Połóg po cięciu cesarskim- cięższy niż po porodzie naturalnym?

Z roku na rok rośnie liczba wykonywanych cięć cesarskich. Drogą tą kończy się blisko 43% ciąż. „Cesarki” są coraz popularniejsze wśród pacjentek. Niestety niekoniecznie rośnie wiedza o samym cięciu i połogu. A warto ją posiąść…Czego kobieta może się spodziewać po „cesarce”? Przeczytaj, jak wygląda połóg po cięciu cesarskim.

Czym jest okres połogu i jak wygląda po porodzie siłami natury?

Połóg jest okresem, w którym organizm młodej mamy wraca do stanu sprzed ciąży. Zgodnie z jego medyczną definicją trwa on 6 tygodni i dzieli się na trzy następujące po sobie okresy. Kolejno jest to połóg bezpośredni (pierwsza doba po porodzie). Następnie połóg wczesny (od 1 do 7 doby po porodzie). Na końcu występuje połóg późny (od 1 do 6 tygodnia po porodzie).

W czasie jego trwania dochodzi do normalizacji stężenia hormonów ciążowych. Cofają się zmiany adaptacyjne układu krążenia. Macica goi się i powraca do rozmiarów sprzed ciąży. Temu ostatniemu procesowi towarzyszą skurcze połogowe (stały skurcz mięśnia macicy, skurcze poporodowe i skurcze laktacyjne związane z karmieniem piersią). Pojawiają się odchody połogowe, które zazwyczaj zanikają wraz z końcem trwania okresu połogu. Czysto teoretycznie, po upływie wspomnianych 6 tygodni ciało kobiety jest gotowe do ponownego zajścia w ciążę. Nie dotyczy to mam karmiących piersią, u których termin powrotu miesiączki jest bardzo trudny do określenia i zależy od wielu czynników.

połóg po cięciu cesarskim

Połóg po cięciu cesarskim i jego odmienności – na początku

Połóg po cięciu cesarskim jest podobny do tego występującego u kobiet rodzących naturalnie. Występują jednak również pewne odmienności spośród, których można wyróżnić między innymi:

 • Poporodowe wstawanie – zarówno w przypadku porodu siłami natury, jak i porodu drogą cięcia cesarskiego pionizacja powinna mieć miejsce jak najszybciej, w tak zwanej dobie zerowej. W związku z koniecznością znieczulenia do „cesarki” młoda mama pierwszego kroki będzie mogła stawiać dopiero po około 8 godzinach. Bardzo problematyczny dla młodych mam po cięciu cesarskim może być silny ból powłok brzusznych. Dyskomfort nasila się przy próbie wstawania i chodzenia.
 • Bolesność powłok brzusznych – zabieg cesarskiego cięcia wymaga przecięcia aż 7 warstw tkanek. Co za tym idzie, charakterystyczna dla tego rodzaju rozwiązania jest utrzymująca się przez kilka dni bolesność powłok brzusznych nasilająca podczas parcia, śmiechu czy też chodzenia. Dla porodu naturalnego charakterystyczny jest natomiast ból odczuwany w okolicy krocza.
 • Odchody połogowe – cesarskie cięcie zawsze wiąże się z instrumentalnym oczyszczaniem jamy macicy. Sprawia to, iż odchody połogowe są przy tej formie rozwiązania zazwyczaj mniej obfite, a ich wydalanie trwa krócej.

Połóg po cięciu cesarskim – różni się od połogu po porodzie naturalnym?

 • Proces obkurczania się macicy – tak zwane zwijanie się macicy u kobiet po cięciu cesarskim może trwać nieco dłużej i być bardziej bolesne niż u młodych mam po porodzie drogami natury. Odczuwany ból jest zazwyczaj najsilniejszy podczas karmienia piersią. Wtedy tej pojawiają się skurcze indukowane wyrzutem oksytocyny.
 • Wypróżnianie – charakterystyczne dla kobiet po cesarskim cięciu są problemy z wypróżnianiem. W dużej mierze wynikają one z bólu pojawiającego się podczas próby parcia. Podobne problemy mogą pojawiać się również u położnic po porodzie naturalnym, u których zaszła konieczność zszywania krocza.
 • Higiena – dla kobiet po cięciu cesarskim szczególnie ważna jest dbałość o higienę rany pooperacyjnej oraz regularna wymiana opatrunków. Co więcej, młode mamy po „cesarce” pierwszy prysznic mogą wziąć najczęściej dopiero w 3 dobie po rozwiązaniu, kiedy rana pooperacyjna jest już wstępnie zagojona. W przypadku porodu naturalnego odpowiednia higiena jest równie ważna. Pierwsza wizyta pod prysznicem może mieć miejsce jednak wcześniej, bo już niedługo po porodzie.

Podsumowując, cięcie cesarskie jest bardzo poważnym zabiegiem operacyjnym. W porównaniu do porodu drogą natury może ono jednak nastręczać ciężarnej większej ilości problemów z poruszaniem się, dbałością o higienę, czy też karmieniem piersią.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Ania Ania

  Ja 20.30 CC, 6.30 już po malu na nogach. Pierwszy dzień na przeciwbólowych. Kolejne dni bez leków. Bardzo dobrze wspominam CC. Nastawiałam się na poród naturalny, ale było zagrożenie zamartwicą i szybko lekarze musieli działać.
  Połóg bardzo lekki. Prawie nic nie krwawilam.

 2. Ewelina Ewelina

  CESARKA: ból na szwie zanim leki przeciwbólowe zadziałały; nie mogłam się wygodnie ułożyć do snu; ciągle wrażenie, że rana się rozejdzie; nie mogłam się porządnie umyć pod prysznicem; przez miesiąc trudności ze wstawaniem z łóżka i wchodzeniem po schodach; dłuuugo ból kręgosłupa; pół roku brak czucia na skórze wokół blizny; zrobiła mi się nierówność nad blizną; krótsze krwawienie; mogłam od razu siadać. PORÓD SN: przez tydzień nie usiadłam na pupie; dłuższe krwawienie; szybciej byłam „na chodzie”; no i ta satysfakcja Jeśli będę rodzić trzeci raz to mam nadzieję, że NATURALNIE!