Połóg – objawy fizyczne i psychiczne

Nawet jeśli poród był szybki, a ciąża nie przysparzała wielu problemów, połóg, czyli sześć tygodni po porodzie powinien być czasem zwolnionych obrotów, kiedy młoda mama ma możliwość regeneracji zarówno sił fizycznych jak i psychicznych.

To niezmiernie ważne dla dalszej relacji rodziców z maluszkiem. Pierwsze tygodnie tuż po porodzie powinny minąć na zawiązywaniu nici porozumienia między matką/ojcem i dzieckiem i skutkować budowaniem bezpiecznej więzi, bez której opieka nad niemowlakiem nie byłaby możliwa.

Dlatego jeśli to tylko możliwe, wszystkie nieważne lub mało ważne obowiązki odłóż na później, zadbaj o pomoc w domu, ogranicz się do aktywności w tym momencie najważniejszych. Nie zapraszaj gości, jeśli nie masz na to ochoty. Poczekaj aż będziesz na to gotowa. Argumenty w stylu: „bo tak wypada” odłóż na inną okazję. Daj sobie czas. To w tej chwili najważniejsze.

Czas dla Ciebie i dziecka

połóg

Połóg to czas, kiedy koncentrujesz swoją uwagę i wszystkie emocje na dziecku. To naturalne. Jednak dla dobra swojego i dziecka nie możesz zapominać o tym, co ważne jest również dla Ciebie. Musisz bowiem zdawać sobie sprawę, że ciąża, która się właśnie zakończyła, była wielkim sprawdzianem dla całego Twojego ciała, które zostało rozciągnięte i nadwyrężone do granic możliwości. Jeśli nie wypoczniesz teraz i nie zregenerujesz odpowiednio sił, możesz poważnie zagrozić sobie oraz dziecku, które wyczuwając Twoje emocje, stanie się nerwowe i będzie gorzej się rozwijać.

Trzeba mieć świadomość, że rekonwalescencja przebiega u każdej matki inaczej. Duże znaczenie ma charakter młodej mamy, jej temperament, przebieg ciąży, porodu, jak również podejście najbliższych, a zwłaszcza partnera, a nawet to, czy ciąża była planowana, a dziecko chciane.

Niemniej jednak połóg to okres trudny dla każdej kobiety. Upragnione i oczekiwane dziecko jest już na świecie. Mimo to radość z macierzyństwa jest często ograniczona z powodu dyskomfortu związanego z ranami poporodowymi (krocza lub brzucha), bolesności piersi, zmian nastroju, skurczy macicy. Dodatkowo dziecko tuż po porodzie i w pierwszych tygodniach życia może być płaczliwe, miewać kolki, jeśli karmisz piersią, sygnalizować niedojadanie się (z chwilą ustabilizowania się laktacji: wszystko powinno wrócić do normy). To dużo jak na jedną osobę…

Przeczytaj dalej, z jakimi jeszcze objawami w trakcie połogu musisz się liczyć.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Kasia12 Kasia12

    Połóg był dla mnie wyjątkowo trudny, myslalam, ze bede gruchala do swojej małej, że będę mega szczęśliwa i spełniona. Niestety nic bardziej mylnego…:( myślałam, że wpadnę w wielki dół i z niego nie wyjdę. Ważne, by kobieta wiedziała, że takie uczucia są normalne i że ją też może to spotkać…