Poród tylko w pojedynkę. Bez partnera

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego szpitale w całym kraju zakazały odwiedzin w szpitalach. Obostrzenie dotyczy także świeżo upieczonych tatusiów, którzy nie mogą odwiedzać partnerki i dziecka po porodzie. Niewskazane są także porody rodzinne. Niestety kobiety spodziewające się rozwiązania w najbliższych dniach muszą się nastawić na rodzenie w pojedynkę, bez wsparcia partnera czy innej bliskiej osoby. Nie ma możliwości także asysty przy cięciach cesarskich. Zakazy te mają podstawę prawną. I jedyne co można zrobić, to je zaakceptować. I nastawić się, zachowując spokój, na samodzielny poród.

W szpitalach mogą zakazać porodów rodzinnych i odwiedzin

Art. 5. prawa pacjenta mówi o przesłankach ograniczenia korzystania z praw pacjenta

Kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych lub upoważniony przez niego lekarz może ograniczyć korzystanie z praw pacjenta w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, a w przypadku praw, o których mowa w art. 33 prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, ust. 1, także ze względu na możliwości organizacyjne podmiotu.

Obawy rodzących i rozsądne zachowanie

Poród dziecka to piękna i trudna chwila. Kobiety posiadające wsparcie bliskiej osoby rodzą szybciej i rzadziej występują u nich komplikacje. Mają także większe poczucie bezpieczeństwa.

Niestety w obliczu epidemii zachowanie zasad bezpieczeństwa stoi ponad osobistymi potrzebami rodzących. Z jednej strony u wielu przyszłych mam pojawia się bunt, czasami rozczarowanie, innym razem smutek i strach. Warto jednak zachować pozytywne nastawienie i dobrze przygotować się do porodu. Są rzeczy, na które nie mamy wpływu. I to jest jedna z nich. Zamiast marnować czas i energię, lepiej dobrze przed porodem wypocząć i zadbać o siebie w jak najlepszy sposób, by w trakcie porodu mieć dużo siły i cierpliwości.

Czy partner może przyjechać do szpitala po porodzie?

Zakaz odwiedzin dotyczy też ojców dziecka.

Co prawda w razie potrzeby, partner może dowieźć i przekazać przez personel rzeczy potrzebne matce i dziecku (najlepiej szczelnie zapakowane), jednak lepiej zadbać o to, by udać się na poród z wszystkim, co warto mieć. Rodząca będzie spokojniejsza, jeśli będzie dobrze przygotowana do sytuacji. Przeczytaj, co zabrać na poród.

Przed przyjęciem na oddział potraktujmy poważnie wywiad lekarski i współpracujmy z personelem. Wykażmy się zrozumieniem dla sytuacji. Nie ukrywajmy informacji o przebywaniu w ostatnim czasie poza terytorium Polski. Nie zatajajmy występowania ewentualnych chorób w rodzinie, w tym tych, których objawy mogły wskazywać na zarażenie koranowirusem.

Mimo trudnych warunków, poród to ważny dzień. Zróbmy wszystko, żeby przebiegał sprawnie. Spokój, dobre nastawienie i zrozumienie dla personelu szpitala na pewno pomogą!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.