Poradnik o ciąży – który wybrać?

Półki w księgarniach aż uginają się pod ciężarem od poradników dla przyszłych rodziców. Jest w czym wybierać. Teoretycznie każdy może znaleźć coś dla siebie. O ile ma świadomość tego, jak wiele ma możliwości i dysponuje odpowiednią ilością czasu i determinacji, by się zapoznać z propozycjami poszczególnych wydawnictw. By ułatwić Wam to zadanie, przedstawiamy krótkie recenzje kilku poradników o ciąży.

„Jak się robi dzieci” Sami S. David, Jill Blakeway

Nie jest to typowy poradnik o ciąży, ale raczej program przygotowawczy potrzebny często do tego, by w ogóle móc zobaczyć na teście upragnione dwie kreseczki. Autorami tej publikacji jest endokrynolog rozrodu dr Sami David oraz założycielka ośrodka leczenia między innymi bezpłodności: Jill Blakeway.

Publikacja w szczegółowy sposób wyjaśnia, co może powodować trudności z zajściem w ciążę oraz jak wypracować odpowiednie metody, by sobie z tym problemem poradzić. W książce przedstawiany jest program przygotowania ciała do zdrowej i naturalnej ciąży. Można dowiedzieć się z niej, jak poradzić sobie z częstymi zaburzeniami blokującymi zapłodnienie oraz jakie są rodzaje płodności i czym różnią się pod tym względem poszczególni ludzie.

Książka pękająca od merytorycznej, ciekawej, trudnej w odnalezieniu gdziekolwiek indziej treści, przyda się nie tylko osobom bezskutecznie starającym się o dziecko, ale również tym, którzy chcą począć świadomie, zapewniając maluchowi najlepsze warunki do rozwoju już od pierwszych dni ciąży. Jest to bardzo starannie i z dbałością o każdy szczegół przygotowana publikacja, za co spory plus. Nie nudzi się w lekturze od deski do deski. Pomocna także w przeglądaniu poszczególnych działów. Polecamy!

Wydawnictwo Prószyński
Cena 39,90 zł

Jak się robi dzieci | sosrodzice

 

„Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek.med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz

Pierwsze zaskoczenie co do tej publikacji to takie, że książka nie jest podzielona na klasyczne działy. Nie znajdziemy tu opisu ciąży tydzień po tygodniu i trochę mimo wszystko szkoda…. Zagadnienia związane z ciążą są raczej potraktowane przeglądowo. Pierwsza część dotyczy wpływu genów oraz odżywiania na rozwój ciąży. W drugiej części autorzy skupiają się na tym, co kobieta może zrobić, by dziecko rozwijało się prawidłowo. W trzeciej sytuacja zostaje odwrócona: autorzy stawiają pytanie, jak dziecko wpływa na przyszłą mamę, czyli rozpatrują to, w jaki sposób ciąża zmienia mózg kobiety, jak wpływa na libido oraz z jakimi nieprzyjemnymi i uciążliwymi skutkami trzeba się przy jej okazji liczyć. Następnie omawiany jest poród, wraz z planem, a na samym końcu znajdziemy zestawy ćwiczeń dla kobiet w ciąży, ciążowe przepisy dla tatusiów, plan przygotowania do przyjęcia dziecka w domu, jak również wskazówki dotyczące leków i toksyn, które mogą być ważne z punktu widzenia kobiety w ciąży.

Poradnik jest też bogaty pod względem graficznym. Zawiera wiele rysunków (bez zdjęć), tabeli, wytłuszczonego druku. Jest wygodny w lekturze. Jednak w pewnym sensie poruszanie się po nim sprawia trudność. Być może jest to spowodowane oryginalnym podziałem tematycznym.

Wydawnictwo Helion
Cena: 49 zł

Zdrowa ciąża | sosrodzice

 

„Ciężarówką przez 9 miesięcy. Przewodnik po ciąży i okolicach” Kaz Cooke

Ciąża bywa męcząca i zbyt długa. Ten poradnik pozwala ją przetrwać z uśmiechem na twarzy. Jest napisany prostym językiem, z dystansem oraz bez owijania w bawełnę. Jednak ta ogromna zaleta jest też w pewnym stopniu jego wadą.

Kaz Cooke, która pisze z perspektywy matki nie przekazuje wielu cennych informacji, które znajdziemy w bardziej merytorycznych, typowo „naukowych” przewodnikach. Dlatego posiadanie tej lektury warto połączyć z zakupem drugiej napisanej przez lekarzy oraz osoby wypowiadające się z perspektywy eksperta. Oczywiście jeśli tego właśnie wymagamy od poradników. Bo jeśli wystarczy nam podstawowa wiedza podana w świetnej formie, którą przeczytamy jak wciągającą powieść, ten poradnik spełni nasze oczekiwania. Szczegółową recenzję „Ciężarówką przez 9 miesięcy” znajdziecie tutaj.

Wydanictwo Insignis Media
Cena 46 zł

Ciężarówką przez dziewięć miesięcy | sosrodzice

 

„Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu” prof. Ian Greer

Poradnik przygotowany w formie pytań i odpowiedzi.  Utrzymany w szarej tonacji, z nielicznymi zdjęciami, wykresami i tabelami. Dość przygnębiający w swojej formie: zarówno w doborze słów, jak również ze względu na grafikę. Ma prosty podział na rozdziały: Przed ciążą, Ciąża i Po ciąży. Dodatkowo znajdziemy tu Słownik, Indeks i Podziękowania.

Zdecydowanie mało zachęcający. Bardziej nadaje się dla studentów medycyny niż mam spodziewających się dziecka. Podobne wrażenie odnosi się, analizując wybór słów. Wszystko to sprawia, że poradnik może mocno rozczarowywać. Dlatego tak niska ocena.

Wydanictwo Olejsiejuk
Cena 34,90 zł

Ciąża poradnik. | sosrodzice

„Ciąża i poród naturalny. Jak czerpać radość z macierzyństwa. Praktyczny poradnik” dr Ortrud Lindemann, Adriana Ortembeg

Jest to jedyna propozycja w naszym zestawieniu wzbogacona w kolorowe zdjęcia oraz swoją formą w wielu miejscach przypominająca album. Bogata szata graficzna i rozplanowanie tekstu sprawiają, że lektura tej książki jest przyjemna i łatwa. Tego poradnika raczej nie czyta się jednak od deski do deski, tylko traktuje jak książkę kucharską, do której można sięgnąć, poszukując przepisu, czy inspiracji, a potem zamknąć i odłożyć na półkę.

Poradnik składa się z kilku części: Ciąża (Nowe ciało, Przepisy na stół przyszłej mamy, Ciesz się swoją ciążą, Rozwój Twojego dziecka, Twoje nowe środowisko), Poród (Przed porodem, Dziecko puka do drzwi), Matka i dziecko (Pierwsze spotkanie z Twoim dzieckiem).

W podręczniku autorzy odpowiadają na wiele pytań, np. czy możliwa jest edukacja prenatalna, jak i do kiedy pracować w ciąży, doradzają, jak potraktować obowiązek, jakim jest wybór imienia, jak radzić sobie w nagłych przypadkach, itd.

Ten przewodnik po ciąży spodoba się przyszłym rodzicom, jeśli poszukują oni prostego, bogato ilustrowanego, a jednocześnie zawierającego podstawowe informacje poradnika.

Wydawnictwo Bellona,

Cena:49 zł

Ciąża i poród naturalny | sosrodzice
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. mama kasi mama kasi

  ja miałam w oczekiwaniu na dziecko…

 2. anka484 anka484

  o ciekawe ksażki…ja wyznaję zasadę że czytając poradniki w stylu „indukcja obsługi dziecka” o taki też kiedyś widziała stosuje zdrową zasadę – czyli zdrowe podejście. Czytając staram sie przymykać na niektóre rzeczy oko bo inaczej myślę że bym zwariowała. Nie jestem przeciwnikiem książek tego typu wręcz przeciwnie zachęcam bo wiele można z nich wynieść. Ale polecam też również siadając z taką książka na kanapie mieć dystans do niej i tego co tam, przeczytamy.

 3. anka484 anka484

  Poza tym „wykresy” typu co danym miesiącu powinno robić nasze dzidzi tez zmartwionym mamą polecam czytać z dystansem. Każdy z nas jest indywidualny i każdy z nas ma swoje tempo rozwoju. Wiadomo w granicach rozsądku, ale tez nie dajmy sie zbombardować wklejaniem naszego dzieciątka do tabeli rozwoju i zamartwiania sie jak co jest nie tak…

 4. Mama Gabusi Mama Gabusi

  ‎’Ciąża. Dziewięć szczęśliwych miesięcy’ wydawnictwa Hachette. Polecam, bo bardzo przyjemna w lekturze ;-)
  Można po nią sięgać jako doraźną odpowiedź na nurtujące ciężarówkę pytania, albo przeczytać w całości, gdyż jest bardzo przystępna i ładnie wydana. Ozdabiają ją urocze zdjęcia, a treści nie są przeideologizowane czy moralizatorskie. To świetna lektura, ale nie dla walczącej eko-mamy, ani sentymentalnie histerycznej mamy. Moim zdaniem jest adresowana do zwyczajnej radosnej ciężarnej, która (co oczywiste) szuka informacji w związku z wątpliwościami oraz sprzecznymi opiniami na temat ‚stanu błogosławionego’ i porodu. Mnie zastąpiła szkołę rodzenia, do której nie chciałam i nie miałam czasu chodzić.
  A, i jest też coś dla przyszłych tatusiów – w każdym rozdziale są dla nich krótkie wyjaśnienia i komentarze. Bardzo pomocne ;-)
  Mankamenty są dwa – książka jest obszerna i ślicznie wydana – a przez to dość droga i ciężka (jeśli przyszła mama lubi czytać, leżąc na plecach z książką opartą o brzuch… to nie tym razem).

 5. OlkaG OlkaG

  Ja jestem bardzo sceptyczna względem poradników… Nie cierpię moralizatorstwa, którego w większości z nich pełno.
  Mam za to „nieporadnik” pauliny Holtz „Luśka na planecie dziecko” – i ta książka mi bardzo odpowiada! Polecam wszystkim:)

 6. anka484 anka484

  A ja polecam książkę dr Preeti Agrawal macierzyństwo. Piękna książka przygotowuje do porodu, pomaga zrozumieć jego fizjologie. Książka prowadzi nas troszkę przez ciąże poród i samo macierzyństwo polecam bo warta jest przeczytania

 7. angel angel

  Ja tą pierwszą książeczkę. Jest fantastyczna:)

 8. Rodzynek Rodzynek

  Najlepszym poradnikiem jest bliska koleżanka, która w niedawnym czasie wszystko to przeszła i kierując się zasadą życzliwości, opowie wszystko ze szczegółami :)

 9. Andrew Andrew

  Bardzo polecam „Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu” prof. Ian Greer, kupiliśmy z żoną i bardzo pomogło