Poronienie i co dalej?

Statystyki są bezlitosne. Kryją za sobą wiele skrajnych emocji. Bo to niesprawiedliwe, nie tak miało być, innym się udaje, nikt mnie nie rozumie. Jedne źródła mówią, że co czwarta, inne, że co szósta ciąża kończy się poronieniem. Czasami samoistne rozwiązanie ciąży następuje tak szybko, że kobieta bierze je za krwawienie miesięczne.

Gdy traci się dziecko, nawet takie maleńkie i nazywane beznamiętnie zarodkiem, płodem lub zbiorem tkanek, pojawia się niezrozumienie. Matki nie są w stanie pojąć zachowania lekarzy, którzy przekonują, że nic się nie stało i że trzeba myśleć o przyszłości. Specjaliści w białych kitlach natomiast często ze zdumieniem podnoszą brwi, gdy słyszą o żałobie i potrzebie pochówku. Znajomi i rodzina, która kilka dni wcześniej gratulowała, teraz nie wie, co powiedzieć. Z usta niemal automatycznie pada „zapomnij o tym poronieniu” w miejscu bardziej ludzkiego „tak ci współczuję”. Od bagatelizowania w dobrej wierze czasem przechodzi się do bezgłośnych kondolencji.

Kobieta pozostaje emocjonalnie sama. Mimo że jest wokół niej wiele osób, ona czuje się  niezrozumiała, odrzucona, mimo wielu propozycji pomocy, nie chce i nie umie z nich skorzystać. Często nieodpowiednie jest także wsparcie partnera, który przeżywa całą sytuację równie mocno, ale który nigdy w pełni nie zrozumie, jak się czuje kobieta, która traci dziecko.

Gorycz wspomnień

„Było tak pięknie, w końcu nam się udało. Obok radości, czułam charakterystyczne motylki w brzuchu. Jakby znak od tego maleńkiego człowieczka, który postanowił zamieszkać w moim brzuszku. Odbierałam gratulacje, uściski dłoni, szepty zapewniające wsparcie. Czułam, że teraz naprawdę żyje. Wszystko potoczyło się błyskawicznie. Nagły ból w dole brzucha, krwawienie, szpital, potem beznamiętna diagnoza: poronienie”.

„Teraz mamy Kasię. Mimo to, ciągle myślimy o tamtym dziecku. Macierzyństwo ma słodko-gorzki smak”.

Poronienie to samorzutna utrata ciąży przed ukończeniem 23 tygodnia ciąży. Ogromna większość poronień następuje jednak pomiędzy 10 a 12 tygodniem ciąży. W drugim trymestrze poronienie zdarza się jedną na pięćdziesiąt ciąż.

Symptomy poronienia

Kilka dni przed poronieniem najczęściej obserwuje się dokuczliwe mdłości, bolesność piersi. Następnie pojawia się niewielkie krwawienie i ból w dole brzucha. Kobiety często mają przeczucie, że dzieje się coś złego. Warto słuchać swojej intuicji i udać się do lekarza.

Przyczyny poronienia

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, dlaczego. Nie ma prostych odpowiedzi. Są jednak przyczyny, które są najczęściej rozpoznawane. I w tym wypadku najczęściej wymienia się:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. monika06 monika06

  kilka tygodni po urodzeniu mojej córeczki odwiedziłam koleżankę w szpitalu która właśnie urodziła zdrowego i silnego mężczyzne, sala dwuosobowa koleżanka nie rozstawała sie z synkiem a kobieta obok lezała na lozku z glowa wbita w sufit. zdziwiona jej postawa zapytalam co sie stalo a ona mi powiedziała-straciłam wszystko co kochałam i kocham!
  dopiero w tym momencie zrozumiałam, że ja jestem najszczesliwsza mama na swiecie ,gdyz mam moja coreczke! ale dotarlo tez do mnie ze ja moglam byc na jej miejscu i zastanawialam sie i nadal sie zastanawiam co ja bym zrobiła na jej miejscu….
  ja mysle ze w szpitalach takie „mamy”powinny byc objęte pomoca psychologa ale nalezy sie im chociaz osobna sala aby mogły „normalnie”funkcjonowac!

  • Dorota Dorota

   To prawda, niestety temat jest ciągle zmiatany pod dywan..

 2. ewanka ewanka

  też przeszłam przez to bolesne doświadczenie :-(

 3. Marta Marta

  Ja również poroniłam w 10tc, ale miałam szczęście że większośc czasu spędzonego w szpitalu byłam sama na sali, również zapewniono mi rozmowę z psychologiem, tylko pielęgniarki były nieczułe w stosunku do mnie po zabiegu łyżeczkowania gdy płakałam i ostatnie 2 godziny przed wyjściem dały mi kobietkę przy której prawie cały czas były 2 córeczki z mężem, co mnie dobijało. jak tylko mogłam wyjśc to uciekłam jak najszybciej się dało z tej sali.

 4. paszka paszka

  Proponuję poczytać fajne zestawenie dotyczące przeciwdziałania poronieniom LEpiej zrobićwszystko co w naszej mocy niż potem żałować, że można było postąpić inaczej

 5. Pocieszeni Pocieszeni

  Moja żona dołączyła w sali szpitalnej do dwóch pacjentek. Jedną z nich okazała się Cyganka, która życzliwie spytała, czemu się tu znalazła, a następnie z wielką wprawą i wrażliwością snuła opowieści odwracające jej uwagę od traumatycznego przeżycia. Podnosiła ją na duchu skutecznie aż do opuszczenia przez żonę szpitala.Myślę, że kobiety u Romów przekazują empatię i której rozwój należy do ich wychowania w rodzinie.
  Bożenkę Fedorowicz z Kamienia Pomorskiego zachowuję od tej pory we wdzięcznej pamięci i codziennie modlimy się za nią.