Potrojenie wagi urodzeniowej na roczek

Waga urodzeniowe i masa ciała w poszczególnych miesiącach życia mówi wiele na temat dobrostanu dziecka.  Nic dziwnego, że lekarze starają się monitorować zmiany wagi, pytają o tę wartość podczas wizyty. Ważenie dziecka zaleca się również rodzicom i nanoszenie wyników na siatki centylowe. W ten sposób można możliwie szybko wychwycić nieprawidłowości w tym zakresie i przynieść pomoc dziecku.

Pewną wskazówką jest również reguła, że dziecko powinno podwoić swoją wagę urodzeniową na pół roku i potroić na rok. Czy ta zasada dotyczy wszystkich dzieci?

Podwojenie wagi urodzeniowej

Przyjmuje się, że donoszone niemowlę (urodzone o czasie) powinno podwoić swoją wagę urodzeniową do ukończenia pół roku.

Potrojenie wagi urodzeniowej

Potrojenie wagi urodzeniowej natomiast powinno nastąpić do ukończenia przez dziecko roku.

podwojenie-wagi

Czy te zasady zawsze obowiązują?

Zasada o podwojeniu wagi do ukończenia pół roku i potrojenia do roku obowiązuje u dzieci urodzonych o czasie. Nieco inaczej kwestię tę rozpatruje się w przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych i o niskiej wadze urodzeniowej urodzonych w terminie.

Gdy maluszek rodzi się z wagą 1 czy 2 kilogramów, podwojenie i potrojenie wagi powinno nastąpić wcześniej niż w przypadku dziecka o przeciętnej wadze noworodka w granicach 3,5 kilograma. W razie wątpliwości w takich sytuacjach należy w pierwszej kolejności konsultować się z lekarzem.

Natomiast dzieci, które rodzą się małe o czasie, zazwyczaj zwiększają swoją wagę w podobnym tempie co dzieci o średniej wadze w dniu narodzin. Większość z nich (o ile jest dobrze karmionych i nie choruje) nadrabia swoją wagę i wzrost w stosunku do innych dzieci do ukończenia 2-3 roku życia. Jeśli nie nastąpi to w tym czasie, niestety trzeba się liczyć z tym, że dziecko pozostanie wyraźnie mniejsze niż rówieśnicy. Szansa nadgonienia w późniejszym czasie jest wyraźnie mniejsza.

Na koniec warto pamiętać, że wzrastanie i przybieranie na wadze u każdej osoby przebiega indywidualnie, a zasada o podwojeniu wagi i potrojeniu ma charakter orientacyjny, nie jest wyznacznikiem ostatecznym, decydującym o dobrym rozwoju dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Bogumiła Bogumiła

  Uważam, że powielanie tej bzdurnej statystyki przynosi więcej złego, niż dobrego. Na dziecko i jego rozwój patrzy się całościowo. Nie tylko na wagę. Rzadko które dziecko idzie od pierwszego dnia życia tą samą linią centyla, a tylko to gwarantuje podwojenie i potrojenie wagi (ewentualnie wykończenie ma wyższe centyle). Taka matka słyszy jednak, że jest to reguła i zaczyna się dokarmianie mm (bo mleko za chude!), wpychanie syropów na apetyt (bo nie je obiadu składającego się z dwóch dań!) itp itd.
  Warto obserwować dziecko, w razie wątpliwości zrobić badania (morfologia, ferrytyna, mocz), jeśli wyjdą ok. a dziecko jest pogodne i nic nas w jego zachowaniu nie niepokoi – odpuścić.
  Mówię to jako mama malucha, który urodził się z wagą 4200, a w wieku dwóch lat nie ma jeszcze 12 kg.

 2. Magdalena Magdalena

  Pierwszy syn (4 lata)od zawsze 97 centyli a drugi (1,5 roku) 10. Obydwaj w normie… A porownywanie z rowiesnikami , moim zdaniem jest bezcelowe, poniewaz wszysto zależy od genów.

 3. Urszula Urszula

  Mój synek nie potroił wagi na roczek. Ma lekką niedowagę.

 4. Weronika Weronika

  Moja na pół roku prawie potroi wagę urodzeniowa

 5. Dominika Dominika

  Gdyby mój synek z waga urodzeniowa 4800 potroiłby ja na rok to ważyłby 15kg…niewiele więcej wazy teraz a ma 3,5 roku

 6. Aleksandra Aleksandra

  W ogóle tego nie ogarniam. Wyglądają dobrze, więc chyba mieszczą się w normie.

 7. Malwina Malwina

  Mój półroczny potroił :) a wcale nie wygląda jak spaślaczek :) bo jest długi