Potówki u niemowlaka

Potówki u niemowlaka czy kilkuletnich dzieci to częsta zmiana, wynikająca z tendencji do zbyt ciepłego ubierania najmłodszych, przykrywania kocykami, opatulania. Sprzyja jej również niedojrzałość gruczołów potowych. Jak wyglądają potówki u niemowlaka i co robić, gdy się pojawią?

Jak wyglądają potówki u niemowlaka?

Potówki u niemowlaka mogą być białe (przezroczyste pęcherzyki) lub mieć formę czerwonych niewielkich kropeczek. Pierwsze zmiany to wykwity bez cech zapalanych, najczęściej pojawiają się w 5-8 dobie życia w postaci licznych pęcherzyków o średnicy około 1-2 mm.

Potówki u niemowlaka w kolorze czerwonym to zmiany zapalne, najczęściej pojawiające się na skutek nie do końca prawidłowej pielęgnacji skóry dziecka (między innymi używania zbyt tłustych kosmetyków, np. oliwki). Te zmiany zazwyczaj pojawiają się w zakamarkach skóry i wszystkich obszarach narażonych na ciągłe uciskanie: w okolicy pieluszki, pod kolankami, w pachwinach.

Potówki najczęściej występują w skupiskach, a skóra w ich okolicy jest lekko zaczerwieniona. Niekiedy potówki swędzą i pieką, co dziecko może sygnalizować poprzez częstszy płacz i rozdrażnienie.

Przyczyny powstawania potówek:

 • przegrzewanie dziecka, zbyt ciepłe ubieranie,
 • zakładanie niskiej jakości ubranek (nieprzewiewnych, obcisłych)
 • zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach, w jakich przebywa niemowlę,
 • zbyt duża wilgotność powietrza,
 • niedojrzałość gruczołów potowych, przez co pot zamiast być uwalniany przez gruczoły, jest w nich kumulowany i zatyka je (niemowlę dopiero z czasem zaczyna się pocić),
 • potówki na policzkach malca karmionego piersią powstają na skutek ciepła generowanego przez ciało mamy,
 • używanie ochraniaczy na materace, które słabo przepuszczają powietrze i sprzyjają powstawaniu potówek na pleckach dziecka,
 • używanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji, zbyt rzadkie mycie maluszka.

Leczenie potówek u dzieci

potówki u niemowlakaLeczenie potówek polega przede wszystkim na zapobieganiu ich powstawaniu.

Oznacza to unikanie przegrzewania dziecka. Należy stosować zasadę: jedno okrycie więcej niż u dorosłego. Jeśli natomiast wychodzimy z malcem w wyjątkowo parny dzień, wystarczą lekkie body plus ewentualnie skarpetki. Niemowlę podczas wysokich temperatur nie musi być chronione dodatkową warstwą odzieży.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. ewanka ewanka

  w tamtym tygodniu takie upały były u nas że córka pomimo że w samych majteczkach goniła to i tak była spocona, już tydzień jest cała wysypana i nic nie pomaga ;-/

 2. Paula Paula

  Dokładnie, w ostatnie upały mój mały latał nagusieńki, niestety i tak dostał potówek:( Temperatura w sypialni była 24-25 stopni mimo otwartych okien i wietrzenia. Czy w taki gorąc dziecko może spać tylko w pieluszce niczym nie przykryte? Ja przykrywam lekka kołderką ale zastanawiam się czy to nie za ciepło?

  • Ilona Ilona

   POŁOŻYŁAM TEŻ KIEDYŚ NA NOC DO SPANIA W SAMEJ PIELUSZCE ,PRZY TYCH OKROPNYCH UPAŁACH ,ALE NIESTETY W NOCY GDY BRAŁAM DO KARMIENIA MIAŁA ZIMNE RĄCZKI I NÓŻKI .POLECAM WIĘC JEDNAK NA NOC ZAKŁADAĆ JAKIEŚ CIENKIE ŚPIOSZKI .

 3. Ilona Ilona

  Mojej córci potówka pojawiła się przy ostatnich upałach ,poniżej szyjki i na klatce piersiowej.była to taka różowa wysypka .wysypana była przez cały tydzień upałów ,ale jak tylko się trochę ochłodziło same ustąpiły.zaówarzyłam też że pojawiły się gdy ubrałam jej takie chyba nie do końca bawełniane body.

 4. Ilona Ilona

  I bądź tu człowieku mądry. Pojawiają się krostki, zaczerwienienia i nie wiadomo, czy to potówki, czy alergia. Zawsze się starała, aby nie przegrzewać malucha, ale jak panuje upał, to ciężko mieć nad tym kontrolę.