Praca i macierzyństwo – w jaki sposób pogodzić te dwie sfery?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Wybór między macierzyństwem, a pracą nie jest łatwy. Z jednej strony nie wyobrażamy sobie zostawienia naszego maleństwa w przedszkolu bądź żłobku. Nie chcemy powierzać malutkiego dziecka nikomu, ponieważ wiemy, że nikt nie zajmie się nim tak dobrze, jak my same. Z drugiej jednak strony chcemy wreszcie wyjść z domu i powrócić do pracy – choćby na część etatu.

Praca to nie tylko szansa na nasz rozwój osobisty oraz spełnienie zawodowe. To także odciążenie domowego budżetu, w którym tylko jedna strona (mąż) zarabia na całą rodzinę. Czy jednak będąc świeżo upieczoną mamą możliwe jest pogodzenie nowej roli z pracą?

Kwestia dobrego zorganizowania? Niekoniecznie!

Wiele kolorowych magazynów oraz poradników, które możemy znaleźć w Internecie przekonuje nas do tego, że rolę świeżo upieczonej matki i niezależnej, pracującej kobiety łatwo jest pogodzić. Wystarczy jednak zapytać o zdanie kobiety, które próbowały tego dokonać. Jedno jest pewne: jest to diabelnie trudne, ale nie niemożliwe do realizacji.

W przypadku posiadania wyłącznie jednego dziecka jest nieco inaczej. Możemy zostawić je z opiekunką, babcią, w żłobku bądź w przedszkolu. Jeśli jednak posiadamy dwójkę, a nawet trójkę dzieci, to nawet najbardziej zorganizowana osoba może polec na tym polu. Nagły telefon z przedszkola od opiekunki, który informuje o nagłym skoku gorączki u dziecka potrafi zdenerwować na tyle, że nie sposób jest wykonywać służbowe obowiązki. Przez to zamiast o pracy, myślimy już tylko o dziecku, którym chcemy zająć się samodzielnie. Oczywiście to tylko wyjątkowe sytuacje, które nie zdarzają się codziennie. Należy jednak pamiętać, że decydując się na pracę i bycie mamą trzeba liczyć się ze zmęczeniem, a czasem też irytacją i niemocą.

Optymalne rozwiązanie – praca na część etatu

Mając z kim, ewentualnie gdzie, zostawić dziecko mamy dużo prościej. Na początku każda z nas ma obawy, jeśli więc nie jesteś do końca przekonana do powrotu do pracy na pełen etat, warto jest rozważyć część etatu. Dzięki temu będziesz mogła realizować się zawodowo i wypełniać nową rolę mamy. Warto pamiętać o tym, że dziecko pozostawione – nawet na kilka godzin – wśród swoich rówieśników może prawidłowo się rozwijać. Mając zapewniony kilkugodzinny stały kontakt z innymi dziećmi uczy się samodzielności i ma szanse na zawieranie przyjaźni.

Jako matki mamy jeszcze jedną możliwość. Możemy zdecydować się na otworzenie własnej działalności – wtedy będziemy pracowały w domu. Będąc własną szefową nie trzeba martwić się tym, że ktoś patrzy nam na ręce. Mamy dużo większą swobodę. Należy jednak pamiętać o tym, że własna działalność gospodarcza jest niekiedy dużo bardziej wymagająca niż praca na część lub nawet cały etat.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*