Powrót 4-letnich liceów i „opisowych” matur?

W dniach, kiedy tysiące maturzystów zmaga się z testami, coraz głośniej mówi się o reformie egzaminu dojrzałości. Zapowiadana jest zmiana formuły matury – z testowej na bardziej rozbudowaną, pisemną, czyli w grę wchodzi powrót do przeszłości. Planowana jest również zamiana trzyletnich liceów na czteroletnie. Zniknąć mają także gimnazja. Dlaczego? Ponieważ obecnie obowiązujące rozwiązania nie sprawdzają się.

liceum 1

Pomysłodawcy zmian chcą, by większy nacisk został położony na samodzielne myślenie, a nie tylko umiejętności rozwiązywania testów. Celem jest zablokowanie trendu „trzyletniego przygotowywania młodzieży do wpisania się w klucz odpowiedzi”. Maturzyści mają zostać zmotywowani, by spojrzeć na literaturę i historię szerzej, przeczytać lektury, zrozumieć ich sens i kontekst, oceniając je z dystansem.

Zmiana ma dotyczyć również sposobu przygotowywania do matury – więcej lekcji zostanie poświęconych literaturze i historii. Zniknie obowiązek wybierania kierunku w drugiej klasie, co ma skutkować odebraniem bardziej wszechstronnej wiedzy. Planowana jest jeszcze jedna zmiana – będzie możliwość odwołania się od wyniku matury.

Niestety nie zapadła jeszcze decyzja, czy wszystkie zmiany zostaną wprowadzone w przyszłym roku, czy będzie trzeba poczekać dłużej. Szczegóły projektu zmian zostaną przekazane opinii publicznej w czerwcu.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Agata Agata

  Brawo mój syn jest w 5tej klasie i nie wyobrażam sobie go w gimnazjum Stary system był super nie wiem po co ktoś go zmieniał

 2. Anna Anna

  Mam nadzieję! Mam syna w 5tej klasie a ma to być pierwszy rocznik, króry nie pójdzie do gimnazjum. Więc oby tak było

 3. Marysia Marysia

  dobre, może w koncu młodzi ludzie będą myśleć. i trudniej będzie społeczeństwem manipulować

 4. Barbara Barbara

  Nie wiem tylko po co była poprzednia zmiana. Widać ktoś za mało zarabiał i musi jeszcze więcej

 5. Paulina Paulina

  Oby! Gimnazjum to jedna wielka pomyłka.

 6. Wiola Wiola

  Nareszcie

 7. Kasia Kasia

  Moje dziecko jest obecnie w gimnazjum nie wyobrażam sobie obecnie zmiany systemu.Dziecko testów które miałoby pisać opisową maturę .Brawo !!!

 8. Monika Monika

  W końcu ktoś doszedł do wniosku, że testy tylko ogłupiają? Brawo

Polecane tematy