Pomysły na rodzinne zabawy na śniegu

Zima to wyjątkowa pora roku, która mimo niskich temperatur, zachęca do spędzania aktywnego czasu na świeżym powietrzu. Rodzinne zabawy z dzieckiem na śniegu nie tylko doskonale hartują organizm, ale również dotleniają i pozwalają na częstszy kontakt z naturą, co jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju każdego malucha. Jakie atrakcje na zewnątrz, warto więc zapewnić najmłodszym w zimowe miesiące? Sprawdź najpopularniejsze pomysły na śniegowe zabawy z całą rodziną!

Zimowe szaleństwo na śniegu – jak się odpowiednio przygotować?

Odrobina ruchu połączona z dobrą zabawą to idealny sposób na aktywne spędzenie czasu z dzieckiem. Przed wyjściem na zimowy spacer koniecznie trzeba jednak zadbać o właściwy ubiór, dzięki czemu taki wypad nie skończy się przeziębieniem lub anginą. Zdecydowanie najlepszym wyborem są kombinezony stworzone z wiatroodpornych i wodoodpornych materiałów, które zapewnią optymalne ciepło i termoregulację. Należy też pamiętać, że dany ubiór nie może ograniczać ruchów malucha, ale powinien być przy tym odpowiednio dopasowany do jego sylwetki. Istotne okaże się również unikanie dotykania śniegu gołymi rękami oraz energicznego tarzania się. Takie sytuacje znacząco zwiększają bowiem ryzyka przemoczenia stroju, co zazwyczaj wiąże się z późniejszym zachorowaniem.

zabawy na śniegu

Lepienie rzeźb i figur ze śniegu

Zarówno starsze, jak i młodsze dzieci uwielbiają lepić rzeźby ze śniegu. Taka forma zabawy świetnie uczy współpracy oraz grupowego wykonywania zadań. Oprócz klasycznego zimowego bałwana można pokusić się o stworzenie igloo, gąsienicy, a nawet zamku. Aby jeszcze bardziej urozmaicić całą aktywność, warto sięgnąć po foremki, łopatki czy wiaderka służące do zabawy w piasku. Śnieg jest bowiem na tyle elastycznym surowcem, że bez przeszkód da się go wykorzystać do zbudowania fantastycznych figurek bądź spektakularnych lodowych rzeźb. Maluchy z pewnością ucieszą się z możliwości ulepienia chociażby postaci z Krainy Lodu czy Minionków. Jedynym ograniczeniem jest tutaj nasza własna wyobraźnia!

Rzucanie śnieżkami do celu

Tradycyjna bitwa na śnieżki nie należy do najbezpieczniejszych zabaw. Nie tylko może doprowadzić do uszkodzenia samochodu czy okien, ale przede wszystkim zagraża zdrowiu dziecka. O wiele lepszą formą rywalizacji okaże się rzucanie śnieżek do wyznaczonego punktu. W tym celu wystarczy jedynie położyć na śniegu kolorowy sznurek albo zawiesić na drzewie hula hop. Każdy z członków rodziny ma kilka prób do wykorzystania, a zwycięzca wygrywa ustaloną wcześniej nagrodę, np. kubek gorącej czekolady.

Malowanie na śniegu

Malowanie śniegu to doskonały pomysł na rodzinną zabawę na śniegu. Do przygotowania takich farbek potrzebne są kolorowe barwniki spożywcze, które trzeba wymieszać w butelce z wodą. Z powstałego roztworu można namalować na śniegu dowolny rysunek, począwszy od samochodów, zwierząt, kwiatów, skończywszy na śmiesznych komiksach czy krajobrazach.

Poszukiwanie skarbów po śladach

Poszukiwanie skarbów zawsze stanowi świetną rozrywkę dla całej rodziny. Dużą rolę odgrywają tutaj rodzice, którzy muszą wcześniej przygotować swoim pociechom rozmaite ślady do odkrywania. Mogą to być zarówno tradycyjne odbicia butów, jak i wzory narysowane plastikową łopatką. W zimowej aurze taką zabawę można jednak urozmaicić o stworzenie nietypowego toru przeszkód zawierającego różne zadania do wykonania np. przejście przez zaspę albo przeskakiwanie przez przedmioty lub skakankę. Na maluchy, które ukończą prawidłowo tor czeka ukryta jakaś nagroda, np. ulubiony słodycz lub „porwana” ukochana maskotka.

Śnieżne kręgle

Śnieżne kręgle to idealny sposób na zimową rywalizację na zewnątrz. W ramach zabawy należy poustawiać plastikowe butelki na śniegu, a następnie spróbować poprzewracać jak największą ich ilość przy pomocy piłki. Taka forma zajęć okaże się również dobrą lekcją nauki o środowisku. Pokazując dziecku jak można powtórnie wykorzystać przedmioty, stopniowo uczymy dobrych nawyków. Oczywiście nie wolno zapomnieć o segregacji i wyrzuceniu butelek do kosza na końcu zabawy!

Rodzinne zabawy na śniegu stwarzają doskonałą okazję do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Bez względu na wiek, warto więc dać się ponieść zimowej radości i pozytywnym emocjom w towarzystwie własnych pociech!

Bibliografia:
Cieślicka M., Stankiewicz B., Muszkieta R., Wybrane zabawy i gry ruchowe, Ośrodek Rekreacji, Sportu i Edukacji w Poznaniu, Poznań 2017.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.