Pranie i prasowanie ubrań noworodka. Jak zrobić to dobrze?

Oczekiwanie na przyjście na świat ukochanego maleństwa wiąże się z wieloma przygotowaniami. Przyszli rodzice urządzają więc pokoik dla dziecka, szykują wyprawkę czy kupują nowe ubranka. Niestety nie wszyscy zwracają przy tym uwagę na prawidłowe pranie i prasowanie ciuszków dla noworodka. Wbrew pozorom ma to niezwykle istotne znaczenie, bowiem niewykształcony jeszcze układ odpornościowy maluszka bardzo szybko asymiluje wszelkie bakterie znajdujące się na tekstyliach, co doprowadza do rozwoju alergii lub chorób dermatologicznych. Jak prawidłowo prać i prasować niemowlęce ubranka, aby skutecznie pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów?

Pranie i prasowanie ubrań noworodka. Jak zrobić to dobrze?

Jak prać ubrania noworodka?

Skóra noworodka jest wyjątkowo wrażliwa. Ekspresowo chłonie wszystkie bakterie i roztocza, co szybko przyczynia się do rozwoju chorób dermatologicznych u dziecka. Z tego względu należy szczególnie zadbać o dokładne wypieranie ubranek, które przez najbliższe dni będzie nosiło nasze maleństwo.

Powinno się jednak przepierać nie tylko ciuszki dziecka, ale też inne tekstylia, z jakimi noworodek będzie miał styczność, w tym kocyki, pościel, prześcieradło czy pieluchy tetrowe. Koniecznie trzeba przy tym zwrócić uwagę, że niemowlęca garderoba wymaga użycia innych środków piorących, niż w przypadku dorosłych. Na szczęście obecnie na rynku można odnaleźć wiele produktów dedykowanych tylko
noworodkom. Ich skład bazuje wyłącznie na naturalnych składnikach, dzięki czemu nie podrażniają one delikatnej skóry malca.

Warto dodatkowo zapoznać się ze składem wybranego preparatu – nie powinien on zawierać żadnych wybielaczy optycznych, fosforanów, a tym bardziej silnych kompozycji zapachowych. Koniecznie musi też posiadać właściwości hiperalergiczne.

Pranie niemowlęcych ubranek – najważniejsze zasady

Wszystkie ubranka, które będzie nosił noworodek należy dokładnie wyprać. Dotyczy to zarówno nowych ciuszków, jak i tych już używanych. Wśród innych najważniejszych zasad dotyczących prawidłowego prania niemowlęcych ubrań wymienia się:

  • pranie w temperaturze 60 stopni bądź wyższej (rekomendowane jest 90 stopni);
  • używanie wyłącznie proszków lub płynów do prania przeznaczonych dla niemowląt;
  • konieczność oddzielnego prania tkanin dziecięcych;
  • pamiętanie o dwukrotnym, a najlepiej trzykrotnym płukaniu tkanin;
  • dbanie o odpowiednie namoczenie ubranek przed praniem.

Prasowanie ubrań noworodka – jak zrobić to dobrze?

Niektórzy rodzice rezygnują z prasowania ubranek dla noworodka twierdząc, że i tak zaraz się pogniotą. To duży błąd, bowiem prasowanie na tym etapie życia dziecka nie służy wyłącznie pozbyciu się nieestetycznych zagnieceń. Przede wszystkim dzięki działaniu wysokiej temperatury żelazka można efektywnie wyeliminować pozostałości detergentów, grzybów i alergenów, które mogły zgromadzić się na tkaninach podczas suszenia.

Prasowanie okaże się też niezbędne w przypadku suszenia ubranek w słabiej wentylowanym pomieszczeniu sprzyjającemu rozwojowi pleśni. Oczywiście trzeba również pamiętać, że prasowanie pomaga nadać tekstyliom odpowiedniej miękkości, puszystości i delikatności, dzięki czemu noszącemu je potem noworodkowi jest po prostu przyjemniej.

Lekarze przyjmują, że ubranka niemowlęce należy prasować przynajmniej do 3. miesiąca życia dziecka. Jeśli maluch wykazuje
skłonność do alergii lub chorób dermatologicznych, to okres ten można przedłużyć nawet do 6. miesięcy.

Do prasowania ubranek dla noworodka najlepiej wykorzystywać generatory pary. Potrafią one skutecznie dotrzeć do nawet najtrudniejszych zakamarków tkaniny, przez co znakomicie zabijają wszelkie roztocza i bakterie. Rodzice, którzy nie dysponują takim sprzętem mogą spokojnie skorzystać z tradycyjnego żelazka, jednak nastawionego na wyższą, niż zazwyczaj temperaturę. 

Noworodek do prawidłowego rozwoju potrzebuje jak najbardziej czystego otoczenia. Aby to osiągnąć, warto zadbać o właściwe pranie i prasowanie dziecięcych ubranek.  Tylko dzięki systematycznemu wykonywaniu tak prostych czynności możemy uniknąć podrażnień delikatnej skóry malca oraz wystąpieniu alergii kontaktowej, co będzie miało duży wpływ na lepszą kondycję zdrowotną niemowlaka.

Bibliografia:Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, Wydawnictwo Rebis 2020.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*