Pokój małego alergika – co robić, aby był bezpieczny dla dziecka?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Urządzenie pokoju dla małego alergika jest nie lada wyzwaniem dla rodziców. W grę wchodzi pogodzenie tego, aby dziecko miało jak najmniejszy kontakt z alergenami przy jednoczesnym zachowaniu przyjemnej dla oka małego lokatora estetyki. Co zrobić, aby ograniczyć ilość alergenów do minimum, czego unikać i w jaki sposób stworzyć przestrzeń przyjazną dla dziecka? Podpowiadamy.

Pokój alergika – zadbaj o czystość, małą ilość tekstyliów i odpowiednią temperaturę

Pokój alergika musi być przede wszystkim urządzony w taki sposób, aby sprzyjał jak najszybszemu posprzątaniu przestrzeni. Ułatwi to zdecydowanie zminimalizowanie ilości mebli oraz rzeczy. Czystość w królestwie małego alergika, to większa szansa na przespane noce i zmniejszenie duszności.

W grę wchodzą więc jak najmniejsze ilości pluszaków, książeczek i zabawek czyli niedopuszczanie do pojawienia się roztoczy oraz grzybów. Bardzo dobrze, jeśli zrezygnujemy z tekstyliów (zasłony, firany), jak również w miarę możliwości z dywanów. Jeśli jednak zależy nam na ich posiadaniu, kiedy dziecko uczulone jest na kurz czy roztocza, a także na pyłki kwiatów, traw, albo też ma problemy z astmą, koniecznie unikajmy modeli wykonanych z włókien naturalnych. Postawmy raczej na dywany syntetyczne, np. polipropylenowe, które nie pochłaniają wilgoci.

Sprzątając pokój warto wykorzystać potencjał odkurzaczy z filtrem z filtrem HEPA, który wypala roztocza i nie rozpyla ich w trakcie czyszczenia. Zrezygnujmy także z wszelkich środków chemicznych na rzecz wody, albo też środków ekologicznych, bezpiecznych zarówno dla zdrowia, jak i środowiska.

Ogromną rolę w zapewnieniu dobrego samopoczucia małego alergika ma wpływ temperatura w jego pokoju. Pamiętajmy, że nie powinna ona wynosić więcej niż 25 st. Taka jest bowiem idealna do rozmnażania się roztoczy. Nie bez znaczenia pozostaje również utrzymanie odpowiedniego nawilżenia powietrza. Jest to szczególnie ważne w sezonie grzewczym, kiedy staje się zazwyczaj bardzo mocno przesuszone. Wysuszona śluzówka to tylko krok do bólu oczu, gardła, kaszlu i kataru. Aby do tego nie dopuścić, albo złagodzić objawy warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Jak wybrać najlepszy? Warto popytać specjalistów w sklepach, posiłkować się opiniami znajomych czy też poszukać informacji w sieci na hasło nawilżacze powietrza ranking.

Zabawki w pokoju alergika

Ograniczenie zabawek do minimum, to niestety konieczność w pokoju małego alergika. Mowa zwłaszcza o maskotkach, książeczkach oraz wszelkich akcesoriach na których w łatwy sposób zbiera się kurz. A co z ulubioną maskotką? Niemalże każde dziecko taką ma. Dajmy się mu nią nacieszyć, ale dbajmy o jej pranie i co jakiś czas zamrażanie w zamrażarce po uprzednim włożeniu do plastikowego worka.

 

Z pomocą kilku trików możemy stworzyć przyjazną przestrzeń dla dziecka. Warto postawić na dekoracje z drewnianych zabawek, które łatwo będzie utrzymać w czystości, a także różnego rodzaju obrazki sprawiające wrażenie przytulności. Książeczki także mogą się pojawić w małych ilościach, ale oczywiście także odpowiednio czyszczone. Można także docenić potencjał kolorowych motywów na ścianach. Z ich pomocą jesteśmy w stanie stworzyć piękny i bezpieczny pokój.

 

 

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*