Poród po przeszczepieniu organów

Dotąd poród po kilku przeszczepach nie był możliwy. Tak naprawdę istniała ograniczona możliwość zajścia w ciążę. Wydarzenia ostatnich dni pokazały, że w tym temacie możemy być zdecydowanie większymi optymistami niż sądziliśmy.Fatema Al Ansari, Alkadi Alhayal, Khalifa Alhayal,Pochodząca z Kataru 26-letnia kobieta po przeszczepie 5 organów: wątroby, trzustki, żołądka, jelita grubego i cienkiego urodziła zdrowe dziecko. To pierwszy przypadek udanego porodu u pacjentki po tak rozległych operacjach.

W wieku 19 lat, kiedy zdiagnozowano u kobiety zmiany wymagające operacji, ta musiała przerwać ciążę i była przekonana, że w przyszłości nie będzie mogła mieć dzieci. Dotąd bowiem medycyna znała przypadki, kiedy udało się urodzić zdrowe dzieci kobietom po dwóch przeszczepach, nigdy po większej liczbie.

Ciążą, którą zakwalifikowano, jako wysokiego ryzyka, na szczęście jednak skończyła się pozytywnie dla matki i dziecka. To dobra wiadomość dla osób w podobnej sytuacji oraz dla całej transplantologii.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy