Potówki u niemowlaka

Wtedy, kiedy to możliwe, pozwólmy maluszkowi poleżeć na golaska. W ten sposób przyspieszymy gojenie się potówek.

Zwróćmy uwagę na materiały, z jakich wykonane są: pościel, prześcieradło. Najlepszy wybór to 100% bawełna. By uniknąć potówek, dobrze również zrezygnować z ochraniaczy na materace dla dzieci i wszelkich podkładów ceratowych.

Bardzo ważny jest dobór odzieży. Niemowlę powinno nosić przewiewne, bawełniane i luźniejsze ubranka. Wszelkie „słodkie” propozycje wykonane ze sztucznych tkanin nie są wskazane. Pomóc może, zwłaszcza w przypadku mniejszych niemowlaków, układanie dziecka w różnych pozycjach: na brzuszku, plecach, boczku.

Co jeszcze można zrobić?

Gdy problemem są potówki u niemowlaka pamiętaj o tym:

 • Często przewijaj malca,
 • Zadbaj o dobre wywietrzenie sypialni i temperaturę w granicy 20 stopni Celsjusza,
 • Starannie wysuszaj skórę, wszystkie fałdki dotykając delikatnie miękkim ręcznikiem,
 • Na zmienioną skórę nie nakładaj oliwek ani tłustych kremów, które dodatkowo sprzyjają rozwojowi zmian,
 • Nie wyciskaj potówek.
 • Bez konsultacji lekarskiej nie stosuj kąpieli leczniczych, zwłaszcza u najmłodszych dzieci (z nadmanganianem potasu, kąpieli w krochmalu),
 • Unikaj stosowania zwykłego mydła podczas kąpieli,
 • Nie przemywaj potówek spirytusem,
 • Możesz wypróbować dodawania do kąpieli (zamiast płynu, emolientu) naparu z ziół: rumianku, nagietka lub tymianku. Taka kąpiel powinna trwać maksymalnie 10 minut.

Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest za ciepło?

Podstawowy błąd to dotykanie dłoni lub nóżek maluszka. Nasza ocena powinna wynikać z dotknięcia karku. Jeśli jest on ciepły, wszystko w porządku. Jeśli natomiast jest gorący, spocony, a dziecko ma wypieki i mokre włoski w okolicy karku, najpewniej jest mu za ciepło. Z kolei chłodny kark, sine, drżące usta to oznaka wychłodzenia.

Kiedy do lekarza?

Jeśli potówki po kilku dniach nie znikną, skóra wokół nich stanie się czerwona, a one same powiększą się, warto udać się do lekarza.

Pamiętaj: potówki to ta zmiana, która występuje u każdego malca przynajmniej raz w życiu. Dlatego nie ma sensu jej demonizować. Przypadki, kiedy potówki stają się poważnym problemem są tak rzadkie, że nie ma sensu bić na alarm, gdy na skórze malca zauważymy niewielkie różowe kropeczki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. ewanka ewanka

  w tamtym tygodniu takie upały były u nas że córka pomimo że w samych majteczkach goniła to i tak była spocona, już tydzień jest cała wysypana i nic nie pomaga ;-/

 2. Paula Paula

  Dokładnie, w ostatnie upały mój mały latał nagusieńki, niestety i tak dostał potówek:( Temperatura w sypialni była 24-25 stopni mimo otwartych okien i wietrzenia. Czy w taki gorąc dziecko może spać tylko w pieluszce niczym nie przykryte? Ja przykrywam lekka kołderką ale zastanawiam się czy to nie za ciepło?

  • Ilona Ilona

   POŁOŻYŁAM TEŻ KIEDYŚ NA NOC DO SPANIA W SAMEJ PIELUSZCE ,PRZY TYCH OKROPNYCH UPAŁACH ,ALE NIESTETY W NOCY GDY BRAŁAM DO KARMIENIA MIAŁA ZIMNE RĄCZKI I NÓŻKI .POLECAM WIĘC JEDNAK NA NOC ZAKŁADAĆ JAKIEŚ CIENKIE ŚPIOSZKI .

 3. Ilona Ilona

  Mojej córci potówka pojawiła się przy ostatnich upałach ,poniżej szyjki i na klatce piersiowej.była to taka różowa wysypka .wysypana była przez cały tydzień upałów ,ale jak tylko się trochę ochłodziło same ustąpiły.zaówarzyłam też że pojawiły się gdy ubrałam jej takie chyba nie do końca bawełniane body.

 4. Ilona Ilona

  I bądź tu człowieku mądry. Pojawiają się krostki, zaczerwienienia i nie wiadomo, czy to potówki, czy alergia. Zawsze się starała, aby nie przegrzewać malucha, ale jak panuje upał, to ciężko mieć nad tym kontrolę.