Pulneo syrop dla dzieci i kontrowersje z nim związane

Nie ma leku wolnego od skutków ubocznych. Czy zatem skreślać wszystkie farmaceutyki dostępne na rynku? Nienawidzić producentów syropów dla dzieci tak dla zasady?

Oczywiście, że nie.

Nie w każdej sytuacji naturalne metody radzenia sobie z chorobą, których jestem zwolenniczką, się sprawdzają. Raz dlatego, że zdarza się, że szukamy szybkiej i skutecznej metody. Dwa, że choroba jest na tyle zaawansowana, że trzeba działać, chroniąc dziecko przed niekorzystnym obrotem sprawy. Może być tak, że maluch jest osłabiony i działanie bardziej zdecydowane staje się konieczne, by nie dopuścić do poważnej infekcji.

Oczywiście kataru i kaszlu nie trzeba leczyć od razu antybiotykami. Na rynku są dostępne syropy dla dzieci posiadające w składzie chlorowodorek fenspirydu – który jest skuteczny u wielu dzieci (nie każdy maluch zareaguje na ten składnik i trzeba mieć tę świadomość).

Jednym z syropów zawierających chlorowodorek fenspirydu jest Pulneo. Bardzo popularny lek, niegdyś dostępny tylko na receptę. Teraz dostępny bez niej. W internecie nadal popularne są wpisy negujących jego stosowanie (np. tutaj najpopularniejszy post na ten temat z 2014 roku).

Pulneo okrzyknięto „groźnym syropem” dla dzieci. Dlaczego? I czy dzisiaj produkt ten zasługuje na „potępienie”?

Pulneo – skład

Negatywne emocje wokół Pulneo wywołał skład.

Specyfik zawierał (tak, zawierał, bo obecnie tego składnika nie ma w formule leku, o czym poniżej) – żółcień pomarańczową E110, odpowiadającą za reakcje alergiczne, kłopoty z koncentracją, nadaaktywność, pobudzenie, agresję, niepokój, wzburzenie bez powodu.

pulneo1

Zmieniło się również przeznaczenie Pulneo. Obecnie syrop zalecany jest dla dzieci powyżej 2 roku życia. Wcześniej specyfik był przeznaczony dla niemowląt. W aktualnie obowiązującej ulotce dawkowanie rozpisane jest dla dzieci od drugiego roku życia.

Co dzisiaj zawiera Pulneo? Plusy przeważają minusy?

Lek niestety rzadko ma idealny skład. Producenci stosują w swoich specyfikach różne substancje – barwniki, konserwanty, dodatki, które mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie i zdrowie. Lekarz oceniając korzyści i ryzyko, zapisuje dany lek. Ostateczna decyzja należy zawsze do rodzica.

Pulneo skład

Pulneo skład

 

Jak jest z Pulneo?

W składzie znajdziemy fenspiryd chlorowodorku, który ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczające oskrzela. Składnik ten zmniejsza wytwarzanie substancji, które odpowiadają za powstanie stanów zapalnych, dodatkowo ma blokować receptory H1, w ten sposób zmniejsza obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych, zmniejsza skurcz oskrzeli. W praktyce dzieci, na których lek działa – prawda jest taka, że reakcja indywidualna może być różna – po podaniu leku czują się lepiej, łatwiej oddychają, efektywniej odkrztuszają, mają mniejszy katar, kaszel jest mniej męczący. Zdarza się też tak, że podanie leku nie daje oczekiwanych efektów.

Pulneo

Pulneo

Pozostałe składniki syropu Pulneo nie zachwycają, ale również w podanych dawkach pod pewnymi warunkami mogą zostać zaakceptowane: metyl parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydriksybenzoesan (E216), potas sorbinian (E202), glicerol 99,5% sacharyna sodowa, sacharoza, nalewka z pomarańczy gorzkiej, aromat waniliowy AR 0345, kwas cytrynowy bezwodny, woda oczyszczona.

Użyte składniki mogą powodować: reakcje alergiczne (wydzielenie histaminy i wystąpienie pseudo-alergicznych reakcji), wysypki, senność, przyspieszenie akcji serca, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności, bóle w nadbrzuszu. Najgroźniejszy objaw, który powinien zmotywować do natychmiastowego wezwania lekarza to objaw naczynioruchowy, ciężka reakcja alergiczna.  Działania niepożądane mogą wzbudzać nieufność sprawiać, że zrezygnujemy z podania leku. Trzeba jednak pamiętać, że właściwie każdy lek może powodować skutki uboczne i póki co nie udało się tego zmienić.

Aflofarm – nie ufam?

Aflofarm to firma farmaceutyczna, która ma w ofercie nie tylko leki, ale również suplementy diety, które nie cieszą się dobrą sławą wśród wielu rodziców. Warto wymienić tutaj chociażby Apetizer (na apetyt dla dzieci i dla dorosłych), Tulleo (na dobry sen) – które znalazły się na naszej liście najgorszych suplementów dla dzieci.

Taki dorobek producenta leków i specyfików wzbudza niepokój i rozczarowanie. Czy jednak jest powodem do skreślenia Aflofarmu w 100%?

W mojej ocenie nie. Jednak każdy rodzic musi podjąć decyzję sam, w oparciu o aktualną i pełną widzę, a także kierując się własnymi zasadami.

Prawdą jest, że Pulneo nie działa na wszystkie dzieci, co potwierdzają lekarze, nie jest to lek o idealnym składzie (może uczulać, o czym świadczą komentarze online i indywidualne doświadczenia), jednak jest to specyfik, który w wielu przypadkach pomaga – co potwierdzają rodzice. 

Niestety producent do czasu publikacji tego artykułu nie odpowiedział nam na pytania, kiedy i dlaczego został zmieniony skład leku, zignorował pytanie o zmianę rekomendacji wiekowej leku (wcześniej był to specyfik już dla niemowląt, obecnie zalecany dla dzieci powyżej 2 roku życia – być może zmiana zakresu wieku ma związek z tym, że obecnie Pulneo jest dostępny bez recepty – nie mam jednak pewności). Pozostaje nam się domyślać, dlaczego kontrowersyjny składnik: żółcień pomarańczowa zniknęła ze składu specyfiku…Historia ta potwierdza na pewno to – że zarówno produkty spożywcze, jak również leki mają zmieniane składy. Często po cichu, bez wyjaśnień…Przed podaniem ich dzieciom – warto dokładnie przestudiować etykietę i przeanalizować potencjalne zagrożenia i korzyści.

A Wy, podajecie dzieciom Pulneo?

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Agusiaczek Agusiaczek

  Powiem tak, mojego syna uczulał zawsze. Lekarka uparcie twierdziła że to niemożliwe i uparcie go przepisywała, a my dopóki go kupowaliśmy zawsze syn kończył na pomocy doraźnej w oczekiwaniu na steryd bo leki przeciwalergiczne które mam w domu nie pomagały. Może są dzieci, którym ten syrop pomaga, ale fakt że jestem z zawodu chemikiem przyczynił się do tego, że po przeczytaniu składu i którejś wysypce z rzędu powiedziałam lekarzowi że może mi go wypisać i tak go nie podam dziecku więc niech poszuka innego syropu, który ma takie same działanie, ale krótszy skład. Od dziś ZAWSZE jak dostanę od lekarza lekarstwo dla syna pytam już w gabinecie o jego skład. Ma być substancja czynna i podstawowe substancje chemiczne które być muszą. Od tego czasu nie mamy problemów ze skórą, zeszło synowi powiększenie węzłów chłonnych w brzuchu co skutkowało bólami całonocnymi i przestał chorować na zapalenie oskrzeli. Rok temu leżałam z synem w szpitalu z powodu reakcji alergicznej 8 dni CAŁY był w wysypce i to tam właśnie lekarka po dokładnym wywiadzie pokazała mi skład Pulneo. Nie narzucała mi swojej opinii i nie przekonywała że to jest samo zło. Pomaga, ale jest też wiele innych syropów które pomagają a mają krótsze składy. Tylko że nikomu się już nie chce oklepywać dzieci. Przychodzi się po syrop i on ma pomóc na wszystko to pomaga. Coś za coś.

  • Gortad Gortad

   Wystarczy sobie na internecie poszukać składu i znaleźć odpowiedni lek, a nie zgadzać się na eksperymenty na dzieciach. Odnalezienie składu zajmuje kilka minut i nie jest to trudne,a w zamian nie trzeba dzieci faszerować sterydami (?) bo syropek był nie ten :(.. Jest pani chemikiem, ale trzeba być konsekwentnym chemikiem, bo w analizie składu to ja mogłabym powiedzieć jaki ze mnie ‚chemik’, ale jak widać wykształcenie nie ma tu żadnego znaczenia..

 2. kb kb

  Na moje dziecko działał, do czasu. Był rewelacyjny. Mała prawie od razu się lepiej się czula. Ale przy którejś chorobie zero poprawy po podaniu. Od tamtej pory już nie daje. Nawet nie wiedziałam o żółcieniu, ufalam swojej lekarce. Ale zdaje sobie sprawę, że każdy lek ma skutki uboczne. Pozostaje tylko sprawa tego, jak bardzo konieczne jest podanie specyfiku.

 3. Olka Olka

  Mam mieszane uczucia co do tego syropu, słyszłam jednak, że jest skuteczny sama jednak nie podawałam

 4. iza iza

  Podawałam ten syrop mojemu 3.5 letniemu dziecku. Mały wyzdrowiał w mgnieniu oka. Niemal natychmiast po podaniu zaczął łatwiej oddychać, katar zniknal po drugim dniu podawania i co najważniejsze, obyło się bez antybiotyku.

 5. Dorota Dorota

  Powiem tak, nigdy nie podałabym pulneo ani żadnego suplementu diety bez konsultacji z lekarzem, ale z drugiej strony mojemu 29 miesięcznemu synowi pediatra zalecił pulneo przy infekcji z katarem i silnym kaszlem. Po kilku dniach stosowania tego syropu i karar i kaszel przeszły zupełnie i to jest dla mnie ważne. Myślę, że leki zawsze mają skutki uboczne, ale są one „mniejszym złem” niż nasilone objawy chorobowe. Mój syn jest wcześniakiem więc łatwo infekcja może „zejść niżej”… wolę pulneo niż zapalenie oskrzeli czy płuc i kurację antybiotykami

 6. Natalia Natalia

  Mojej córce za każdym razem lekarka też przepisuje Pulneo w kropelkach i także mamy problem z podaniem bo ma okropny smak. Ale szczerze powiedziawszy to niezbyt pomaga w naszym przypadku.

 7. Klaudia Klaudia

  Odpowiednikiem Pulneo jest Fenspogal o bananowym smaku. Potwierdzam powyższy wpis. Pulneo(czy też Fenspogal) stosuje u dzieci jak tylko zaczynają kaszlec, szybciutko infekcja przechodzi,jeszcze nigdy mnie ten lek nie zawiódł

 8. Aga Aga

  A ja znam dwójkę dzieci z AZS które po Pulneo miały zmiany skórne.

 9. Kasia Kasia

  Moj synek ma AZS .Zawsze lekarz przepisuje mu Pulneo,akurat teraz od kilku dni podajemy.Nigdy zadnych zmian skornych przy podawaniu tego leku nie uswiadczylismy a sam lek ma bardzo dobre i szybkie dzialanie.

 10. Anna Anna

  Apetizer i cała reszta mu podobnych jest chyba dużo gorsza, rodzice podają często bez żadnej konsultacji z lekarzem, a potem się dziwią, ze dzieci nadpobudliwe, często chorują itp. Jak się daje silne leki nawet na katar, to potem są takie efekty…

 11. Paula Paula

  moja lekarka twierdzi, że część jej pacjentów dostaje po tym kołatania serca. Ale moja lekarka jest fantastyczna – tak naprawdę nie zapisuje leków. Starszy synek ma 8 lat – jeszcze nie miał antybiotyków. Raz miał nawet zapisany, z uwagą, nie podawać bez konsultacji telefonicznej ze mną. No i faktycznie przeszło. Stawiamy bańki, robimy inhalacje ziołowe, pijemy napary. :) Chyba działa.

  • Joasia J Joasia J

   Boska lekarka!! My ostatnio szukaliśmy jakiegoś sensownego pediatry, niestety jak powiedziała moja położna „z tym jest problem”.

 12. Edyta Edyta

  Jedyny lek który zawsze pomógł mojemu synkowi teraz rzadko nam się zdarza chorować,wszystko ma swoje plusy i minusy. Ja osobiście sięgne po niego ponownie jak zajdzie taka potrzeba

 13. Katarzyna Katarzyna

  Moja koleżanka opowiadała mi, jak fatalnie zareagowała na pulneo jej córka. Miała jakieś psychiczne zaburzenia. Mój syn zawsze go dobrze tolerował.

 14. Agnieszka Agnieszka

  Nigdy wiecej nasza pani doktor przepisala mojej 5 miesiecznej coreczce 3×5 ml masaaakra … nigdy wiecej odrazu siw go pozbylam z domku .

 15. Ewa Ewa

  Ja ufam mojej Pani doktor. Nauczyłam się już dawno nie czytać pewnych rzeczy zwłaszcza gdy piszą to osoby bez odpowiednich kwalifikacji. Kiedyś jak czytałam to włosy dęba stawały. Dziś ufam pani Doktor. Tego się trzymam. A pulneo to lek a nie sok. Podaje go gdy zaleci lekarz,nie daje go dziecku dla kaprysu. Suplementów wogóle nie uznaje.

 16. Bernadetta Bernadetta

  To lek. Dla jednego dziala na drugiego nie.

 17. Magda Magda

  Kiedys Zalecil nam lekarz na pogotowiu. przerazajace dzialania niepozadane ( obrzek naczynioruchowy,obrzek w obrebie szyi i gardla trudniajacy oddychanie, itd. Po jednej dawce u dziecka pojawila sie sennosc-jeden z dzialan niepozadanych . Po przeczytaniu ulotki , nigdy wiecej mu nie podalam . Jezeli mam podac cos na zmniejszenie intensywnosci kaszlu to zdecydowanie wole podac cos bezpiecznoejszego Pini+Paracetamol, Neosine i masc rozgrzewajaca w pierwszej kolejnosci

  • Monika Monika

   U nas pulneo pomaga,za to po neozine po jednej dawce coreczka dostala pokrzywke byla cala wysypana jakbym ją wrzucila w pokrzywy zastrzyk w szpitalu zlagodzil i tydzien podawania lekow przeciwalergicznych.

 18. Ewelina Ewelina

  Też nie podaje…a moze napiszecie coś nieco o Groprinosin…świństwo do potęgi….moje dziecko dostało nudnosci i wiecej mu tego nie podam…obylo sie bez i synek sie wyleczył na syropie Mucosolvanie i inhalacjach

 19. Magdalena Magdalena

  Podobny jest flavamed ktory dalej jest pomarańczowy Oba syropy sa poularne wsrod lekarzy rodzinnych i pediatrow wiec korzysci musza przewazac. Jak w przypadku niemal kazdego leku

 20. A A

  U nas pulneo na kaszel pomogło, ale za to córcie bolał brzuch. Za pierwszym razem nie byłam pewna czy to od syropu, ale przy drugiej próbie było to samo i od tej pory nie podaje córce już pulneo.

 21. Agnieszka Agnieszka

  Moje dziecko po podaniu Pulneo zwymiotowalo. Odczekalismy jeszcze kilka godzin i sprobowalismy ponownie. Niestety znowu zwrocila i to byl dla nas znak ze jej organizm sam obronil sie przed tym lekiem.

 22. Kasia Kasia

  Już nie wiadomo co gorsze… antybiotyk czy syrop o niepokojącym składzie…? inne syropy nie wykazują działania przeciwzapalnego więc ten ma tą przewagę…

 23. Ewa Ewa

  Ja podawałm synkowi za poleceniem pediatry i nie widzilam żadnych reakcji ubocznych

 24. Agnieszka Agnieszka

  Moja corka po nim ma tak duszacy kaszel ze wymiotuje.
  Przestalam go stosowac u dzieci.
  Syna tez leczylam ale bez skutku.

 25. Nadia Nadia

  Fosidal czy pulneo nadmierna nerwowosc potwierdzony skutek uboczny u lekarza w ulotce nie ma zaznaczonego. Gdzies w necie mozna sie doszukać.

 26. Angelika Angelika

  Niestety po Pulneo mojej córce bardzo się pogorszyło także my nie będziemy już jej podawać tego syropku.

 27. Ewa Ewa

  Mojej córce nie pomogło brała krople nie syrop ale nie było różnicy po podaniu.

 28. Kasia Kasia

  Nam często lekarz zaleca fosidal czyli odpowiednik. Już kilka razy nam pomógł…..

 29. Liliana Liliana

  Dobrze wiedzieć na przyszłość.

 30. Iza Iza

  ja podaje jego odpowiednik Fosidal o połowę tańszy na dzień dzisiejszy jestem zadowolona a 2 sprawa jak syrop się zastosuje jak dziecko jest juz na prawdę chore to wiadomo ze nie pomoże, każdy lek ma skutki uboczne więc podaje się go według ulotki i po konsultacji lekarskiej nawet gdy uważam ze wizyta nie jest jeszcze potrzebna dzwonie i pytam czy mogę podać i ile nie czekam do ostatniej chwili pozdrawiam mamy :)

 31. Ania Ania

  Ten artykuł to nie zakamuflowana reklama? ;)
  Moje dziecko bardzo źle się czuło po pulneo. Wypróbowałam za to syropy działające podobnie i nie powodujące takich reakcji alergicznych. Rozumiem, że każdy reaguje inaczej, ale chyba ten lek należy do tych, które mają naprawdę mnóstwo skutków ubocznych.

  • sosrodzice sosrodzice

   Aniu, reklamy są na stronie wyraźnie zaznaczane. Pozdrawiamy serdecznie.

 32. Joasia J Joasia J

  Nasza córka ma teraz 13 miesięcy. Pulneo (oraz inne leki) przepisała pediatra miesiąc temu. Niby było wszystko ok, dopóki w 2 lub 3 dobie przyjmowania leków dziecko nie zrobiło się agresywne i tak pobudzone, że zamiast o 20 poszła spać ok 23 i to tylko dlatego że położyliśmy się, pogasiliśmy światło i sami poszliśmy spać. Czegoś takiego w życiu nie widziałam- biła tatę po rękach, chciała na rączki, a jak była na rączkach to chciała na ziemię, a jak ją odstawiłam płakała że chce znowu na ręce i wierzcie mi lub nie-gdyby spojrzenie potrafiło zabijać, padlibyśmy trupem. Wiem, że brzmi to śmiesznie ale tak było i nam wtedy wcale do śmiechu nie było. Nie wiem czy to pulneo, czy może raczej połączenie z innymi lekami. Z dnia na dzień było lepiej, ale w sumie minął tydzień zanim wróciła do normy.

 33. Johny Johny

  Reklama tego szkodzącego paraleku powinna tak jak innych być zakazana. Nie mogę już słuchać babsztyla w radiu zachwalającego ten wynalazek i jak to troskliwie wciska go swojemu dziecku.

 34. Ksksksk Ksksksk

  Nie daje dzieciom zadnych syropow. Jedynie z cebuli ktory sama robie i z sosny produkcji mojej mamy. Przeciwkaszlowo nacieram mascia rozgrzewajaca. Pomaga. A dzieci buduja swoja odpornosc. Z roku na tok choruja mniej.

 35. teosia teosia

  U mojego synka nie było po tym syropie żadnych skutków ubocznych, ale też niespecjalnie mu pomógł i dlatego lekarz w końcu przepisał synkowi wziewny benodil, którym robiłam nebulizacje. Lek bardzo szybko i skutecznie zadziałał przeciwzapalnie i rozkurczowo na oskrzela

 36. Paulinam Paulinam

  Podałam prawie 3 letniej córce bo, nie było skutków ubocznych ale nie pomógł wcale przez te kilka dni podawania. Nie podaję już bo nie ma sensu.

 37. Ewelina Ewelina

  Ja sama brałam ten syrop (jak jeszcze był na recepte) i od razu po pierwszej dawce nastąpiły u mnie drgawki i robiło mi się słabo.Jak się okazało u lekarza nie byłam pierwszą osobą z taką reakcją na ten lek.Od tej pory nie stosuje Pulneo ani nic z tej firmy.

 38. Beata Beata

  Witam. Czy bezpieczne będzie podanie lęku Pulneo u dziecka prawie 4 miesięcznego (za 5 dni kończy ) dziecko jest po anttbiotyku

Zobacz również