Decydując się na dziecko, każda kobieta powinna mieć świadomość , że czeka ją poród. Nie ma co się oszukiwać: poród i jego następstwa zazwyczaj nie należą do przyjemnych. I choć natura stworzyła kobiety do rodzenia dzieci, jednak podczas porodu mogą pojawić się komplikacje zarówno u dziecka jak u matki. Więcej mówi się o tych, które dotyczą matki, jednak i dla dziecka poród naturalny niesie ryzyko powikłań. Jest to związane głównie z postępem akcji porodowej i jej przebiegiem. Oto powikłania po porodzie naturalnym u dziecka.
Wycieńczenie porodowe u dziecka
Poród trwa zwykle kilka godzin, co wiąże się z ogromnym wysiłkiem nie tylko po stronie matki, ale i dziecka. Kiedy szyjka macicy nie rozwiera się odpowiednio w długim odstępie czasu, może dojść do wycieńczenia porodowego u dziecka. Objawia się ono wahaniami częstotliwości akcji serca oraz zmianami w składzie płynu owodniowego. W takich sytuacjach przyspiesza się poród, podając oksytocynę, konieczne może być użycie kleszczy próżnociągu lub wykonanie cesarskiego cięcia.
Niedotlenienie płodu – kiedy występuje?
U jednego dziecka na tysiąc występuje niedotlenienie porodowe spowodowane między innymi zbyt długim porodem, wypadnięciem pępowiny, owinięciem pępowiny wokół szyi. Jest ono bardzo niebezpieczne, może przyczynić się u dziecka do wystąpienia chorób neurologicznych jak: ADHD, padaczka, autyzm, porażenie mózgowe a nawet śmierć.
Powikłania po porodzie naturalnym u dziecka Wypadnięcie pępowiny – czy jest groźne?
W trakcie porodu może zdarzyć się tak, że pępowina znajdzie się w szyjce macicy przed płodem i następuje tzw. wypadnięcie pępowiny. Nieprawidłowość ta zwykle kończy się niedotleniem płodu a nawet ciężką zamartwicą (niewydolność krążenia i układu oddechowego).
Owinięcie pępowiny wokół szyi dziecka
Zdarzają się przypadki, kiedy podczas porodu pępowina okręca się wokół szyi dziecka, powodując ucisk i niedotlenienie. Jeśli akcja porodowa nie przyspieszy, owinięta pępowina może pozbawić całkowicie płód dostępu do tlenu a nawet w skrajnych przypadkach spowodować śmierć.
Użycie próżnociągu lub kleszczy podczas porodu
Inne powikłania po porodzie naturalnym u dziecka?
Podczas porodu naturalnego może dojść do konieczności użycia kleszczy lub próżnociągu, by ułatwić i przyspieszyć dziecku przyjście na świat. Mimo iż narzędzia te ułatwiają poród, ich nieumiejętne zastosowanie może być niebezpieczne dla dziecka. Użycie próżnociągu grozi: otarciami, zadrapaniami, sińcami, zaczerwieniami na główce, krwawieniami wewnątrzczaszkowymi a nawet bólem u dziecka.
Kleszcze natomiast mogą doprowadzić do uszkodzeń: główki (deformacja, pęknięcie czaszki, krwawienia do mózgu), splotu ramiennego, nerwu twarzowego a także do otarć i krwiaków.
Powikłania po porodzie naturalnym pojawiają się rzadko, ale jednak występują i trzeba mieć tego świadomość. Nie należy się nimi przejmować, będąc już w ciąży, bo strach zwiększa ryzyko wystąpienia komplikacji. Nie da się przewidzieć czy podczas porodu pojawią się komplikacje, jedynie stała kontrola i obserwacja płodu a także dobra opieka lekarska mogą te powikłania zniwelować.
Komentarze