Prawa rodziców noworodka na porodówce

Poród dziecka to piękny i stresujący moment w życiu każdej mamy i taty. Choć teoretycznie każda ciężarna przygotowuje się do niego przez dziewięć miesięcy, to trudno uniknąć poczucia niewiadomej i zagubienia. Sytuacja może zmieniać się błyskawicznie, nie zawsze niestety dzieci rodzą się zdrowe, czasami ich stan jest mocno niepokojący. Dlatego tak istotne jest, by znać swoje prawa i umieć z nich korzystać, po to, by móc podejmować świadome, najlepsze w danej sytuacji decyzje. Oto prawa rodziców noworodka, które każdy powinien znać.

Rodzic noworodka ma prawo. Prawa rodziców noworodka:

  • do pełnej informacji na temat stanu zdrowia dziecka i wszystkich czynności i zabiegów przy nim wykonywanych,
  • obecności przy dziecku podczas każdej czynności wykonywanej przez personel medyczny (dziecku może towarzyszyć mama, tata, ale również wskazana przez rodzica osoba – babcia, ciocia, koleżanka) – mówi o tym art. 21 ust. 2 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
  • każda czynność medyczna wykonywana na dziecku musi być poprzedzona zgodą rodzica (którą w każdej chwili można cofnąć), w każdym przypadku można również odmówić, jeśli masz wątpliwości do do samego zabiegu i jego bezpieczeństwa w kontekście stanu zdrowia Twojego dziecka
  • żadne zabiegi medyczne nie są przymusowe, to Ty jako rodzic, prawny opiekun wyrażasz na nie zgodę.

Szczepienie w szpitalu – prawa rodziców

Dla jednych rodziców decyzja o szczepieniu dziecka będzie prosta, dla innych z powodu obaw przed skutkami ubocznymi, przykrymi doświadczeniami ze szczepieniem starszego dziecka, czy poważnymi niepożądanymi odczynami poszczepiennymi w rodzinie – bardziej skomplikowana.

Dlatego dobrze znać swoje prawa.

Warto wiedzieć, że decyzji o szczepieniu czy nieszczepieniu (lub szczepieniu późniejszym, wybiórczym) nie musimy podejmować w szpitalu. Możemy podjąć decyzję „na spokojnie” w domu, dając sobie czas na obserwację dziecka i jego reakcje.

Prawo mówi, że rodzic ma prawo odmówić lub wyrazić zgodę na szczepienie dziecka w pierwszej dobie życia po uzyskaniu pełnej informacji o korzyściach i zagrożeniach związanych ze szczepieniem. Nikt ze szpitala ani pracowników nie ma prawa przymuszać rodzica do szczepienia czy straszyć.

Dla rodziców chcących wstrzymać się ze szczepieniem dzieci lub planujących w ogóle nie szczepić dostępne są specjalne body, które mają uchronić noworodka przed „mechanicznym” zaszczepieniem pod nieobecność rodzica (źródło).

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Takie body to dzisiaj konieczność, a może przesada?

prawa rodziców noworodka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.