Powikłania/skutki uboczne po znieczuleniu wykonanym przy cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie to poważny zabieg, który może przynieść mnóstwo powikłań. Sporą grupą wśród nich stanowią powikłania po znieczuleniu podpajęczynówkowym, wykorzystywanym przy porodzie za pośrednictwem cesarskiego cięcia lub przy innych zabiegach w obrębie brzucha. Znieczulenie podpajęczynówkowe jest często stosowane ze względu na mniejsze obciążenie organizmu. Jednak tam, gdzie liczy się czas stosuje się znieczulenie ogólne.

Czym jest znieczulenie podpajęczynówkowe?

Celem znieczulenia jest wprowadzenie pacjentki w taki stan, w którym nie czuje bólu. Znieczulenie podpajęczynówkowe podaje się bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego znajdującego się w rdzeniu kręgowym. Jest rodzajem znieczulenia miejscowego. Pacjentka po znieczuleniu jest świadoma. Znieczulenie podpajęczynówkowe stosowane jest do porodu przez cięcie cesarskie. Do porodu siłami natury można wykorzystać znieczulenie zewnątrzoponowe. 

Na co najczęściej narzekają młode mamy po znieczuleniu podpajęczynówkowym?

 1. Ból w miejscu wkłucia igły – może się utrzymywać nawet kilka miesięcy po cesarskim cięciu.
 2. Ból kręgosłupa – utrzymujący się nawet kilka lat po cięciu cesarskim, niektóre kobiety z powodu dyskomfortu mają problem z dłuższym staniem
 3. Brak czucia w okolicy wkłucia.
 4. Brak czucia w stopie, w stopach.
 5. Ból między łopatkami, prowadzący aż do drętwienia rąk.
 6. Ból głowy, zawroty głowy
 7. Ciągłe uczucie zimna nawet przez kilka miesięcy po cesarskim cięciu. Najczęściej powodem jest uszkodzenie nerwu. Problem znika najczęściej po około 9 miesiącach po porodzie.
 8. Ból barków i trudności w oddychaniu.

Powikłania po znieczuleniu – zespół popunkcyjny

Najczęstszym powikłaniem po cięciu cesarskim jest zespół popunkcyjny. Charakterystycznym objawem jest silny ból głowy, który występuje po obu stronach głowy, ma charakter tępy i koncentruje się w okolicy czoła lub potylicy. Dodatkowo występują mdłości, szumy w uszach, niedosłuch, czasami światłowstręt oraz sztywność karku.

Objawom tym można zapobiec, pozostając w pozycji leżącej przez 24 godziny po znieczuleniu. Bardzo ważne jest to, by nie podnosić głowy. Niestety nie zawsze jest to skuteczne, bo objawy zespołu popunkcyjnego mogą się czasami pojawić nawet kilka dni po znieczuleniu. Nie są znane przyczyny wystąpienia tego zespołu.

powikłania po znieczuleniu

Inne częste skutki uboczne

Praktyka pokazuje, że znieczulenie podpajęczynówkowe może wywoływać różne reakcje. Najczęstsze to:

 • obniżenie ciśnienia krwi,
 • mdłości i wymioty,
 • bradykardię,
 • zakażenie w miejscu wkłucia,
 • opóźnienie w oddawaniu moczu,
 • porażenie nerwów,
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Kiedy znieczulenie podpajęczynówkowe nie jest zalecane?

 • wady wrodzone serca,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • zaburzenia krążenia,
 • problemy neurologiczne,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • problemy w gospodarce wodno-elektrolitowej.

Bardzo ważne jest to, że o ile znieczulenie podpajęczynówkowe może być niebezpieczne dla matki, to dla dziecka jest bezpieczne. Substancje stosowane podczas zabiegu nie przenikają do płodu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Ania Ania

  Ja niestety miałam okropne bóle głowy przez ponad 3tyg

 2. Kasia Kasia

  Zespół popunkcyjny. Silne bóle głowy.

 3. Justyna Justyna

  Żadnych powikłań po dwóch cc.

 4. Paulina Paulina

  Mnie głowa bolała przez 3 dni pobytu w szpitalu, po godzinie od wyjścia z niego i łyknięciu świeżego powietrza ból głowy minął :) miałam tak przt obu cesarkach.

 5. Dominika Dominika

  Ja miałam koszmarny ból kręgosłupa po drugim cc.Ale przeszło w ciągu paru tygodni.Niestety z długim staniem problemy zostały ale składam to na karb starości

 6. Kasia Kasia

  Mi dali takie znieczulenie ze czulam ciecie skalpela. Ale mIalam zabieg endiometriozy po cc.

 7. Bożena Bożena

  Bóle głowy i wysokie ciśnienie a teraz po latach bolacy kręgosłup miałam trzy cc

 8. Ewelina Ewelina

  Ja po 3 cc że znieczuleniem, nie miałam żadnych ubocznych skutków.

 9. Katarzyna Katarzyna

  Podniosłam za szybko głowę. Oj i przez to ten okropny ból głowy… Nie do opisania…

 10. Agnieszka Agnieszka

  Ja mialam 2 cc w 1.5 roku. Od ostatniej mijaja juz 3 lata a mnie raz na jakis czas pobolewa kregoslup i jest mi ciagle potwornie zimno (nawet nie wiedzialam, ze to moze miec zwiazek z cc). Ale dzieki ratunkowej cesarce urodzilam zdrowego 1go syna i teraz drobne niedogodnosci sa niczym w porownaniu z tymi malymi lobuzami

 11. Kaśka Kaśka

  Ból barków I trudności w oddychaniu,ból pleców

 12. Viola Viola

  Brak ale pionizowali mnie dopiero po 24 h

 13. Iwona Iwona

  Żadnych skutków ubocznych. Po zejściu znieczulenia natychmiastowa pionizacja, i prysznic. A po nim czułam się już jak „młody Bog”.

 14. Ania Ania

  Ból barku, ale to ponoć bardziej od samego cc, niż znieczulenia. Jak zeszło i wróciła mi władza w nogach czułam się świetnie :)?

 15. Joanna Joanna

  Zespół popunkcyjny…potworny ból głowy…prostowanie kręgosłupa o ścianę pomagało… teraz mam uczucie zimna, wieczorem trzęsę się z zimna mimo iż reszcie domowników jest cieplutko…

 16. Martyna Martyna

  Mi przy cc dali raz znieczulenie w kręgosłup i nic normalnie mogłam nogami ruszać to dali mi drugą dawkę i po drugiej to samo ze stołu mogłam normalnie zejść i chodzić leciutko mi tylko lewa strona zdretwiala więc lekarze w szoku byli i w końcu zdecydowali się na narkoze

 17. Ewelina Ewelina

  Żadnych, po dwóch cc. Dopiero po 24h mnie pionizowali, ale od tego momentu mogłam po schodach biegać, czułam się świetnie.

 18. Patrycja Patrycja

  Po drugiej cc miałam duży ból kręgosłupa i przez pierwsze 2 dni głowa bolała mnie do tego stopnia że miałam mdłości.

 19. Aga Aga

  Spuchnięta noga, ból kręgosłupa, zawrotu głowy, gronkowiec złocisty.

 20. Monika Monika

  Ból kręgosłupa, problemy z dłuższym staniem, ból między łopatkami , uczucie zimna.
  A jestem już ponad 4 lata po CC.
  Pionizacja po 12h.

 21. Monika Monika

  Przy drugim cc wbijali się w kręgosłup trzy razy żeby trafić ze znieczuleniem. A potem ponad miesiąc straszny ból kręgosłupa. Na samą myśl o tym mnie boli. Nic mi nie pomagało…..

 22. Joanna Joanna

  Trudnosci z oddychaniem i ból płuc po lewej stronie taki,ze prze tydzien leżałam siedzac bo nie bylam w stanie sie wyprostowac i polozyc na wznak. Dodatkowo po ponad 2 latach nadal posiadm siniaka po zastrzyku na konflikt serologiczny. Aż nie chce mysleć co w nim było

 23. Maja Maja

  Do samej cesarka(bezwladne nogi)nie, żadnym skutków ubocznych,Zieczulenie porodowe(mogłam chodzić) dramat ból kręgosłupa, masakra,i nic mi nie pomoglo bo i tak synka wydobyli w ostatniej chwili,wtedy juz była pełna narkoza.

 24. Amy Amy

  U mnie przez dwa lata po cc cykliczny nerwoból prawej łopatki i ból głowy przez kilka tygodni, po lewej stronie blizny po cc mam kulkę tj endomentrium do wycięcia niestety

 25. Angelika Angelika

  Po pierwszej cc bolała mnie głowa, po powrocie do domu wydawało mi się, ze źle widzę, źle słyszę i w ogóle słyszę echo wszystkiego co wypowiadam. Ale przeszło i nie wróciło. Po drugiej nic mi nie było. Poród naturalny jest lepszy, ale dla kogoś kto nie moze urodzić to jest prawdziwym wybawieniem.

 26. Kasia Kasia

  Taaaa, nie dość że po 12.5 latach nadal bolą mnie plecy i odcinek lędźwiowy to w trakcie znieczulenia mało się nie udusilam z braku tlenu, bo nagle znieczulenie zadziałało zbyt mocno.

 27. Katarzyna Katarzyna

  Po drugim cc w pewnym momencie bardziej dokuczały mi efekty znieczulenia niż samego cięcia.. przez kilka dni ledwie oddychałam, miałam mega silne bóle w obrębie klatki-barków. Masakra! Osobiście mówię zdecydowane nie dla cc jesli nie jest konieczne…

 28. Viola Viola

  Przy pierwszej cc to po wstaniu z łóżka straszny ból w klatce piersiowej a drugie cc to po dwóch godzinach od cięcia telepalo mnie z zimna ze nie potrafilam mowic

 29. marta marta

  Dwie cesarki i żadnych objawów. Pierwsza była narkoza ,a drugie znieczulenie w kręgosłup.Widocznie trafiłam na super lekarzy.

 30. Sara Sara

  Po pierwszej dlugo dochodzilam do siebie. Nie moglam sie prostowac – chodzilam zgieta jak stara babcia ;p a po drugiej bol w okolicach lewej lopatki,na szczescie tylko 3 dni, ale za to meega ciezkie ;p jednak widok niemowlaka lezacego obok wynagradzal wszystkie bolesci

 31. Aleksandra Aleksandra

  uże problemy z oddychaniem, problemy z kręgosłupem oraz dlugo po ciagle bylo mi zimno…. Nie wspominając o innych problemach po cc…takich jak papranie sie blizny ..przez miesiac na czwarakach chodziłam z bólu, każdy krok to byl koszmar.

 32. Natalia Natalia

  U mnie niestety punkt 2, 4, 5, 6, 7 i 8…. Już prawie 7 lat od CC mam mega bóle głowy, problemy z drętwieniem rąk, bóle między łopatkami, bóle kręgosłupa. Przez ponad 2 lata ciągle było mi zimno, miałam zimne stopy i dłonie, teraz wróciło do normy. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że te wszystkie rzeczy mogły być od znieczulenia. Przeszłam przez wielu lekarzy i nikt na to nie wpadł a ja czuje się już jak hipochondryczka….

 33. Marlonx Marlonx

  I z tymi problemami nie próbujecie nic zrobić? przecież to wina anestezjologa. Szpital powinien przywrócić stan zdrowia sprzed znieczulenia.

 34. Milagros Milagros

  Witajcie moje panie ja miałam cztery cesarki i żadnych skutkuje ubocznych po znieczuleniu tylko od czasu do czasu pobolewanie mnie kręgosłup w miejscu wkłucia pozdrawiam

 35. Foku Foku

  Powiedzcie mi kochane jak dlugo po znieczileniu cos wam jeszcze dolegalo związane ze znieczuleniem?I co to takiego bylo!
  Jestem juz lekko ponad 2 tygodnie po podaniu znieczulenia a czuje sie fatalnie,ciegle mnie poci,a potem jest mi przerazajaco zimno,mam ciagle zawroty glowy i czuje sie ociezale czy to normalne!

 36. Kasia Michalska Kasia Michalska

  Po pierwszek cesarce ze znieczuleniem zewnątrzoponowym ból głowy utrzymywał się prawie miesiac.Nie wspominając o kręgosłupie.Bolał mnie do momentu jak sun skończył 4 lata.Potem druga cesarka i powtórka dziś córa ma 2 lata a ja nadal odczuwam bóle kręgosłupa.Mało tego na domiar złego nie moge przebywać w jednej pozycji dłużej niż kilka sekund.Nie moge się schylić a już nie wspominając o innych pozach.Czasem coś spadnie ze stołu ja nie moge tego podnieść.Jeszcze conajmniej 2 lata jeszcze przedemną tej męczarmi.Zapytacie czy żałuje.MIGDY W ŻYCIU.Nie zamieniłabym już tego życia na poprzednie.

 37. Carla Carla

  Juz tydzien po znieczuleniu do kregoslupa a zawroty glowy nie ustaja. Objawy sa silne przy chodzeniu, szczegolnie mocny, migrenowy bol glowy. Straszne!

 38. Katie Katie

  Niestety coś poszło nie tak jak trzeba..
  Pierwsze 2 dni paraliż nóg..tydzień po nadal nie mam czucia w udach
  Ciągłe drętwienie nóg ..
  Oraz te szumy w głowie nie do wytrzymania ..
  Na dworze ponad 40° A ja w kurtce chodzę

 39. Justyna Justyna

  Miałam 1 cesarkę i mieli straszny problem z wbiciem się to był jakiś koszmar. Najgorsze jest to że minął rok a kregoslup i nogi odmawiaja mi posluszenstwa. Jak chodze to bol jeszcze jest w miare do zniesienia ale jak stoje to wystac nie moge. Cos strasznego. Myslalam ze przejdzie po paru miesiacach ale niestety nic sie nie zmienilo a jest coraz gorzej. Jest to strasznie nie komfortowe bol przypomina mi o sobie 24/7.. nie ma dnia ani godziny zeby bol na chwile ustal..

 40. Aneta Aneta

  Zespół popunkcyjny. Potworny, miejscami nie do zniesienia ból głowy, światłowstręt, sztywny kark, okropne samopoczucie. To już prawie 11 miesięcy po porodzie a mnie nadal boli kręgosłup, szczególnie nocą.
  Chciałam rodzic naturalnie, niestety że względu na gestoze nie mogłam. Odradzam CC, moja mama rodziła 5ro dzieci naturalnie i nie miała żadnych problemów po porodzie, mi chyba ten ból kręgosłupa będzie towarzyszył już zawsze.
  Pozdrawiam.

 41. Kasia Kasia

  Ja jestem 4 dni po cesarce. Bóle głowy po prawej stronie, oka i karku są nie do wytrzymania

 42. Ewa Ewa

  Jestem 5miesiecy po cesarskim cieciu ktore mialam 3raz …odczuwam bardzo silny bol w dole plecow. Jest mi czasem slabo ,czesto kreci mi sie w glowie..wczesniej takich obiawow nie mialam

 43. Marta Marta

  Witam pierwsza operacje cc miałam 4.5roku temu nie bylo aż tak źle najgorsze wstanie z łóżka natomiast rok temu miałam kolejna zespół popunkcyjny masakra tak bardzo bolała mnie głowa że z bólu płakałam strasznie bolały oczy kark nie życzę nikomu. Po zabiegu założenia łaty jak by ręka odjął naprawdę. Nigdy tego strasznego bólu nie zapomnę no ale ból w kręgosłupie po znieczuleniu nadal odczuwalny. Pozdrawiam

Zobacz również