Poród indukowany – czym się różni od porodu naturalnego?

Istnieje pogląd, że poród indukowany jest boleśniejszy od naturalnego. Można spotkać się również ze stwierdzeniem, że jest bardziej niebezpieczny. Czy to jednak prawda?

Kiedy poród jest indukowany?

Indukcja porodu to nic innego jak jego wywoływanie. Dzisiaj powszechnie proponuje się zabieg wywoływania porodu ciężarnym zgłaszającym się na porodówkę w 40-41 tygodniu ciąży, co według wielu ekspertów nie jest konieczne. Z wywoływaniem porodu można spokojnie zaczekać do 42 tygodnia ciąży. Niestety zabieg proponuje się kobietom wcześniej niejako na wszelki wypadek, by niepotrzebnie nie przedłużać ciąży.

Światowa Organizacja Zdrowia traktuje poród indukowany jako ostateczność. W ten sposób może się kończyć co najwyżej 10% wszystkich ciąż. Tymczasem w Polsce wywoływanie porodu odbywa się co najmniej u połowy rodzących. Fundacja Rodzić Po Ludzku alarmuje, że tę sytuację należy zmienić. W większości przypadków indukcja porodu nie jest przeprowadzana z ważnych powodów i można byłoby od niej odstąpić.

poród indukowany

Wskazania do porodu indukowanego

Istnieją ważne wskazania, by poród indukować. Należą do nich:

  • cukrzyca ciążowa,
  • stan przedrzucawkowy
  • oznaki przenoszenia ciąży u matki,
  • odeszły wody a nie pojawiły się skurcze (od odejścia wód minęła doba),

Jak w Polsce się indukuje poród?

Poród indukowany może rozpocząć się na wiele sposobów. Najmniej inwazyjną metodą jest odklejenie dolnego bieguna pęcherza płodowego. Zabieg ten jest najmniej inwazyjny, może być przeprowadzony przez ginekologa w gabinecie lekarskim. Trzeba jednak przygotować się na kilkunastosekundowy ból i niewielkie krwawienie a później plamienie.

Drugi sposób to podawanie oksytocyny, która jako syntetyczny hormon dostarczany z zewnątrz ma wywołać skurcze macicy i rozpocząć poród. Niekiedy stosuje się również inną metodą, polegającą na podaniu dopochwowo żelu prostaglandynowego.

W Polsce bardzo często w celu indukcji porodu stosuje się przebicie pęcherza płodowego. Niestety metoda ta niesie za sobą wysokie ryzyko powikłań.

Czy poród indukowany jest boleśniejszy i bardziej niebezpieczny?

Niestety mechanizmy towarzyszące porodowi indukowanymi nie są takie same, jak te pojawiające się w trakcie naturalnego porodu. Jeśli dochodzi do indukcji, trzeba mieć świadomość, że dochodzi do silniejszych i bardziej bolesnych skurczy, wzrasta ryzyko niedotlenienia u dziecka, wzrasta ryzyko cięcia cesarskiego, krwotoku, uszkodzenia szyjki lub macicy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.