Poród kleszczowy – zdarza się coraz rzadziej?

Poród kleszczowy to jeden z najbardziej zatrważających scenariuszy podczas porodu. Opowieści o tym, w jaki sposób się odbywa, mrożą krew w żyłach przyszłym rodzicom. Zamiast jednak podchodzić do tematu zbyt emocjonalnie, lepiej poznać fakty i zrozumieć, kiedy wykonuje się poród kleszczowy.

Poród kleszczowy: na czym to polega?

Poród kleszczowy to zabieg wykonywany przy użyciu metalowych kleszczy położniczych, które są podobne do dwóch wygiętych łyżek. Kształt kleszczy jest taki sam jak w XVI wieku, kiedy narzędzie to zostało wynalezione. Wielkość kleszczy pozwala na dopasowanie narzędzia do kształtu główki rodzącego się dziecka i krzywizn obecnych w kanale rodnym.

Kleszcze pozwalają lekarzowi uchwycić główkę noworodka znajdującą się w kanale rodnym i w trakcie skurczu delikatnie ciągnąć w dół. Kleszcze mogą być użyte dopiero przy pełnym rozwarciu i obecności główki dziecka w kanale rodnym, a także odpowiednim jej ułożeniu.

Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu zewnątrzoponowym lub miejscowym krocza. Lekarz zakłada na główkę dziecka łyżki, końcówki spina zamkiem i w trakcie skurczu naśladuje ruch wypychania (w tym wypadku wyciągania) dziecka. Gdy na świat wydobędzie się główka dziecka, kleszcze są ściągane i dalszy poród odbywa się już naturalnie.

Przeciwwskazanie a poród kleszczowy

Poród przy użyciu kleszczy nie może być przeprowadzony w położeniu poprzecznym dziecka, jeśli dziecko jest bardzo małe (niska waga urodzeniowa) lub w sytuacji gdy nie ma możliwości urodzenia dziecka z powodu jego dużych rozmiarów i wąskiej miednicy.

Poród kleszczowy – kiedy jest konieczny?

Poród przy użyciu kleszczy stosowany jest obecnie rzadko.

Wskazaniem jest sytuacja, gdy w ostatniej fazie porodu dochodzi do komplikacji, najczęściej zagrożenia życia lub zdrowia dziecka i trzeba szybko zakończyć akcję porodową. Najczęściej lekarze decydują o użycie kleszczy, gdy ostatnia faza porodu niebezpiecznie się wydłużą i dziecko grozi niedotlenienie.

Poza tym wskazaniem do porodu kleszczowego jest wypadnięcie pępowiny, nieprawidłowa akcja serca płodu, jak również odejście zielonych wód płodowych.

Wymagania do porodu kleszczowego

Decyzja o porodzie kleszczowym może zapaść, jeśli:

  • główka dziecka znajduje się w dolnym odcinku kanału rodnego,
  • szyjka macicy jest zupełnie otwarta, czyli na 10 cm,
  • odpłynęły wody płodowe,
  • matka nie jest w stanie efektywnie przeć

Czy jest się czego bać?

Poród kleszczowy wykonywany jest tylko w określonych sytuacjach, wtedy gdy jest to konieczne, żeby dziecko urodziło się zdrowe a matka mogła cieszyć się upragnionym maleństwem. W rękach doświadczonego lekarza kleszcze są niezastąpionym narzędziem,

Co prawda na skutek porodu kleszczowego dziecko często ma lekko zniekształconą główkę, otarcia, siniaki, jednak te znikają w przeciągu kilku dni. W przypadku kobiety proces gojenia krocza może niestety trwać dłużej ze względu na konieczność wykonania głębszego cięcia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.