Pokrzywka u dzieci – jak rozpoznać i jak leczyć+ zdjęcia

Pokrzywka u dzieci pojawia się nagle i zazwyczaj równie szybko znika. Może być reakcją powstającą po spożyciu nietolerowanego pokarmu, leku lub współistnieć z innymi chorobami, na przykład infekcją górnych dróg oddechowych.

Co robić, gdy pojawia się pokrzywka u dziecka? Kiedy udać się do lekarza i co robić, by ulżyć dziecku?

Czy to na pewno pokrzywka u dzieci?

Pokrzywka u dzieci swoim wyglądem przypomina zmiany pojawiające się na skórze po kontakcie z pokrzywą. Ta znana parząca roślina prowadzi do powstania na skórze charakterystycznych bąbli i zaczerwień.

pokrzywka u dzieci

Jak rozpoznać pokrzywkę?

 • zmiany mają charakter obrzękowy,
 • przypominają różowe lub porcelanowe rumienie,
 • to czerwone lub różowe guzki na ciele,
 • są dobrze ograniczone od skóry zdrowej,
 • średnica zmian może mieć od kilku milimetrów do kilku centymetrów,
 • mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele,
 • zmieniają kształt i lokalizację z godziny na godzinę,
 • pokrzywka u dzieci może swędzieć lub piec, ale nie musi,
 • zmiany mogą występować na skórze od kilku godzin (wędrując po całym ciele) do tygodnia.

W ciężkich przypadkach pokrzywka powoduje obrzęk gardła i może utrudniać oddychanie. Niekiedy powoduje również zmiany w okolicy oczu i ust. Pokrzywka może być sygnałem wstrząsu anafilaktycznego, któremu towarzyszy obniżenie ciśnienia krwi, trudności w oddychaniu i utrata przytomności.

Co wywołuje pokrzywkę?

Pokrzywka u dzieci może być wywoływana przez:

 • reakcje anafilaktyczne (nietolerancje składników spożywczych – mleko, orzechy, skorupiaki, złe tolerowanie substancji chemicznych na przykład stosowanych w środkach czystości, dodatków do żywności, leków),
 • nietolerancji sierści zwierząt domowych, pyłków,
 • użądlenia owadów,
 • stres,
 • ekstremalne temperatury,
 • infekcje – często infekcje górnych dróg oddechowych,
 • choroby pasożytnicze.

U dzieci za pojawienie się pokrzywki ostrej często odpowiedzialne są infekcje wirusowe.

Kiedy zniknie pokrzywka?

Pokrzywka u dzieci może zniknąć już po kilku godzinach. Często zdarza się, że zaniepokojony rodzic umawia się na wizytę u lekarza, a gdy tam dociera zmian na skórze już nie ma. Czasami jednak pokrzywka przechodzi w zamianę przewlekłą, co znacznie utrudnia leczenie, wymusza znalezienie czynnika wywołującego, co nie zawsze jest proste. Zdarza się, że zmiany znikają po nocy na kilka godzin i znowu pojawiają się po kilku godzinach.  Pokrzywka, która utrzymuje się do 6 tygodni uznawana jest za ostrą, a ta, która trwa dłużej niż 6 tygodni uważana jest za przewlekłą.

Jeśli pokrzywce towarzyszą obrzęki twarzy, trudności w oddychaniu należy natychmiast udać się do lekarza. Konsultacji wymagają również zmiany na skórze, które nie mijają po dwóch dniach.

Jak zdiagnozować pokrzywkę?

Lekarz jest w stanie zdiagnozować pokrzywkę, spoglądając na skórę.  By stwierdzić, jaka była przyczyna wystąpienia zmian, należy prześledzić to, co dziecko jadło, z jakimi nowymi czynnikami miało do czynienia, co mogło wpłynąć na wygląd skóry.

Jeśli zmiany swędzą, lekarz zaleci leki przeciwhistaminowe. By skóra szybciej wróciła do równowagi, poleca się wapno dla dzieci.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Magda Magda

  Chętnie dowiem się czegoś więcej. Moje dziecko ma taką pokrzywke w godzinach wieczornych. Rano ani.śladu. czy ktoś coś może poradzić ze swojego doświadczenia???

 2. Paula Paula

  Witam. Długo trwała pokrzywka u dziecka ? U nas również pojawia się tylko popołudniu gl na nogach. I jak płacze na buzi poj kropki. Ale na syropie przeciwalergicznym już 2 miesiące. U Państwa minęła? Wiadomo od czego?