Postaw na metryczkę dla dziecka – bo akt urodzenia dziecka nie musi wyglądać nudno!

Inf. prasowa komentarzy: 0

Nieważne, czy to pierwszy, czy kolejny dzidziuś – bycie rodzicem napawa dumą. Chyba wszyscy mamy potrzebę jakoś to wyrazić, prawda? Na szczęście sposobów jest tysiące, ale czy pomyśleliście, że wśród nich może być ozdobna metryczka dla dziecka?

Co to jest metryczka dla dziecka?

Metryczka to zdrobniałe określenie na oficjalny dokument poświadczający cywilny akt, jakim są między innymi narodziny dziecka. Brzmi nudno i urzędowo, ale w tych formalnościach kryje się jedna z najpiękniejszych historii – o przyjściu małego człowieka na świat i jego dołączeniu do rodziny. To sprawia, że charakterystyczna, bezosobowa kartka ze wstęgą w narodowych barwach staje się wzruszającym artefaktem dla każdego rodzica. Trudno jednak wyobrazić sobie, że oficjalny akt urodzenia trafia na honorowe miejsce na ścianie salonu w ozdobnej ramie. A gdyby tak wykorzystać te suche dane, ale razem z emocjami, jakie wzbudzają?

Dekoracyjna metryczka dla dziecka

Pomysł na dekoracyjne metryczki nie jest zupełnie nowy, choć nadal niecodzienny. Dawniej taka metryczka urodzenia zawarta była w tradycyjnych prezentach ofiarowywanych na chrzest – medalionach albo srebrnych łyżeczkach z wygrawerowaną datą urodzin czy wagą urodzeniową. Ten staroświecki obyczaj już zanika, ale sam pomysł wydaje się wart odświeżenia. Metryczka dla dziecka w nowoczesnym wydaniu może mieć formę pięknie zaprojektowanej ilustracji, którą przyjemnie i łatwo można eksponować. Jak to wygląda w szczegółach?

Metryczka dla dziecka z ilustracją w stylu lineart

Co powinna zawierać metryczka dla dziecka?

Podstawowe dane, jakie zwykle zawierane są w dekoracyjnych metryczkach to:
– imię dziecka
– data i godzina urodzenia
– miejscowość urodzenia
– waga urodzeniowa
– długość dziecka przy urodzeniu
– imiona rodziców.
Większość z tych informacji to pozornie suche liczby, ale dla każdego rodzica kryją one głębsze znaczenie. Data i godzina urodzenia? Moment porodu pamięta się na całe życie! Waga urodzeniowa? Uczucia wzięcia w ramiona po raz pierwszy noworodka także nie da się zapomnieć. Tych kilka cyferek to tak naprawdę zaszyfrowane wspaniałe wspomnienie.

Jak wygląda metryczka dla dziecka?

Zwykle metryczka dla dziecka jest zaprojektowana tak, by cieszyła oko i stanowiła estetyczną ozdobę. To piękne ilustracje i ozdobny krój czcionki. Bardzo często wybierane są projekty z fotografią maleństwa. Styl takich ozdób również jest różnorodny. Wśród propozycji projektantów bywają artystyczne ryciny, czyli absolutnie modne obecnie metryczki dla dziecka w stylu lineart, bajkowe obrazki albo ciepłe akwarele. Paleta barw może być monochromatyczna, ograniczona do kilku barw podstawowych, w miękkich światłocieniach albo energetyczne jak całe pudełko kredek. Wszystko zależy od upodobań rodziców i dopasowania do bohatera metryczki!

Plakat miś z metryczką dla dziecka – propozycja z Abudzi.pl

Jak można wykorzystać metryczkę dla dziecka?

Taka metryczka to przede wszystkim urocza i wzruszająca pamiątka. Można uczynić z niej stronę tytułową do albumu ze zdjęciami, wsunąć do pudełka z pamiątkami z pierwszych dni, a metryczka w ramce idealnie nadaje się do powieszenia na ścianie lub postawienia na komodzie. To alternatywa dla zwykłego portretowego zdjęcia, jakie na ogół zdobi miejsca i przedmioty związane z niemowlęciem. Świetnie sprawdzi się jako prezent dla świeżo upieczonych rodziców – ale może być także po prostu drobiazgiem, który rodzice chcą sprawić sobie sami. Warto przecież zapamiętywać i celebrować te wyjątkowe wspomnienia, zwłaszcza że ten okres mija bardzo szybko. Metryczka pozwoli zatrzymać część tych przeżyć, a w przyszłości będzie piękną pamiątką także dla samego bohatera, którego opisuje!

 

 

 

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*