Powiększone węzły chłonne u dziecka – konieczna wizyta u lekarza?

Powiększone węzły chłonne u dziecka budzą niepokój rodzica. Czy jednak rzeczywiście zawsze wskazują na chorobę? A może przyczyna może być inna? Kiedy wymagają wizyty u lekarza?

Jaką funkcję spełniają węzły chłonne?

Węzły chłonne to nic innego, jak strażnicy naszej odporności. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności, u dorosłych osób mają wielkość ziarna fasoli, u dzieci są mniejsze.

Rozmieszczone są w ważnych punktach ludzkiego ciała, zbudowane są z tkanki limfatycznej, tak, by jak najskuteczniej bronić przed „najeźdźcami”. Występują pojedynczo lub w skupiskach. Jedne znajdują się stosunkowo płytko pod skórą, inne umiejscowione są głębiej.

Najczęściej gdy myślimy o węzłach chłonnych, wskazujemy na te umiejscowione na szyi, czy w pachwinach. Tymczasem węzły chłonne znajdują się także w brzuchu czy w klatce piersiowej, a także pod kolanami.

Węzy chłonne odpowiadają za filtrowanie przepływającej przez nie chłonki. Tym samym oczyszczają ją z wirusów, bakterii, grzybów, a nawet komórek nowotworowych. Ich kolejną ważną rolą jest niszczenie drobnoustrojów próbujących przeniknąć do krwi. Innymi słowy stanowią ważne ogniwo chroniące nasz organizm przed zachorowaniem, czy niebezpieczną inwazją czynnika chorobotwórczego.

powiększone węzły chłonne u dziecka

Czy węzły chłonne są u dziecka wyczuwalne?

Węzły chłonne u małych dzieci są niewyczuwalne, dlatego każde ich powiększenie powinno stanowić ważny sygnał dla rodzica, by skonsultować się z lekarzem. Jest to szczególnie ważne w przypadku noworodków – u zdrowego noworodka węzłów chłonnych nie da się wyczuć, u niemowląt i małych dzieci do lat 3 węzły chłonne mają do 3 mm średnicy, dlatego też są niemal niewyczuwalne. Nieco większe, bo mające około 1 cm średnicy są węzły chłonne u dzieci do 12 roku życia.

Powiększone węzły chłonne u dziecka nie zawsze bolą

Do powiększenia węzłów chłonnych u dziecka dochodzi najczęściej na skutek infekcji. Rozwijający się stan zapalny w organizmie sprawia, że węzły chłonne stają się wyraźnie wyczuwalne, miękkie, czasami bolesne, można je wyczuć pod palcami i delikatnie przesuwać. Mogą osiągać rozmiar nawet orzecha włoskiego.

Bolesność węzłów chłonnych może mieć dwa oblicza. Po pierwsze węzły chłonne mogą boleć dopiero przy dotyku, po drugie mogą one powodować dyskomfort już podczas przechylania głową, czy ruchu barkami. Warto również zwrócić uwagę na kolor skóry w okolicy zmienionego węzła chłonnego. Może ona wyglądać „normalnie”, może być również zaczerwieniona lub cieplejsza.

Badanie węzłów chłonnych może wiele powiedzieć lekarzowi na temat toczącej się infekcji. Podczas wizyty w gabinecie ocenia się wielkość węzłów chłonnych, ich bolesność, strukturę, możliwość lub brak możliwości przesuwania względem skóry. Wyjątkowo dużo uwagi wymagają mocno powiększone, twarde węzły chłonne, które nie bolą i nie dają się przesuwać. Niestety mogą one wskazywać na poważne choroby, w tym nowotwory

Kiedy węzły chłonne u dziecka się powiększają?

Do powiększenia węzłów chłonnych u dziecka dochodzi na skutek:

  • infekcji wirusowych,
  • infekcji bakteryjnych,
  • reakcji polekowych,
  • alergii,
  • nowotworów.

Jakie badania zleca się przy powiększonych węzłach chłonnych?

Zazwyczaj powiększone węzły chłonne u dziecka szybko wracają do stanu wyjściowego. Potrzeba kilka dni, by organizm poradził sobie z infekcją i bolesność węzłów zniknęła. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Czasami węzły chłonne powiększają się w innych miejscach, iż typowo – na szyi, niekiedy długo nie wracają do wyjściowej wielkości. W konsekwencji tego lekarz zmuszony jest do poszukania przyczyny i zlecenia dodatkowych badań, morfologii, CRP, badania bakteriologicznego lub wirusologicznego, USG czy zdjęcia radiologicznego. Decyzję o przeprowadzeniu konkretnych badań podejmuje specjalista po obejrzeniu dziecka i po przeprowadzeniu wywiadu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.