Praktyczny otulacz dziecięcy w postaci piżamki niemowlęcej

Inf. prasowa komentarzy: 0

Każdy rodzic małego dziecka doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest w tym wieku sen. Odpowiednia ilość snu pozwala dziecku na prawidłowy rozwój i przekłada się na lepsze samopoczucie w ciągu dnia.

Nie da się również ukryć, że to z kolei ma duży wpływ na samopoczucie rodziców. Z tego względu już na etapie kupowanie wyprawki należy się zastanowić nad tym, w jaki sposób będziemy nasze dziecko układać do snu. Jakie mamy opcje i która z nich jest najlepsza?

Spanie pod kocykiem

Gdy myślimy o układaniu dziecka do snu w pierwszej chwili z pewnością każdy pomyślał o położeniu dziecka w łóżeczku i przykryciu kocykiem lub kołderką w zależności od potrzeby. W końcu sami układamy się do snu dokładnie w ten sposób, tak układali nas rodzice, gdy to my byliśmy dziećmi. Kiedyś nikt się nie zastanawiał nad tym, czy jest to najlepsze rozwiązanie i czy jest ono bezpieczne dla dziecka.

Obecnie większość specjalistów jest zgodna, że najmłodsze dzieci nie powinny być przykrywane w łóżeczku kocem lub kołdrą, gdyż może być to dla nich niebezpieczne. Należy mieć na uwadze, że tak małe dzieci nie potrafią jeszcze sprawnie operować rączkami i wykonywać precyzyjnych ruchów. Ich gesty często są gwałtowne i nieskoordynowane.

Jeżeli dziecko śpi przykryte kocem, to istnieje spore ryzyko, że w trakcie snu dziecko niechcący zarzuci sobie nakrycie na głowę i nie będzie w stanie go ściągnąć, co może niestety przyczynić się do problemów z oddychaniem,

Alternatywy dla spania pod kocem

Na szczęście w dzisiejszych czasach wymyślono kilka bezpiecznych rozwiązań na układanie dziecka do snu. W zależności od wieku dziecka możemy wybierać między otulaczem niemowlęcym, piżamką niemowlęcą czy też śpiworkiem do spania. Każdy z tych produktów ma swoje zalety i każdy z nich sprawdzi się w przypadku dzieci.

Otulacz niemowlęcy

Otulacz niemowlęcy to produkt stworzony z myślą o najmłodszych dzieciach, które jeszcze nie potrafią przewracać się na brzuch. Do otulacza wkłada się dziecko razem z rączkami i nóżkami i zapina tak, że dziecku wystaje tylko główka. Rozwiązanie to jest bezpieczne dla dziecka, gdyż likwiduje ryzyko, że dziecko zarzuci sobie coś na główkę.

Dodatkowo otulacz ciasno otula dziecko, co daje mu poczucie bezpieczeństwa i kojarzy mu się z czasami spędzonymi w brzuchu mamy. Dzięki temu dziecko w otulaczu czuje się komfortowo, a dodatkowo dużo szybciej się wycisza i uspokaja, co z kolei przekłada się na łatwiejsze usypianie i spokojniejszy sen.

Wybierając otulacz dla dziecka należy zwrócić uwagę na to, żeby zakupić odpowiedni rozmiar. Jeżeli wybierzemy zbyt mały otulacz, to dziecku będzie niewygodnie i będzie się denerwować, zamiast uspokajać. Zbyt duży rozmiar sprawi natomiast, że dziecko nie będzie właściwie otulone, czyli otulacz nie będzie spełniał swojej funkcji.

Piżamka niemowlęca

Jeżeli dziecko wyrośnie już z otulacza to dobrym rozwiązaniem będzie układanie go do snu w specjalnej piżamce niemowlęcej. Piżamka jest ciepła i może zastąpić kocyk. Podobnie jak otulacz, piżamka ogranicza ryzyko zarzucenia sobie na głowę kocyka. Piżamki występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu mogą w niej spać nawet kilkuletnie dzieci.

Niewątpliwą zaletą piżamki niemowlęcej jest to, że niezależnie od tego jak ruchliwe jest nasze dziecko, nie ma ryzyka, że się ono odkryje w trakcie snu i zmarznie.

Śpiworek dla dziecka

Małe dzieci można układać do snu również w śpiworku. Śpiworek wygląda podobnie jak otulacz z tą różnicą, że w śpiworku dziecko ma rączki na zewnątrz. Dzięki temu, że dziecko jest w śpiworku zapinane to nie ma niebezpieczeństwa, że dziecko się odkryje lub że zarzuci sobie materiał na głowę. Dzięki temu my sami możemy spać spokojnie wiedząc, że nasze dziecko jest bezpieczne i ma ciepło.

Śpiworki dla dzieci występują w różnych rozmiarach. Dodatkowo mogą być one wykonane z różnych materiałów i różnej grubości, dzięki czemu bez problemu można znaleźć taki śpiworek, który będzie odpowiedni dla naszych potrzeb.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę, że przykrywanie dziecka kocykiem podczas snu nie jest najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem warto wybrać inną opcję. Na szczęście mamy obecnie kilka alternatyw, więc każdy bez problemu powinien znaleźć taką, która będzie mu odpowiadać.

 

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.