Policja ostrzega przed MOMO

Makabryczna MOMO to kolejne zagrożenie, z którym mierzą się nasze dzieci. Zaczęło się od postaci zapraszających dzieci przez aplikację WhatsApp do grona znajomych. Następnie MOMO wkroczyła do mediów społecznościowych, a teraz jej postać ma być dostępna na lizakach, wzbogaconych w kody do aplikacji. Niezależnie, jak działa, MOMO może być bardzo groźna. Zwłaszcza w przypadku wrażliwych, podatnych na sugestię dzieci i zagubionych nastolatków.

momo

Kim jest MOMO?

Wielkie wyłupiaste oczy, pociągła twarz i mało sympatyczny uśmiech, do tego tułów ptaka i spore kurze łapy – to Lalka MOMO, która powstała jako wizja artysty – Midori Hayash specjalizującego się w tworzeniu przerażających postaci. Została przedstawiona w ubiegłym roku w Vanilla Gallery w Japonii. Na Yotube czy Instagramie można znaleźć wiele filmów i grafik, których główną bohaterką jest MOMO. Dla dorosłych – może nic nadzwyczajnego, dla dzieci jednak zabawa z MOMO może być groźna.

MOMO Challenge

Lalka MOMO nie wzbudzałaby może takich kontrowersji, gdyby nie samobójstwa, które pod jej wpływem miały popełnić nastolatki. Realizując kolejne wyzwania MOMO, coraz bardziej makabryczne, dzieciaki w końcu stają przed zadaniem, jakim jest odebranie sobie życia, w sposób, w jaki wskaże MOMO.

Ofiary MOMO nie są wybierane przypadkowo. Lalka zaprasza do znajomych szczególnie dzieci i młodzież interesującą się samobójstwami. Na jej atak narażone są zwłaszcza dzieci o niskiej samoocenie i zaburzonych kontaktach z rówieśnikami.

Gdy zaproszenie zostanie przyjęte, zaczyna się gra, inspirowana najprawdopodobniej wyzwaniami Błękitnego Wieloryba. Lalka początkowo prowadzi rozmowy, gra może wydawać się ciekawa. Z czasem zaczyna wysyłać makabryczne zdjęcia i filmy, następnie zachęca do okrutnych czynów, w tym samookaleczenia. Wraz z rozwojem gry gracz jest zachęcany do przekraczania kolejnych granic. Jeśli dziecko zacznie protestować przeciwko wykonaniu następnego kroku, MOMO straszy konsekwencjami – wyjawieniem tajemnicy, którą dziecko się z nią podzieliło, upublicznieniu dotychczasowych wyzwań czy śmiercią najbliższych. Z tego powodu dziecko może zacząć czuć ogromną presję i mieć problem z wycofaniem się z makabrycznej zabawy.

Pod wpływem gry z MOMO samobójstwa popełniły 12-latka z Argentyny, 12-latek i 16-latek z Kolumbii. W telefonach nastolatków odkryto wiadomości, które wskazywały, ze realizowali zadania wskazane im przez MOMO. Niestety dotąd nie udało się złapać twórców aplikacji. Policja na całym świecie apeluje, by bacznie obserwować dzieci i rozmawiać o zagrożeniach.

Również polska policja ostrzega przed MOMO. Makabryczna postać może tak omamić dziecko, że to zrobi rzeczy, o które nigdy byśmy swojej córki czy syna nie podejrzewali. Warto zachować czujność.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Kasia Kasia

  Nie jest to ściema tylko realne zagrożenie- była akcja infornacyjna skierowana wśród rodziców jak wyszło na jaw że dzieci się tną bo takie dostały wyzwanie. To było w starszych klasach. A w drugiej klasie mojej córki dzieci doskonale wiedziały o co chodzi. Straszyły się lalkami, klaunami, jakimiś strachami. I co się okazuje- zainstalowane na telefonach snap chaty, nieograniczony dostęp do Internetu, łamanie blokad rodzicielskich i kasowanie historii to już norma wśród dzieci.
  Nie rozumiem po co dzieciom w klasach 1-3 telefon z nieograniczonym dostępem do internetu. Jeśli musi mieć kontakt z rodzicem to wystarczy zwykły telefon. Moje dziecko nie ma wcale i jakoś sobie radzimy.

 2. Sylwia Sylwia

  Jest jeszcze takie coś jak kontrola rodzicielska w internecie…

 3. Małgorzata Małgorzata

  Co z tego, że ja kontroluję jak dzieciak pójdzie na podwórko albo do kolegi a tam nie ma kontroli…
  Ja jestem przerażona bo o tym całym Momo dowiedziałam się od sześciolatka, który przyszedł z przedszkola i zaczął pytać o toto

 4. Aga Aga

  Niech to całe momo trafiloby na mnie…dostalabym dozywotniego bana na to badziewie

 5. Anna Anna

  Dzieci nie powinny mieć, dostępu do internetu ,

 6. Aga Aga

  Ale ktos ma nie rowno pod sufitem zeby cos takiego wymyslec

 7. Paula Paula

  Mojemu 10latkowi koledzy pokazali i od 2 miesięcy ma lęki

 8. Jola Jola

  Najpierw klaun z Koszalina A teraz jakieś momo