Pozytywny wynik testu ciążowego? To nie musi być to, co myślisz…

Zażywanie leków

Fałszywy wynik testów ciążowych może być spowodowany zażywaniem leków zawierających gonadotropinę kosmówkową (hCG). Leki zawierające ten hormon ciążowy są stosowane często w leczeniu niepłodności.

Nadczynność tarczycy

Fałszywie pozytywny wynik może wystąpić przy nadczynności tarczycy. Test może pokazać dwie kreski, mimo braku ciąży. Warto skonsultować się z lekarzem, a jeśli ciąża zostanie potwierdzona, współpracować z endokrynologiem i ginekologiem, stosując się do ich zaleceń.

Torbiele na jajnikach

Wynik pozytywny, mimo braku ciąży, mogą przynosić torbiele na jajnikach. Zmiany te często powodują wahania hormonów, w tym zwiększenie poziomu hCG, charakterystycznego dla ciąży.

Ciąża pozamaciczna

Wynik testu ciążowego jest pozytywny również przy ciąży pozamacicznej. W przypadku jej stwierdzenia konieczne jest przerwanie ciąży ze względu na niebezpieczeństwo życia i zdrowia dla matki i brak możliwości zdrowego wzrostu dla dziecka.

Ciąża urojona

Działanie ludzkiego umysłu bywa zaskakujące. Czasami na skutek bardzo mocnego pragnienia posiadania potomstwa, dochodzi do zmian hormonalnych, które mogą dać pozytywny wynik testu ciążowego. Jednak sytuacja taka trwa krótko i szybko wraca do normy: kolejne testy nie potwierdzają wcześniejszego wyniku.

Pozytywny wynik testu ciążowego u mężczyzny

Zdarza się, że mężczyźni wykonują test ciążowy: z głupoty, dla żartu…Jeśli podczas takiej specyficznej zabawy wynik testu okaże się pozytywny, niestety nie wróży to nic dobrego. Oczywiście mężczyzna nie może być w ciąży, ale wykrycie hormonu ciążowego u panów zazwyczaj sugeruje nowotwór złośliwy. HCG produkowany jest nie tylko przez rozwijającą się ciążę, ale często jest wykrywany u panów chorujących na raka jądra (najczęściej choroba wykrywana jest u mężczyzn między 20 a 35 rokiem życia).

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. olala olala

  Najgorsze jest to, że bardzo chcesz ciąży, czekasz na nią, zażywasz leki, test pokazuje dwie kreski a to nie ciaza…przezylam, wiem co to znaczy i nikomu nie zycze

 2. mm mm

  to naprawdę marginalne przypadki, ale myślę, że warto o nich wiedzieć…jednak ciążę potwierdza lekarz a nie test.

 3. ewanka ewanka

  A to dobre ;-o chyba dla świętego spokoju kupie mężowi test ” rakowy” :-p

 4. kassi kassi

  Autorka zapomniała dodać że wynik testu mogą zafałszować też choroby tarczycy

 5. Karoline Karoline

  Nie wiedziałam o tym wszystkim…a mówią, że testy są rzetelne i nikt o tym nie pisze, a to przecież trzeba wiedzieć, żeby nie cieszyć się za szybko

 6. Magda Magda

  Wczoraj zrobilam test ciazowy gdyz spoznia mi sie okres. :/ Mialam 13 litego … wyszla 1 kreska. A gdy rano wstalam byla juz 2 slaba. :/ Jutro ide zrobic badania… Mam nadzieje ze to nie jest ciaza :( Nie teraz . Dodam ze karmie corke roczna a gdy skonczyla 8 ms dostalam miesiaczke i jakos szlo az do teraz. :/ Choc ostatnio wiecej pije

 7. Patrycja Patrycja

  Jeśli wykonalam dwa testy ciazowe i wyższy na dwóch dwie kreski to co to oznacza ze jestem jednak w ciąży

 8. Elisabeth Elisabeth

  Ostatnio miałam miesiączke 3.07 przed dostaniem wyliczonego okresu czyli 30.07 pobolewal mnie brzuch jak na okres jednak go nie dostałam. 7 i 8.08 zrobiłam dwa testy gdzie wyszły na dwóch wyniki pozytywne. Czy oznacza to definitywnie ciążę? Mam lekarza dopiero w przyszłym tygodniu.

 9. Rąpała Rąpała

  Witam zrobilam dziś test i jesna kreska była ciemna druga jasna czy to oznacza ciążę