Poród na piłce – tak czy nie? Kilka słów o zaletach

Czy piłka porodowa naprawdę pomaga, by urodzić sprawnie i mniej boleśnie dziecko? A może jest to tylko zbędny gadżet? Jak jest naprawdę, czy poród na piłce to dobry pomysł?

Poród na piłce – po co?

Wykorzystanie piłki w trakcie porodu ma kluczowe znaczenie. Pozwala mamie na intuicyjnie poruszanie się, w taki sposób, by pomóc dziecku w dobrym ułożeniu do porodu. Piłka usprawnia czynność porodową. Podstawowy atut to możliwość swobodnego ruchu, który sprawia, że poród postępuje szybciej i jest mniej uciążliwy dla kobiety.

Piłka porodowa skraca pierwszy etap porodu.

Warto jednak wykorzystywać piłkę już na wiele tygodni przed porodem (a najlepiej przed ciążą!), siedząc na niej podczas oglądania telewizji, czy po prostu relaksując się, wykorzystując ją zamiast krzesła. Po co? Żeby przygotować ciało do porodu. Siedzenie na piłce wymusza utrzymanie prostej sylwetki, a to wzmacnia mięśnie, angażuje rdzeń i dno macicy. Daje równie dużo korzyści jak kucanie (bez dyskomfortu z nim związanego).

Siedzenie na piłce pomaga w otwarciu miednicy, rozluźnieniu wiązadeł i podparciu dolnej części pleców.

poród na piłce

Jakie zalety ma piłka porodowa?

Ćwiczenia na piłce porodowej pozwalają:

 • wzmocnić wiązadła, ścięgna i mięśnie wokół miednicy oraz ustabilizować dziecko w optymalnej pozycji porodowej,
 • wzmacniają dolną część pleców, która często jest źródłem dyskomfortu a nawet silnego bólu,
 • pomagają otwierać miednicę,
 • mogą skrócić poród, usprawniając akcję porodową,
 • zmniejszają ryzyko zakończenia porodu cięciem cesarskim,
 • mogą złagodzić ból pleców i sam poród,
 • zmniejszają stres,
 • zazwyczaj usprawniają przepływ krwi do macicy.

Jak korzystać z piłki?

Większość piłek porodowych jest wykonanych z PCV, nie zawiera lateksu. Niektóre mają antypoślizgowe wykończenie. Najlepsza jest piłka o wysokości 65 cm lub 75 cm po napompowaniu. Jeśli masz wzrost do 1,73 cm, wybierz piłkę 65 cm, jeśli masz powyżej 1,73 cm, wybierz piłkę 75 cm.

W przypadku przebicia, piłka opróżnia się powoli, nie pęka. By uniknąć uszkodzenia, nie przechowuj piłki na ostrym podłożu, w pobliżu źródeł ciepła (kaloryferów). Dobre piłki są testowane ciśnieniowo, utrzymują ciężar do 300 kg.

Jeśli ćwiczysz na piłce w domu, nie pompuj jej do końca, niech będzie nieco miękka. Musi być jednak ona wystarczająco duża i twarda, by biodra znajdowały się na wysokości kolan lub wyżej (najlepiej, gdy biodra będą się znajdowały około 10 cm powyżej kolan).

Siadaj na piłce ze stopami na podłodze, rozsuń je na boki. Wykonuj delikatne ruchy (możesz rozsunąć ręce na boki), kręcąc biodrami.

poród na piłce

Jeśli tylko jest taka możliwość, wykorzystaj piłkę w trakcie porodu. W ten sposób pomożesz dziecku zejść do kanału rodnego, umożliwisz sprawne działanie sił grawitacji. Piłka porodowa pozwala na ustawienie dziecka w odpowiedniej pozycji, sprawdza się szczególnie, gdy poród zbyt wolno postępuje. Piłka może pomóc także podczas porodu na czworakach czy na kolanach (daje wygodne oparcie dla górnych partii ciała). Zobacz na zdjęciach, jak wykorzystywać piłkę porodową.

A Wy, co sądzicie o piłce porodowej? Korzystałyście z niej w trakcie porodu?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Monika Monika

  Jak najbardziej TAK

 2. Ewelina Ewelina

  U mnie działało zwłaszcza pod ciepłym prysznicem na piłce, poród wywoływany. Mąż niezastąpiony przy polewaniu wodą

 3. Pati Pati

  Polecam, u mnie sposób się sprawdził..Chwila skakania i powiększyło się rozwarcie oraz nie odczuwalam tak bólu..

 4. Ewa Ewa

  Mnie uspokoiło bujanie (kręcenie biodrami), ból był łagodniejszy w takiej pozycji