprawione, czasem zdzrzało się, że trzeba było ugotować osobne jedzenie gdy np. obiad był ciężkostrawny ( bigos, zupa grochowa) czy smażony w głębokim tłuszczu.

  • Dorota Dorota

   Znaleźliście muchę? O nie…Na pewno to była mucha?

   My „słoiczki” i gotowe kaszki dawaliśmy do około 10-11 miesiąca. Ze względu na pracę, dość nienormowany plan dnia, zwłaszcza jedzenie o różnych porach przez córkę, która uwielbiała jeść niewielkimi porcjami, było to dla nas zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż gotowanie i zabieranie ze sobą jedzenia. Oczywiście, na pewno lepiej, gdyby Oli jadła dobre produkty przygotowane z ekologicznych produktów, ale uważam, że nie ma co demonizować. Dla mnie dobrym rozwiązaniem było to, co było dla nas wszystkich wygodne.
   A gdy Oliwia przekonała się do nowych smaków, z chęcią zaczęła smakować tego, co my. Nie kupuję produktów ekologicznych dla całej rodziny, dlatego dzisiaj gdy ma dwa lata, je to, co my. Raczej nie mamy większych problemów z wybrzydzaniem. Dlatego kilka miesięcy na słoiczkach nie wpłynęło destrukcyjnie na rozwój córki, na jej apetyt, itd. U nas nie, nie wiem, jednak oczywiście, czy bardziej wrażliwe dzieci nie mają potem problemu…Ciężko to ocenić.
   Z drugiej strony zgadzam się, że podawanie słoiczków dzieciom powyżej roku, zwłaszcza około dwuletnim to już mocna przesada. Jestem jeszcze w stanie zrozumieć, gdy dzieje się to sporadycznie, jednak gdy stanowi podstawowy sposób karmienia…to niestety nie.

   • Wioleta Wioleta

    tak była to wielka tłusta mucha ze skrzydłami. Słoiczek kup[iliśmy w jednym z hipermarketów, odniosłam wszystko z całą zawartością, zwrócono mi pieniądze, przeproszono i powiedziano, że zgłoszą producentowi.
    Co do kaszek to mój mały nigdy ich nie lubił i nie tolerował. Choć niedawno będąc na zakupach wymusił zakup kaszki, owszem zjadł raz miseczke ale więcej już o niej nie wspomina.
    Generalnie nie uważam, że słoiczki czy kaszki są złe, ale jeśli dziecko bazuje całe dnie na tym to nie ma usprawiedliwienia, że nie mam czasu ugotować. Zawsze można gotować na kilka dni a słoiczkami od czasu do czasu uzupełniać, bo nie zawsze mamy dostęp do zdrowych warzyw, czy np. króliczego mięsa. Ja takie słoiczki traktuje jak np, gulasz czy gołąbki w słoikach jest to po prostu wyjście awaryjne. Nie potępami też innych za ich podawanie, każdy ma swój sposób i przekonania na życie.

 4. anonim anonim

  ja karmie mojego synka jedzeniem ze słoiczków od miesiąca. Mały to straszny niejadek, próbowałam mu dawać gotowaną marchew czy ziemniaczka, ale nie chciał. Dopiero posmakowała mu zupka jarzynowa ze słoika i powoli zaczął jeść. Do 6 miesiąca był tylko na piersi i ciężko było go przekonać do innych pokarmów, ale w końcu się udało. Łatwo oceniać innych ale trzeba mieć na uwadze, że każde dziecko jest inne i każda mama zmaga się z innymi trudnościami. Ja się ciesze, że mój mały zaczął jeść i przybierać na wadze. Skoro takie produkty są dopuszczone do sprzedaży, tzn. że można je podawać dzieciom. Taka marchewka kupiona na targu zimą na pewno nie zawiera samych witamin. Wg mnie we wszystkim trzeba zachować umiar, latem można zerwać warzywa z własnego ogrodu i gotować. Ja mam taki zamiar. Na razie podaje zupki jarzynowe a mięso gotuje sama.

  • Dorota Dorota

   Jak najbardziej się z tym zgadzam. :) Też nie jestem zaciekłą przeciwniczką słoiczków. Wszystko z umiarem. :)

   • Julia Julia

    oj tak. może słoiczki do najpyszniejszych nie należą jednak są sytuację, w których nie wyobrażam sobie jeżdżenia z domowym jedzeniem.

 5. kinia kinia

  Dla mnie też nie ma prostej drogi od jedzenia słoiczków do niejadków…Tak jak piszecie z umiarem! Jak się traci umiar, to się zawsze szkodzi. Nieważne, co by się nie robiło…

 6. anonim anonim

  Szczerze mówiąc jestem w szoku… Absolutna pewność tej Pani co do swoich teorii mnie rozbraja. Uważam, że większość opinii pani Wieczorek to wydumane teorie i pomówienia. Współczesny świat przyniósł nam nie tylko słoiczki dla dzieci, ale i zanieczyszczenie środowiska i mnóstwo szkodliwych środków pomagających w uprawie roślin i w hodowli zwierząt. Skąd mam mieć pewność gdzie rosły marchewki kupione na targu? Jak karmiony był kurczak kupiony na targu? I czy były pryskane pomidory kupione na targu? Stąd wzięły się słoiczki. Jest konieczne badanie każdej partii warzyw, odpowiednie hodowanie zwierząt, bo środki, które nie szkodzą dorosłym, szkodzą małym dzieciom. Przecież to takie oczywiste! Jestem przerażona tym, jak ta pani podważa opinie i wytyczne ekspertów – profesorów medycyny! Ich wykształcenie i wiedza nie może równać się wiedzy pani Wieczorek. Jak można szerzyć takie teorie?!

  • Mateusz Mateusz

   Rozumiem, że sama zamiast gotowania obiadu kupujesz sobie klopsiki ze słoika w markecie, albo gotowe obiady Łowicza? A może gotowe mrożone obiady, i koniecznie mrożoną pizzę. Kuchenka Ci w domu nie jest do niczego potrzebna? A może sama sobie przez tydzień pożyjesz na tych słoiczkach skoro to takie pyszne? Jestem przekonany, że Ty oczywiście opychasz się pysznym, domowym obiadem, ale dla dziecka szkoda Ci czasu, żeby mu coś ugotować. A dlaczego? Bo dziecko jest gorsze? bo nie może zaprotestować, samo dokonać wyboru? Skąd wiesz co się dzieje z obiadkiem w fabryce? Czy ktoś kto ma z tym styczność umył ręce po wizycie w kiblu? Czy z maszyny nie ciekł olej? Albo czy magazyn jest czysty? Widziałaś kiedyś MOM, wiesz co to jest? Pewnie nie, skoro uważasz, że takich koncernów jak GERBER czy HIPP nie stać na kupienie sobie dowolnej opinii. A często nie potrzeba żadnych specjalistów, wystarczy zdrowy rozsądek. Ale cóż, widać, że zamiast mózgu masz papkę podobną do tych ze słoiczków!

   • Marcin Marcin

    Dokładnie Mateusz, ja taką babę leniwą bym z domu wyrzucił. Jak widzę czasami jak taka lafirynda karmi dzieciaka ze słoiczka, to mam ochotę podejść do niej i tym słoiczkiem ją nakarmić, tylko razy cztery, adekwatnie do wielkości jej żołądka. Ciekawe czy po tym podała by którąś jeszcze z papek swojemu dziecku. To myślę wystarczyło by jej, za wszelkie tłumaczenia, bo do takiej i tak nic nie dociera, a jeśli ma nawet prześwity tego, że robi źle tłumaczy się sama przed sobą tym, że polecają je eksperci , którzy mają opinię adekwatną do tego, ile za nią dostaną kasy, ale własnym dzieciom ich jakoś nie podają, ciekawe dlaczego. W reklamach drogie Panie, też występują aktorzy i biorą za to grubą kasę, ci co wypożyczają własne dzieci do takich reklam, również, ale w domu im na pewno tego nie podają, chociaż kto wie, jak się na dzieciach zarabia to może i ich się futruje i słoiczkami.Moja Matka pracowała i miała nas troje, każdego oprała, ubrała ,nakarmiła ugotowanym wcześniej obiadem i była zadbana i w domu było czysto, dzisiejsze księżniczki to tylko patrzą żeby nie pracować, mieć markowe ciuchy (najlepiej jak by obie matki na czole razem z ceną wyklejały, to by przynajmniej normalny facet wiedział, od której uciekać) pazury żelowe, pod którymi kilo bakterii i syfu, włosy koniecznie od fryzjera, co drugi dzień spacer z dzieciakiem do centrum handlowego powydawać kasę na niepotrzebne pierdoły i tapeta jak u kukły! Nie mam nic do siedzenia w domu przez kobietę, bo moja też nie pracuje, ale przynajmniej gotuje sama dla dziecka i nie jest tym przemoczona, w domu mam czysto, a ona zadbana i pachnąca a wieczorem miła. Moich znajomych żony wyglądają jak te kukły, siedzą w domu i na nic biedne nie maja czasu jedynie na siebie a dziecko karmią słoiczkami. Serio, jak bym na takiego lenia trafił, to zabrałbym dzieciaka a ją posłał do diabłów. Bo co to za matka, nie dość, ze od małego lenia przekazuje dziecku, to zrobi z niego dziwoląga i kalekę życiowego później, bo go ząbki od skórek od chleba rozbolą. Teraz złapać dobrą żonę i matkę dla dziecka, to jak wygrać miliona w totolotka. Już nie wspomnę o całej reszcie, jak zabawki jakie kupują dzieciom albo 3 latkowi telefon, bo zabawkami on ie nie bawi, o zgrozo…

    • Lojalność-i-wspólnota Lojalność-i-wspólnota

     Szkoda, że te troje dzieci wyjaśniła, oprała i wychowała MATKA, a nie ojciec z matką razem i w równych proporcjach. Dopiero wtedy można by mówić o ekologii…
     Matka zarobiona po łokcie, a ojciec leń śmierdzący? Jak się córki napatrzyły na taki „sprawiedliwy” układ, to nie dziwić się, że woli czasem uratować się słoiczkiem, żeby nie stać się kaleką z rozwalonym kręgosłupem w wieku lat 45, a tatuś wtedy sobie znajdzie 25latkę nieródkę wypoczętą…

  • asia asia

   Tani copywriting! Na rzecz którego koncernu „anonim” pracujesz?

  • Ania Ruszczak Ania Ruszczak

   Ta Pani uważa, że istnieje tylko jedna, jedyna prawda, a wszystko poza nią jest błędem w żywieniu dzieci. Taka niepokorna postawa bardzo mi się nie podoba, bo ciężko zobaczyć, że samemu można popełniać błędy. Np. dzieciom nie powinno się podawać herbaty. Herbata jest w Polsce bardzo popularna i sugerowanie, że herbata z miodem i z cytryną może być dobra dla 2-latka, zeby przeciwdziałać przeziębieniu to bardzo zła rada od ”eksperta” żywieniowego. Kolejna rzecz to czosnek- i znów nie można dzieciom profilaktycznie podawać czosnku, bo nawet w małych ilościach, bo to silny naturalny antybiotyk.

 7. Niezła Żona Niezła Żona

  Można mówić o wygodzie w podawaniu słoiczków sklepowych ale czy nie można robić ich samemu? Nie raz dawałam „gotowca” bo byłam np. poza domem, bo chciałam dać coś nowego do czego nie mam akurat dostępu. Jednak mimo tego, że do wyboru mamy setki „smaków” wszystkie po otwarciu smakują tak samo. Jak Dziecko ma uczyć się poznawania smaków jak papki ze słoików nie różnią się wiele między sobą… Mam swój ogródek warzywny całą zimę mam własną marchew, ziemniaki, seler, pietruszkę. Brokuły, fasolkę szparagową, kalafior kupuję mrożony (w zimie), kukurydzę, groszek, fasolę biorę z puszki tak samo pomidory. Poza tym wypracowałam sobie system gotowania dla Córki mam zawsze słoik domowej pysznej zupy pod ręką. I dzisiaj moja 19-miesięczna Córa potrafi jeść sama, potrafi gryźć a zupy lubi miksowane. Kaszki kupuję bez cukru bo są takie na rynku. Wygoda wygodą ale to ja odpowiadam za nawyki żywieniowe mojego Dziecka i za to jakie będzie miało zdrowie w przyszłości. Oczywiście prowadząc dietę wiele razy popełniałam błędy i tym na pewno było zbyt częste podawanie jogurtów i serków homogenizowanych. Jednak każdy umie uczyć się na błędach, grunt to wyciągnąć odpowiednie wnioski i wprowadzić dobre zmiany :)

 8. monika06 monika06

  ale się oczytałam, ale wnioskują że są plusy i minusy słoiczków, u nas słoiczki gościły wręcz w domu i tylko do ok 9 miesiąca, córka zupki nigdy sie spróbowała gdyż każdy otworzony słoiczek pociągał odruch wymiotny u dziecka, z deserkami było lepiej choć i tu rewelacji nie było. raz na jakiś czas podsuwałam małej owoce, których nie dało się zebrać na naszej działce lub kupić ale i to nie smakowało. zupki, deserki, kompoty sama zawsze przygotowywałam gdyż mialam z czego je zrobić,
  własna działka i własne owoce i warzywa to majątek przy małym dziecku, który ja posiadam ale co z mamami, które nie maja takiego dostepu swieżych i sprawdzonych warzyw? gdybym była na ich miejcu pewnie na sile chcialabym aby moje dziecko jadlo słoiczki, albo gotowalabym z niesprawdzonych produktów;( trudna sprawa;(

 9. Joanna Joanna

  Dla mnie artykuł zbyt przesadzony. Wszystko co skrajne jest zle. Do tej skrajnosci zaliczam wylaczni sloiczki w zywieniu dziecka i to np. do 2roku zycia. TAk, to jest przesada. Ale przesada jest tez posiadanie przekonania i 100% pewnosci, ze ta marchewka i ten ziemniak z bazaru, ktory wrzucam do zupy dla dziecka to to, co dla niego najlepsze… ? Slyszalam, ze te nasze czyste marchewki wczesniej plucze sie w Ludwiku, zeby pozbawic je ‚brudnej ziemi’. Wiec, jezeli kupuje wloszczyzne to zawsze te niemyta. A moje dziecko karmilam sloiczkami do ok. 10-11 miesiaca. I to z kilku przyczyn. Pierwszy rok z zycia corci wspomina najciezej. Zmaganie sie z notorycznym zmeczeniem, brakiem snu itd. Brakiem czasu na zrobienie normalnego obiadu dla wszystkich i dla malej oddzielnie. Sliczki ‚wsparly mnie’ w tych chwilach, byly nie tyle wygodne, co tez mialam do nich wieksze przekonanie anizeli do pryskanych warzyw i owocow np. w zimie. I nie jest tak,ze papki figuruja u nas w dzisiejszym menu. Corka ma poltora roku. Mozna by powiedziec, ze lubi konkrety, nie papki. Lubi sobie pochrupac kawaleczek jabka, pooperowac widelcem z calym ziemniakiem, zmierzyc sie z suszona morela czy figa, porzuć bułę-grahamke… Rano, praktycznie codziennie dostaje kaszke manna, bez cukru, a jedynie polana jedna lyzeczka soku malinowego do smaku. Mysle, ze nie jest zle. Ze te ‚nieszczesne’ sloiczki nie spowodowaly tragedii w diecie mojego dziecka. Mysle tez, ze chyba wybralam tez odpowiedni moment, zeby po malu przestawiac corke na innej konstystencji jedzenie. I oczywistym tez jest,ze kazde dziecko jest inne. Jedno sie zajada sloiczkiem, inne nie tknie… Nie ma tez zlotego srodka. A kazda mama wie, mysle najlepiej co dla jej dziecka bedzie najbardziej odpowiednie. Dlatego nie porownywalabym mamy, ktora daje sloiczki swojemu dziecku, z ta, ktora sama gotuje dla dziecka. Kazda z nich, czyms sie kieruje i cos wybrala. I fakt ten nalezy uszanowac. Jeszcze jak sama nie mialam dziecka, to ocenialam rodzicow i ich dzieci. Teraz jak sama jestem matka, podchodze z wiekszym ‚szacunkiem’ do pomyslow innych rodzicow w wychowywaniu i zywieniu swoich dzieci. A najbardziej draznia mnie tematy typu: „no teraz to te matki maja wygodne zycie. Takie ulepszenia, dogodnosci. Wszystko gotowe. Nic nie trzeba robic. Te pampersy, kaszki, obiadki. Mysmy to gotowaly pieluchy, same szyly ubranka bo nie bylo na rynku, a dzien byl tak samo dlugi.” :-/

  • Dorota Dorota

   Tak zgadzam się. Masz rację, Joanno :)
   Jednak ja w tym wywiadzie skupiam się na czym innym. Tym, co rzeczywiście mnie również dotyka, próbą wmawiania matkom, że ktoś wie lepiej niż one. Denerwuje mnie, że producenci żywności nie mówią całej prawdy, że dziadkowie robią to często w taki sposób, że rodzice ich nie słuchają, natomiast w mediach często lansuje się jeden i ten sam wzorzec, a inne odrzuca (w zależności, gdzie zajrzymy, na jaki portal trafimy). Dlatego pod tym względem ten wywiad uważam za ciekawy. Dla mnie skupia się on raczej na tym, żeby rodzice uwierzyli w siebie i właśnie postawiły na umiar i na to, co instynktownie czują (a trudno chyba instynktownie sięgać po papki, gdy widzi się aktywnego dwulatka). By nie dały sobie wmówić, że muszą robić tak lub tak i że inaczej jest źle. Nie ma rozwiązań idealnych. Dla mnie wady ma każda forma karmienia: zarówno przysłowiową marchewką z bazaru jak i słoiczkami. Dlatego się zgadzam: wszystko jest dla ludzi. Słoiczki też. I ja akurat nie odbieram wypowiedzi z wywiadu jako protest u podstaw przeciwko słoiczkom, które z gruntu są złe.

 10. Aneczkaa123 Aneczkaa123

  Naprawdę świetny artykuł ! Moja mama nie dawała mi dań ze słoiczków, chociaż już były dostępne. Mam kuzyna, o miesiąc młodszego i jak byłam mała, to ciocia przywiozła zapas tych słoiczków, bo stwierdziła że są zdrowe i wg wspaniałe i jak moja mama może mnie karmić inaczej. Więc mama,żeby nie sprawić przykrości cioci, próbowała mnie nakarmić tymi cudami, tyle że okazało się to nie trafionym pomysłem. Plułam tymi papkami i nie chciałam jeść. Sama teraz jestem mamą, mój Ksawek ma niecałe 3 miesiące i wiem,że będę się starała gotować i robić mu jedzonko w domu. Nie mam ogródka,ale moi chrześni mieszkają nie daleko i zawsze będę mogła się u nich zaopatrzyć w warzywa i owoce.
  Producenci dań dla dzieci, prześcigają się w graniu na rodzicielskich uczuciach i przyznam,że idzie im to świetnie. Ale właśnie potrzebny jest tu zdrowy rozsądek.
  A jeśli chodzi o kaszki, no dobra niech już będą instant, szybkie do zrobienia-tak jak mleko następne. Ale ja bym chciała taką bez cukru i owoców i bez mleczka oczywiście, bo karmię piersią i ściągałabym wtedy swoje. I może znajdę coś w sklepie ze zdrową żywnością, bo jak na razie to najbardziej pasują do mojego opisu kleik ryżowy lub kukurydziany. ;)

 11. marta marta

  Tylko jak rozdzerzac diete dziecka o owoce jesli przez pare miesiecy dostepne sa tylko jabłka?

  • Dorota Dorota

   I to jest dobre pytanie…Pewnie pozostają mrożonki.

 12. Joanna Joanna

  Bardzo ciekawy artykuł! Sama jestem dietetykiem i w zupełności zgadzam się z Autorką. Moja córka jest niestety straszną alergiczką i bardzo wielu produktów spożywczych nie mogę jej podawać. Swoje doświadczenia opisuję na blogu http://www.alergicznedziecko.pl. Zapraszam!

 13. mama mama

  Jednym zdaniem. Sama jestes leniwa! !!

 14. Klarcia Klarcia

  Dużo mądrych rzeczy zostało napisane w tym artykule. Z pewnoscią trzeba umieć czytać skład, co nie zawsze jest takie oczywiste. Jeśli juz podaję dziecko słoiczki (a nie robię tego często, tylko w sytuacjach takich, jak wyjazd, albo kiedy trzeba na szybko zorganizować jedzenie) wybieram te ekologiczne, z upraw przebadanych no i oczywiscie bez cukru.

 15. Kora Kora

  Po przeczytaniu tego artykułu mogę z całą pewnością stwierdzić, że zarówno żywność ze słoików jak i ta z bazarku to jeden i ten sam syf. Sama mam ogród i sad a w nich własne owoce i warzywa i wiem jedno – bez oprysków w dzisiejszych czasach żadne owoce ani warzywa nie mają najmniejszych szans na przetrwanie. Sama je pryskam, ale umiarkowanie i wiem, że tak samo obchodzą się z warzywkami i owocami w wielkich koncernach, ale wiem również, że te z naszych przydomowych bazarków to dopiero naszpicowane są chemią !!! żeby ładnie się prezentowały i szybko sprzedawały. Także nie wiem po co ktoś wypisuje takie bzdury… nie mając zielonego pojęcia o niczym jak wynika z artykułu tej Pani. Co do podawania dzieciom wszystkiego co my jemy też bym się zastanowiła. Zupa pomidorowa w 7 miesiącu super !!! A może jeszcze dodamy do tego pizze i chipsy. Wszystko z umiarem. Układ pokarmowy dzieci do 2 r.ż jest wbrew powszechnej opinii bardzo delikatny. Owszem pokarmy nie powinny być tylko papkami, gdyż dziecko uczy się po 6 miesiącu na początku trudnej dla niego sztuki przeżuwania i przełykania, ale jeśli ktoś jest przekonany, że warzywka z bazarku są zdrowsze to bez komentarza… gdybym nie mieszkała na wsi to może bym takie przekonanie miała, ale nie ma co się oszukiwać. W dzisiejszych czasach nie ma czegoś takiego jak zdrowa żywność ! A wracając do żywności słoikowej – moja mama i babcia robiły tzw. weki, ja również czasem coś wymodzę i warzywa oraz owoce przez długi czas można przechowywać w spiżarce, są smaczne i zawierają także cenne witaminy i minerały. Przygotowując dziecku gotowaną marchewkę czy pieczone jabłko produkty te również poddawane są obróbce, bo chyba raczej nikt 6 miesięcznemu dziecku nie podaje surowej marchwi czy jabłka, jeśli tak to gratuluję głupoty. Sama zajmuję się zawodowo produkcją żywności…

 16. Laura Laura

  Świetny artykuł gloryfikujący świerze i piękne warzywka z supermarketów, bazarków, targów czy warzywniaków, które zawierają w sobie taką chemię, że głowa mała !!! Naturalne, zdrowe jabłko ma nijaki kształt, kolor, wygląda ogólnie jak jakiś odrzut, ale właśnie takie jest najzdrowsze… owoce i warzywa z bazarków mają odpowiednie kształt, kolor, smak i są pryskane… porównując moje jabłko z własnego sadu a jabłko z targu nie ma porównania. Gdybym nie miała swoich warzyw i owoców to chyba wolałabym podać już dziecku danie ze słoiczka… Bazarki, warzywniaki i supermarkety to jeden wielki syffffffff jeśli chodzi o owoce i warzywa. Choć może z drugiej strony lepiej od początku przyzwyczajać organizm do tej chemii, bo później sobie nie poradzi, heheh…

 17. creme de la creme creme de la creme

  ciekawy artykuł, podoba mi sie wyważone zdanie specjalistki na temat odzywiania dzieci. to prawda, ze przyzwyczajanie dzieci do jedzenia słoiczkow może je tylko rozleniwić i skutkowac problemami w przyszłym odzywianiu. Ale faktem jest tez, ze nie da sie uniknac sloiczkow od czasu do czasu. oczywiscie lepiej wtedy podawac ekologiczne, typu Holle na przykład, ale tak czy inaczej we wspolczesnym swiecie zapracowanych mam nie da sie w 100% zrezygnowac z potraw przygotowanych. Mysle tak czy inaczej, ze to nic zlego, trzeba tylko znac umiar pozdrawiam.

 18. Ania Ania

  Ostatnio jak widziałam film z pompowaniem kurczaka to mi się wszystkiego odechciało. Mąż przyniósł z kolei pierś z kurczaka to wyglądała jak pierś indora. Jestem na urlopie i gotuje codziennie sobie i mężowi. Uwielbiam gotować bo wszystkim smakuje i bezcenną jest chwila kiedy ktoś prosi o dokładkę a zdarza się to nadzwyczaj często. Córce nie podam tej chemii pryskanej. Właśnie skończyła pół roku i jesteśmy na obiadkach wszystko jej smakuje. Wolę przyzwyczaić córkę i jej brzuszek a po roczku wprowadzimy normalne obiadki. Nie zgadzam się z tym artykułem, że się podaje obiadki jak się jest wygodnym. Już nie raz się nasłuchałam jak malutkim dzieciom przez hormony rosły piersi. Zdania nie zmienię i wiem że od tylu lat produkt jest na rynku i jest dobry.

 19. Lubella88 Lubella88

  Pewność co do składu i ekologiczności możemy mieć chyba tylko kupując żywność ekologiczną. Z jednej strony ufam takim firmom jak Holle, z drugiej wszyscy trąbią, żeby nie przekarmiac dziecka słoiczkami…I badź tu mądry człowieku…

  • MyLilly MyLilly

   Moim zdaniem nie unikniemy pestycydów, konserwantów, chemii. Żyjąc w dzisiejszym świecie tak sie nie da… nawet ekologiczna żywność nie jest ideałem. Możemy tylko pozazdrościć naszym babkom, bo żyły w świecie, gdzie natura nas nie odrzucała a ludzie nie odrzucali natury… także myślę, że wszelkie artykuły tego typu ą zbędne i zajmują niepotrzebnie nasz cenny czas. Czy to warzywa ze straganu, czy ze słoiczka, czy ekologoczne różnicy nie ma żadnej…

 20. Maja Maja

  Bardzo dobry artykuł w pełni popieram. Ja gotowałam potrawy na parze i robiłam domowe soki i desery, hodowałam melisę. Myślę, że faktycznie producenci grają na uczuciach rodziców. Nie mówię, że słoiki są złe, uważam, że same możemy stworzyć lepsze posiłki w dobie parowarów, sokowirówek i wielu innych robotów kuchennych…

 21. Dorota Dorota

  Jestem mamą wcześniaka, z AZS i alergiami zarówno neonatolodzy jak dermatolodzy oraz pani doktor alergolog, z których pomocy korzystaliśmy zalecali podawać „słoiczki” jako te, które mniej alergizują. Artykuł jest mocno kontrowersyjny bo pokazuje tylko „jedną stronę medalu”

 22. Agata Agata

  Ja mieszałam- raz sloiki, raz obiadki z warzyw wiadomego pochodzenia.Bardziej bałam sie o mięso…które jest również nafaszerowane.Lepiej skupic sie na tym, co unikać.A będzie dużo prościej :)

 23. Barbara Barbara

  To zależy jak kto gotować umie. Co z tego że wiadome pochodzenie jak w obróbce straci wszystkie wartości odżywcze. Każdy powinnien decydować co dla niego lepsze

 24. saii saii

  Pozdrawiam, w grudniu np dostac w sklepie organiczne swieze jagody, wybor warzyw naturalnie chodowanych i owocow u mnie w sklepach jest maly wiec ja robilam tak, od 5 mies dawalam corce gotowane potrawy z tego co mi Sie udalo znalezc dobrej jakosci I naturalne, a reszte w sloikach dostawala do 10-11 mies, potem jadla juz praktycznie wszystko to co my. Wole dac dzieku zywnosc bio ze sloika niz swieze warzywa prosto z pola, popsikane chemia

 25. aneta aneta

  Ludzie zazwyczaj piszą zle o słoiczkach. Ja tez kiedys o nich dobrze nie pisałam z tego samego powodu, co wiekszosc. Jeden tekst, jedna odpowiedzi i mowie sobie „faktycznie!”
  Nigdy bym nie pomyślała, ze jesli babcine konfitury lezą sobie w piwnicy na polkach, a sa na pewno naturalne, to dlaczego słoiczek leżeć nie moze :)

 26. Marta Marta

  Moj syn jadl sloiczki do 10-11 msc :) deser nawet teraz czasem sloikowy zje,a ma ponad 2 lata

 27. Ewa Ewa

  Słoiczkowe dania mają ponadto – wszystkie – bardzo podobny smak. Dziecko przyzwyczaja się do tego smaku i potem trzeba je przestawiać ze słoiczków na domowe jedzenie. Przechodziłam to ze swoim starszakiem-niejadkiem, który w efekcie nie chciał jeść niczego, tylko słoiczki. Przy drugim dziecku nie dałam się zwieść lekarzom, którzy przy pierwszym zalecali słoiki „na każde zło” [starszy jest alergikiem i lekarze twierdzili, że lepsze będzie „przebadane” jedzenie]…. Wszędzie chemia, wysoki poziom przetworzenia, nawet w żywności dla dzieci, ale i w pielęgnacji: wszystkie te Pampersy [i im podobne], środki czystości… Przy drugim dziecku, kiedy młody skończył jakieś 4 miesiące, zrezygnowałam też właśnie z jednorazówek i zaczęłam używać pieluch wielorazowych, przy czym też takich zwykłych, a nie jakichś luksusowych za ileś-dziesiąt złotych: prosta tetra plus otulacze. Jednorazówka? Tylko na noc, ewentualnie dłuższy spacer. Efekt? Ze starszakiem walczyliśmy do 3 lat, zanim przesiadł się na nocnik, młody już teraz informuje, że ma potrzebę [ma 1,5 roku].

  • HotBird HotBird

   To straszne… Stosowanie w dzisiejszych czasach pieluch wielorazowych !!! Sama nie lubisz zapewne chodzić w przesiąkniętych podpaskach czy tamponach , to dlaczego zmuszasz dziecko do chodzenia w przemoczonych pieluchach. Wiem, wiem zapewne często zmieniasz : ))))))) to straszne, bo dziecku odbije się to na psyche… być może nawet będzie miało nocne moczenia… Okropna matko !!! W pampersach jest tyle samo chemii, co w proszkach dla dzieci i płatkach mydlanych. Straszne… Okropne, podłe !!!

  • HotBird HotBird

   Zapewne pierzesz pieluchy wielorazowe w płynach lub proszkach dla dzieci a może w płatkach mydlanych ? Wiedz, że w ten sposób narażasz dziecko na alergię. Płyny i proszki mają w składzie parabeny, konserwanty i inne substancje uważane za alergizujące np. Lovela, Bobini itp. A płatki mydlane nie lepsze…

 28. lenka lenka

  Świetny artykuł…to jest przykre, że wielkie koncerny piorą mózgi matkom kosztem ich dzieci. Najgorsze jest to, że przyczyniają sie też do tego lekarze pediatrzy. Jak mamusie mają nie podawać słoików, jak lekarz zapewnia, że są najlepsze dla dziecka. Tak samo jest z karmieniem piersią. Najlepiej powiedzieć matce, że jej pokarm jest mało wartościowy albo ma za malo pokarmu i od razu zaproponować sztuczne mleko. Przecież tak jest najprościej, bo po co matkę odsylac do doradcy laktacyjnego albo starać się zrobić wszystko, zeby karmiła naturalnie? Lekarze też na tym zarabiają a więc biznes się kręci :-) W takim świecie niestety żyjemy

 29. Aleksandra Aleksandra

  Unikałam takich dań ze słoiczka. Byłam na macierzyńskim, więc miałam czas, by przygotować dziecku przecier albo zupkę, szczególnie, że to nie jest strasznie pracochłonne. Mam blender ronica i nie ukrywam, że ten sprzęt był mi bardzo pomocny w przygotowaniu posiłków jak moja córka była mała. Na początku robiłam jej zupki z samej marchewki, potem sukcesywnie sprawdzałam czy nie ma alergii na jakiś składnik. Nie miała, więc później miksowałam inne warzywa czy owoce. I to z pewnością było zdrowsze od sklepowych produktów.

 30. Aldona Aldona

  Szczerze to nie mam nic przeciwko papkom ze słoika, bo jakby tak każdy posiłek przygotowywać… Chociaż ja często robię sama takie papki w formie przetworów, tzn. miksuję warzywka albo owoce (tylko nie kapustne itd.!!!!! wiele matek tak robi :-o ). Wrzucam do blendera – zainwestowałam z mężem w Ronica, bo nie chcemy oszczędzać na zdrowiu dziecka. Wsadzam gorące do słoika, odwracam do góry denkiem i starcza mi na kilka dni, ale i tak uzupełniam gotowymi daniami.

 31. Natalia Natalia

  Miód małemu dziecku? Według najnowszych badań (i WHO) miód nie powinien być podawany dziecku do ukończenia 1 roku życia, w indywidualnych przypadkach dłużej. Rozumiem, że słoiczki mogą być niezdrowe, ale miód może być wręcz trucizna dla tak małego organizmu.

 32. Dominikaa_ Dominikaa_

  Ja za nim pierwszy raz podałam swojemu synowi jedzenie słoiczkowe to sprawdziłam wszystkie dostępne możliwości na rynku. W domu staramy się jadać ekologicznie i bardzo dbać o to co trafia na nasz talerz, to samo podejście mamy do małego i akurat dla niego wybraliśmy słoiczki z ekopiramidy od holle.

 33. Kok Kok

  Szanowna Pani. Miód do posiłku dla dziecka to niezbyt dobry pomysł. Pomijając fakt, że dziś nie sposób kupić go z pewnego źródła to dodatkowo pszczoły zbierają pyłki z traktowanych chemia pol. Trzeba by kupować miód z obszarów gdzie do upraw nie stosuje się nawozów i chemii i to na dużym obszarze. Kupione na bazarku warzywa to również chemia. Może przy okazji odradzania słoiczków zachęciła by Pani matki do kupowania warzyw z gospodarstw ekologicznych.

 34. Ask Ask

  Matki które karmia mlekiem modyfikowanym równiez powinny sie zastanowic co robia. Przwciez to chemia taka sama jak leki. Dlaczego nikt o tym nie wpomnial w artykule?
  Na bazarkach (bio czy nie bio) wszystkie owoce i warzywa sa rowne i piękne…..dziwne.
  Jak samemu nie posiejesz to nigdy nie wiesz co dajesz dziecku do jedzenia.

 35. Klaudia Klaudia

  Dania słoikowe są poddawane pasteryzacji i dlatego mają długi termin przydatności czyli suma smarum jeżeli pasteryzujemy sobie w domu owoce i przeciery warzywne (co od wielu lat robiły nasze matki i babki itd) to też są one niezdrowe i wogóle bezwartościowe bo to fastfoody no tak brawo:):)

 36. Magda Magda

  Trafiłam na ten artykuł, ponieważ mój prawie 18 miesięczny synek znów wrócił do słoiczkow, i chciałam znaleźć informacje na temat ich zdrowotnosci lub też szkodliwości. U nas sprawa ma się dość nietypowo, mały prawie od początku miał problemy z brzuszkiem, szkodzi mu wiele rzeczy, objawy były przedziwne, od alergicznych czy refluksowych, po zaburzenia pracy układu nerwowego. Każdy cudowny lek zapisywany przez lekarzy powodował pogorszenie jego stanu. Koniec końców po wykonaniu szeregu badań na własną rękę okazało się że synek cierpi na izolowany niedobór odporności IgG oraz IgA, co wyjaśnia wszystkie jego zaburzenia, w końcu trafiliśmy na kompetentnego lekarza. Pod jego czujnym okiem, oraz pani dietetyk, jest obecnie na diecie weganskiej bezglutenowej (ma podejrzenie celiakii i zakaz spożywania glutenu, po czym nastąpiła wielka poprawa jego stanu), niestety, przez to że byliśmy z problemem sami postawienie prawidłowej diagnozy i ustawienie odpowiedniej diety trwało bardzo długo a dziecko cierpiało. Teraz ma np. zaburzenia przelykania, umie pogryzc pokarm ale często dlawi się i ma odruch wymiotny przy przelykaniu. Teraz wychodzą zęby i w ogóle nie chce jeść, płacze rzuca się choć jest głodny. Słoiczki (po 4 miesiącu!) ratują nam życie, są gładkie i nie powodują bólu, są łagodne i delikatne. Inaczej nie wiem co by jadł. Wcześniej również bardzo pomogły właśnie z uwagi na to że są mocno przetworzone, tylko po słoiczkach nie bolał go brzuszek, mógł je łatwo strawic w odróżnieniu od domowego, nawet zblendowanego jedzenia. Więc w naszym przypadku słoiczki i musy to wybawienie, inaczej chyba czekalyby nas kroplowki :( mam jednak nadzieję że gdy już wyjdą wszystkie zeby a w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wyszły wszystkie trójki i czwórki i dwie piątki!! To będzie mógł przejść na normalne jedzenie a nie tylko słoiczki po 4 miesiącu i gładkie kaszki.

 37. muwewe muwewe

  „Gotując, wiem, co dodaję do potrawy, a czego nie dodaję.” – taaaaaaaa, zwłaszcza jak warzywka i owoce kupuje się w dużych sieciówkach … na bank pochodzą z upraw wolnych od chemii …

 38. Monia Monia

  Zastanówcie się skąd tyle alergii pokarmowych już u małych dzieci. Moje córki jedzą to co sami wychodujemy w większości ale zakupy w sklepie też robimy. Nie są na nic uczulone a 9becnie najmłodsza ma pół roku i lubi pociamka bułeczkę która sama upiekłam i żadnych dolegliwości z tego powodu nie ma. Trzy razy dawałam jej kaszke gotowa po 4 miesiącu raz z malina a następnym razem z bananem która jej bardzo smakowała i za każdym razem wymiotowała po ok godzinę więc chyba jasne że coś jest z nimi nie tak.

Zobacz również