Pokrzywka z zimna – czyli „uczulenie” na zimno

Dzieci są z natury słabsze, mniej odporne zarówno na kontakt z wirusami i bakteriami (dlatego zazwyczaj częściej chorują), jak również na wpływ czynników zewnętrznych. Ich młode organizmy mogą sobie różnie radzić w niesprzyjających warunkach. Niekiedy w dość ekstremalny sposób, a mianowicie pokrzywką, która pojawia się po wyjściu z domu i znika bez śladu w kilka chwil lub kilka godzin po powrocie. Zazwyczaj taka reakcja wzbudza konsternację. Bo jak rozumieć wystąpienie zmian na skórze z powodu zimna? Czy pokrzywka z zimna,  uczulenie na zimno to poważna sprawa? Jak sobie poradzić z problemem?

Pokrzywka z zimna – nie jest to typowa alergia

Choć uczulenie na zimno, czy pokrzywka z zimna utożsamiana jest z alergią, to trzeba jasno podkreślić, że jej mechanizm nie jest alergiczny. Zmiany na skórze nie są wynikiem oddziaływania przeciwciał IgE. Pojawiają się raczej z powodu indywidualnej reakcji organizmu, a właściwie osobniczej nadwrażliwości, czyli mniejszej odporności na niskie temperatury.

Reakcja w postaci pokrzywki na skórze może wystąpić jesienią i zimą, rzadziej wiosną. Czasami nawet w gorący dzień, latem, kiedy dojdzie do nagłego wychłodzenia organizmu, na przykład w słoneczny dzień, po wyjściu z zimnego morza. Istnieje również możliwość wystąpienia innej reakcji, na przykład po zjedzeniu zimnego posiłku czy napiciu się zimnego napoju.

Pokrzywka z zimna

Pokrzywka z zimna – nagła zmiana temperatury

Zmiany na skórze spowodowane „uczuleniem” na zimno powstają podczas nagłego wychłodzenia organizmu (narażeniu na kontakt z chłodem, zimnym powietrzem, nagła zmiana otoczenia z ciepłego na zimne), czego efektem jest wyrzut histaminy oraz powstanie zmian zapalnych. Organizm odczytuje nagłą zmianę temperatury jako niekorzystną. Ocenia ją jako sytuację zagrażającą, co uruchamia wspomnianą wyżej reakcję.

Dwa rodzaje pokrzywki z zimna

Pokrzywka z zimna może mieć:

  • wymiar rodzinny (genetyczny), czyli występować u kilku osób z danej rodziny. Zazwyczaj ma bardziej zaawansowaną formę, a jej objawy utrzymują się całe życie,
  • wymiar nabyty – ujawnia się u dzieci przed 10 rokiem życia. Zazwyczaj znika po 5 latach.

Uczulenie z zimna: objawy

  • reakcja pojawia się nagle,
  • skóra staje się czerwona (zazwyczaj na odsłoniętych partiach twarzy – policzkach, dłoniach, rzadziej udach, czy brzuchu),
  • pojawia się uczucie dyskomfortu, pieczenia, swędzenia, podrażnienia,
  • pojawiają się charakterystyczne bąble pokrzywkowe,
  • czasami może wystąpić atak kaszlu, duszności, skurcz oskrzeli,
  • katar,
  • przy wypiciu zimnego napoju (ból brzucha, ból głowy, obrzęk krtani),
  • w skrajnej sytuacji – utrata przytomności

Czy to na pewno alergia na zimno?

Dziecko po spacerze w chłodny dzień wróciło z czerwonymi policzkami, zaczęło je pocierać i narzekać na swędzenie?

Nie wiesz, czy to uczulenie na zimno?

Możesz przeprowadzić test i przyłożyć do skóry dziecka na 15 minut zimną butelkę lub lód. Zobacz, czy wystąpi reakcja w postaci pokrzywki. Jeśli się pojawi, masz odpowiedź. Jeśli jednak nie wystąpi, niestety nie można wykluczyć problemu. Czasami bowiem do wystąpienia objawów konieczne jest ochłodzenie znacznego obszaru ciała, zazwyczaj również musi być to nagłe wychłodzenie.

Jak leczyć uczulenie na zimno?

Leczenie uczulenia na zimno zazwyczaj nie jest proste. Trudno bowiem sobie wyobrazić, w naszej szerokości geograficznej, że dziecko nie będzie miało kontaktu z zimnem. Lekarze zalecają hartowanie dziecka. 

Jeśli objawy są mocno nasilone, wskazane jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych i przeciwalergicznych. Warto również umożliwić organizmowi przystosowanie się do niższej temperatury, wychodzić z domu pomału, postać chwilę na klatce schodowej czy w korytarzu, unikać sytuacji, gdy dochodzi do nagłej zmiany temperatury ciała. Dobrze sprawdza się używanie kremu ochronnego na wiatr i niskie temperatury, który wzmacnia naturalne mechanizmy obronne skóry.

Pokrzywka może wystąpić również z innego powodu, pod wpływem ucisku, potu, gorąca, a nawet kontaktu z wodą. Zdarza się również pokrzywka powstająca w wyniku potarcia czy zadrapania skóry.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. Marek

    Jesfem uczulony na nsgle skoki temperatury. Obiawia sie to pokrzywka na klatce piersiowej i plecach. Czy jest jakis lek na ta dolegliwosc ?

  2. Adam

    Alergię na mleko może powodować unikanie mleka..
    Ale również chemia jaka przedostaje się do mleka w trakcie jego powstawania..
    Np pasza..jak i sama trawa i jej podobne…nawozy..pestycydy..

  3. Gosia

    Witam, dzisiaj dostałam dziwnej alergii, jest u mnie mróz – 9,odczuwalny – 17 i silny wiatr, do pracy dojeżdżam autobusami i się przesiadam, do tego czekałam dzisiaj 40min w mrozie na przystanku, trochę przemarzłam. Gdy wróciłam do domu to po ok pół godziny pojawiły mi się bąble na szyi, później czerwone swędzące plamy. O 18 wyszłam do apteki po leki antyalergiczne, gdy wróciłam do domu zauważyłam, że plamy i bąble zniknely, lecz po 15 min wróciły znów, bardziej swędzące plus bąble na rękach, uszach, pod pachami i dekolcie. Czy to jest alergia na mróz?
    Dziękuję za odpowiedź