Poród pośladkowy – naturalny czy cięcie cesarskie?

97% dzieci w 37 tygodniu ciąży i późniejszych dniach ustawionych jest w położeniu głową w dół. W ten sposób są gotowe do przyjścia na świat. W pozostałych przypadkach dziecko układa się pośladkami do dołu i bardzo rzadko bokiem, kiedy jego ramię lub plecy znajdują się najbliżej ujścia szyjki macicy.

Jak odbywa się obecnie poród pośladkowy – czy istnieje możliwość naturalnego rodzenia, a może wskazane jest cięcie cesarskie? Co mówią specjaliści? Jakie są aktualne wytyczne?

Położenie pośladkowe w trzecim trymestrze

Wiele dzieci swobodnie układa się w macicy jeszcze na początku trzeciego trymestru. Około 1/4 z nich jest ustawionych w położeniu pośladkowych, jednak większość w przeciągu dwóch miesięcy dzielących je do porodu układa się prawidłowo, tak, by poród naturalny był możliwy i przebiegał tak, jak chce tego natura.

poród pośladkowyPo czym poznać, że grozi nam poród pośladkowy?

Jak poznać, że dziecko znajduje się w pozycji pośladkowej

Jeśli obawiasz się, że grozi Ci poród pośladkowy, możesz zaobserwować sposób poruszania się dziecka –  ucisk główki wysoko i kopanie na dole brzucha. Pewnym sygnałem jest jednak dopiero informacja od lekarza, który na pewno poinformuje Cię o pozycji dziecka, sprawdzając to poprzez badanie szyjki macicy czy wykonując badanie USG.

Co w sytuacji, gdy dziecko nadal jest w ułożeniu pośladkowym w 37 tygodniu ciąży?

Choć istnieją przypadki, gdy dziecko obraca się, ustawiając w odpowiedni sposób tuż przed porodem, to jednak ułożenie pośladkowe w 37 tygodniu ciąży i później powinno stanowić sygnał ostrzegawczy.

Lekarz może zalecić próbę zmiany pozycji dziecka, poprzez wywieranie nacisku na brzuch i ręczne manipulowanie w taki sposób, by zmotywować maluszka do obrotu. Nie wszystkie kobiety mogą jednak zostać poddane tej procedurze – jest ona niewskazana u ciężarnych spodziewających się bliźniaków, kobiet mających niewielką ilość płynów owodniowych, mających problemy z krwawieniami w ciąży. Poza tym procedura ta wiąże się z ryzykiem – oddzielenia łożyska od ściany macicy, a także spadkiem tętna u dziecka i może skończyć się porodem.

Niestety nie zawsze dziecko chce się ruszyć, nawet mimo starań lekarza. Zdarza się nawet, że po prawidłowym obrocie ponownie wraca do swojej pozycji pośladkowej.

Domowe sposoby na zmianę położenia pośladkowego dziecka

Istnieją domowe sposoby na zmianę położenia pośladkowego dziecka. Niestety nie ma pewności, że metody te działają. Nie ma żadnych dowodów, że są skuteczne. Warto ich ewentualne przeprowadzenie skonsultować z lekarzem.

Można spróbować pomóc maluszkowi w obrocie, poprzez skorzystanie z sił grawitacji. Poniższe metody warto powtarzać dwa razy dziennie, zaczynając od 32 tygodnia ciąży.

  • połóż się płasko na plecach i ułóż miednicę tak, że znajduje się powyżej podłogi, możesz podłożyć pod pupę poduszki,
  • zadbaj o to, by w razie potrzeby uzyskać pomoc od bliskiej osoby,
  • przerwij zadanie, gdy poczujesz się źle,
  • pozostań w tej pozycji 15 minut.

Poród pośladkowy – jak wygląda?

Niestety położenie pośladkowe bardzo rzadko kończy się naturalnym przyjściem na świat. Może się tak zdarzyć, gdy spodziewasz się bliźniąt i pierwsze dziecko ułożone jest główką do dołu lub wtedy, kiedy poród jest zaawansowany w momencie, gdy trafisz do szpitala.

American College Położnictwa i Ginekologii (ACOG) w 2006 roku ogłosiła zalecenie, że poród pośladkowy może odbywać się naturalnie, jeśli kobieta jest dobrze zbudowana, ma szeroką miednicę, dziecko jest średniej wielkości, w dobrej kondycji a ciąża przebiegała bez powikłań. Wymagane jest również doświadczenie lekarza.

Lekarze co do zasady zalecają jednak cięcie cesarskie w przypadku ułożenia pośladkowego. Jest ono bezpieczniejsze. Poród pośladkowy przez cięcie wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.