Ciąża zmienia funkcjonowanie poszczególnych organów i układów, dlatego zaleca się systematyczną kontrolę ich działania, po to, by sprawdzić, czy dobrze sobie radzą. Jednym z najbezpieczniejszych, bo nieinwazyjnych badań jest mierzenie ciśnienia krwi w ciąży, które pozwala szybko zdiagnozować groźne nadciśnienie. Daje również podstawową wiedzę o działaniu układu krwionośnego. Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w ciąży?
Ciśnienie w ciąży – mierz systematycznie
Ciśnienie w trakcie ciąży można monitorować bez większego problemu. Wystarczy aparat, który kupimy już za kilkadziesiąt złotych w wielu sklepach (stacjonarnie i przez internet), by samodzielnie wykonywać pomiary. Do badań nie potrzeba asysty drugiej osoby, warto jednak znać zasady, które pozwalają na przeprowadzenie badanie w prawidłowy sposób.
- pomiary warto przeprowadzać rano i wieczorem,
- pół godziny przed pomiarem nie należy pić kawy, herbaty ani palić papierosów,
- przed pomiarem warto wyciszyć się, posiedzieć przez chwilę w wygodnej pozycji,
- rękę, na której dokonuje się pomiaru należy położyć na stole,
- podczas pomiaru nie należy się poruszać ani rozmawiać,
- bardzo ważne jest, by dobrze dopasować mankiet do ręki, użycie zbyt wąskiego mankietu może zawyżyć ciśnienie krwi,
- kolejny pomiar można wykonać co najmniej po 10 minutach.
Jakie jest prawidłowe ciśnienie w ciąży?
Prawidłowe ciśnienie w ciąży wynosi od 110/60 do 140/90 mm/Hg.
O ile niskie ciśnienie w ciąży może powodować jedynie osłabienie i senność, to wysokie ciśnienie podczas ciąży jest już groźne, bo często prowadzi powikłań. Problemy z ciśnieniem mogą pojawić się zarówno w ciąży, mogą być również kontynuacją kłopotów sprzed poczęcia dziecka. Kobiety leczące się na nadciśnienie przez zajściem w ciążę, muszą się liczyć z tym, że choroba będzie o sobie dawać znać również w ciąży.
W ciąży zaleca się zmianę leków, tak, by były bezpieczne dla dziecka.
Jeśli masz nadciśnienie, powinnaś mieć swój własny ciśnieniomierz. Zaleca się codzienną kontrolę wartości ciśnienia, zapisywanie wyników i podzielenie się informacjami z prowadzącym lekarzem.
Ponadto powinnaś zwrócić uwagę na codzienną dietę, unikać stresu, dbać o systematyczny odpoczynek.
Komentarze