Połóg – to Cię może zaskoczyć

W połogu cała uwaga kobiety często koncentruje się na maluszku. Jednak warto, by młoda mama również zadbała o siebie. To ważne, bo po trudach ciąży i porodu kobieta musi mieć czas, by jej ciało oraz umysł doszły do siebie, osiągając równowagę. Niewiele w tym zakresie da się przyspieszyć, ale przecież nie o to chodzi. Istotne jest, by obserwować zmiany występujące w ciele i psychice i w razie potrzeby zasięgnąć opinii specjalisty.

Uporczywe pocenie się w połogu

W kilka tygodni po porodzie możesz czuć się zaskoczona nadmiernym poceniem. Wiele młodych mam budzi się w nocy i musi przebierać przemoczoną koszulę nocną czy pidżamę. Zazwyczaj wydalanie zgromadzonych w trakcie ciąży płynów trwa przez cały połóg i jest intensywniejsze w trakcie karmienia. Plusem całego dość uciążliwego (zwłaszcza latem) procesu jest możliwość szybszego powrotu do sylwetki.

iStock_000000999151XSmallBól głowy

Zamiast cieszyć się tym, że zostałaś mamą, w trakcie połogu może męczyć Cię ból głowy. Najczęściej wynika on ze zmęczenia oraz zmian ciśnienia. Najprościej zbadać ciśnienie tętnicze i skonsultować się z lekarzem. Być może konieczne będzie podanie leków, czy witamin, które pomogą odzyskać równowagę i pozbyć się bólu głowy.

Zmniejszenie ilości mleka

W trakcie połogu możesz mieć problem ze zmniejszeniem ilości mleka, mimo że początkowo nie miałaś z tym problemu. Zazwyczaj wystarcza zwiększenie częstotliwości karmienia lub inne formy stymulacji laktacji: odciąganie pokarmu, poprawa sposobu odżywiania, ograniczenie aktywności fizycznej oraz zwiększenie ilości spożywania płynu.

Krwawienie

Krwawienie w połogu jest naturalne. Może trwać od 2 do 6 tygodni. Jak ocenić czy jest prawidłowe? Wiele młodych mam niepokoi się intensywnością. Jest ona mała, gdy po porodzie lekarz zdecydował się na oczyszczanie macicy popularnie nazywane łyżeczkowaniem.  Niepokoić powinno bardzo obfite krwawienie, które wymaga zmieniania dużej podpaski co godzinę. Należy zwrócić się do lekarza, gdy wraz z krwią wydostają się duże skrzepy (wielkości cytryny) lub gdy krwawieniu towarzyszy brzydki zapach. Wszystkie te symptomy mogą sygnalizować zakażenie jamy macicy (związane z pozostawieniem w nim kawałka łożyska).

Kontrola lekarza pozwoli zdecydować o konieczności przyjmowaniu antybiotyków. Lekarz wykona USG lub badanie palpacyjne. Niekiedy może być niezbędne łyżeczkowanie macicy.

Problemy z wypróżnianiem

W trakcie połogu możesz mieć problem z wypróżnianiem. Często pojawiają się zaparcia. W tym wypadku wskazana jest zmiana diety: włączenie dużej ilości warzyw i owoców oraz sporej ilości wody. Jeśli problem jednak nie mija, warto skonsultować się z lekarzem. Innym problemem po ciąży może być utrzymanie stolca, mimo braku biegunki. Przyczyną tej sytuacji może być naderwanie mięśnia odbytu w trakcie porodu. W tej sytuacji niekiedy niezbędna staje się wizyta u chirurga, który naprawi powstałe uszkodzenia.

Nietrzymanie moczu

Popuszczanie moczu to częsta dolegliwość pociążowa. Wynika ona z osłabienia dna macicy. Zazwyczaj mija, zwłaszcza jeśli skupimy się na ćwiczeniach Kegla. W razie niemijających problemów konieczna jest wizyta u lekarza.

Opuchlizna i ból z tyłu nóg

Wiele kobiet po porodzie nadal śpi i odpoczywa z nogami uniesionymi u góry. Często jednak ból w nogach jest na tyle duży, że uniemożliwia sen. Może być on spowodowany zmianami ciśnienia krwi lub powstaniem zakrzepu żylnego w nogach. W przypadku zakrzepu konieczne jest wykonanie USG potwierdzającego lub wykluczającego przypuszczenia i w razie zdiagnozowania tego problemu podanie środka rozrzedzającego krew.

Złe samopoczucie

W kilka dni, a nawet tygodni po ciąży wiele mam czuje się przygnębionych, zmęczonych i paradoksalnie nie potrafi się cieszyć z nowej roli. Warto sobie uświadomić, że jest to jak najbardziej naturalny stan, który nazywany jest przygnębieniem poporodowym lub w cięższej formie depresją poporodową. Zazwyczaj pomocne okazuje się wsparcie najbliższych. Niekiedy, gdy problem nie mija, konieczna jest wizyta u lekarza: odbycie terapii czy przyjmowanie leków.

 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. asia asia

    mnie to wszystko spotkał a do tego przyplątała się jakaś infekcja, ale nie ma się czym przejmować wszystko z czasem mija, mój lekarz doradził mi tylko bym zadbała o odpowiednią florę bakteryjną okolic intymnych biorąc provag, wiem, że w tym okresie infekcje często się zdarzają a u mnie wszystko było ok