Pokój dziecięcy – zanim zaczniesz urządzać

Urządzanie dziecięcego pokoju często wiąże się z nakładem sporej pracy i napotkaniem wielu logistycznych kłopotów. Niezależnie od tego czy pomagają specjalne, profesjonalne firmy, czy wszystko wykonują rodzice samodzielnie, istnieje ryzyko, że coś się nie uda, czego konsekwencje mogą być przykre – utrudniać codzienne funkcjonowanie w świecie, w którym bardzo liczy się wygoda.

Jak się zabrać do urządzania pokoju dla dziecka? Od czego zacząć i na co zwrócić szczególną uwagę?

Pokój dziecięcy do miejsce szczególne, tam maluch spędzi wiele godzin swojego życia, będzie się bawił, wypoczywał, przeżywał pierwsze troski i radości. Musi być to zatem miejsce wyjątkowe. Już na początku trzeba sobie uświadomić, że pokój dziecięcy urządzamy dla dziecka, nie dla siebie i to ono ma czuć się tu dobrze, a w pierwszych miesiącach życia to rodzice – docenią wygodę i swobodę.

Kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców – jedno z rozwiązań

Już podczas ciąży rodzice planują, gdzie maluszek po urodzeniu będzie spał, czy będzie miał swój pokój a może zostanie na razie w sypialni rodziców. W przypadku własnego, dziecięcego pokoju pracy jest więcej, jednak można również sobie pozwolić na większe szaleństwa.Ograniczeniem są jedynie finanse.

Przy dzieleniu sypialni z dzieckiem jest trochę inaczej – trzeba wygospodarować część pomieszczenia, by maluch miał trochę „swojego” miejsca a rodzice  intymności. Na początek wystarczy niewielka przestrzeń, by można było ustawić łóżeczko, przewijak, niewielką komodę na ubranka, pojemniki z zabawkami i akcesoriami dla maluszka.

pokój dla maluszka

źródło: Homplex

Wszystko zależy od tego, czy chcemy trochę oddzielić się od dziecka, czy mieć je w zasięgu ręku. W pierwszym przypadku można ustawić łóżeczko w kącie pokoju  i oddzielić część zasłonką lub parawanem (jak na powyższym zdjęciu).

Jeśli zależy nam na bliskim kontakcie z dzieckiem, łóżeczko może stać przy łóżku, są nawet specjalne łóżeczka dostawki, które można dołączyć do łóżka jakby były ich częścią

źródło: Meble VOX

źródło: Meble VOX

Osobny pokój dla niemowlaka

Urządzanie osobnego pokoju dla niemowlęcia może być prawdziwym wyzwaniem. Dysponujemy zwykle pustą przestrzenią, którą trzeba odpowiednio wydzielić i zaaranżować.

Zaczynając od ścian, najlepiej wybrać jasne, pastelowe kolory, które nie będą „raziły „po oczach a także będą nadawały spokój i ukojenie. Na ścianach może pojawić się kilka dziecięcych akcentów w postaci naklejek, wzorów odbitych z szablonów, kolorowych tapet. Na ścianach mogą wisieć zdjęcia maluszka, niewielkie półeczki umożliwiające postawienie np. pluszaków.

W pokoju powinno znaleźć się odpowiednie łóżeczko, komoda (może być z przewijakiem), szafa na ubranka i akcesoria – wbrew pozorom maluch ma ich sporo.

Dobrze jest ustawić wszystkie niezbędne akcesoria w takim miejscu, by rodzice mieli do nich łatwy dostęp np. podczas przewijania, jednak nieco dalej od rączek ciekawskiego malucha.

Przy łóżeczku może znaleźć się szafka z lampką dającą delikatne, nierażące źródło światła. Może przydać się wygodne krzesło lub fotel, gdzie mama będzie mogła w spokoju usiąść i nakarmić malca. W oknach dobrze jest zamontować rolety, które w razie potrzeby stłumią ostre promienie słońca.

pokój meble VOX

pokój meble VOX

Pokój dla przedszkolaka

Pokój dla dziecka w wieku przedszkolnym musi pełnić wielorakie funkcje. Dziecko w swoim pokoiku będzie bawiło się zabawkami, przyjmowało kolegów, ale przestrzeń ta ma także stanowić oazę spokoju, gdzie można się wyciszyć, położyć spać.

To nie lada wyzwanie, by pokój jednocześnie zachęcał do zabawy a w razie potrzeby stał się sypialnią. Dlatego tak ważny jest dobór kolorów i dodatków.

Zapewne maluch będzie chciał mieć swój udział w urządzaniu swojego pokoiku. Pozwólmy dziecku, by wybrało kolory ścian, mebli, dodatki. Jednak ciągle mając kontrolę nad tym, na co wskazuje, by wszystko było spójne i dopasowane a całość praktyczna.

W pokoju przedszkolaka powinno znaleźć się wygodne i bezpieczne łóżko (nawet przedszkolak może spaść z łóżka i zrobić sobie krzywdę), szafa na ubrania, regał na zabawki, biurko, gdzie można rysować oraz lampka.

W pokoju  musi być dużo miejsca na zabawę z rówieśnikami, by na podłodze można było urządzić piknik lub rajd samochodowy. Z racji częstych zabaw na podłodze wskazane są wykładziny dywanowe lub dywaniki, które pozwolą na swobodną zabawę (przeczytaj, jak wybrać dywan do pokoju dla dziecka).

Jeśli pokój jest niewielki, dobrze jest pomyśleć o łóżku piętrowym. Miejsce do spania znajduje się wysoko, zaś pod spodem jest miejsce do spania, biurko czy szafa. Zejść można po drabince lub zjechać na zjeżdżalni.Takie zestawy zajmują mniej miejsca, są wielofunkcyjne, jednak decydując się na nie, musimy być pewni, że dziecko nie spadnie z łóżka.

pokój dla przedszkolaka
W pokoiku przedszkolaka wskazane są wszelkiego rodzaju półeczki, skrzynie i pojemniki do przechowywania zabawek. Im ich więcej, tym łatwiej je segregować i zadbać o porządek. W zależności od tego czym dziecko się interesuje, niech będzie to motywem przewodnim w urządzaniu pokoju. W pokoju małego piłkarza mogą pojawić się naklejki w kształcie piłki na ścianach, meblach, pościeli, dodatkach.
Zaś w pokoju dziewczęcym np. namalowane na ścianie ( np. za pomocą szablonów) wróżki, kucyki itp.
kucyki
Dobrym pomysłem jest umieszczenie w pokoju tablicy kredowej do pisania lub pomalowanie jednej ze ścian specjalną farbą imitująca tablicę, unikniemy wtedy popisanych ścian i uatrakcyjnimy wnętrze.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy urządzaniu pokoju?

Dziecięcy pokój powinien być funkcjonalny, mieć dużą przestrzeń do zabawy, półki do przechowywania zabawek, ale przede wszystkim być bezpieczny.

Zawsze zaczynamy od wyboru koloru ścian a co za tym idzie farby. Farba nie może być toksyczna, przed zakupem zapytajmy sprzedawcę, czy farba jest bezpieczna dla dziecka a najlepiej wybierzmy tę dla alergików – nie mamy pewności, że nawet ta dla dzieci nie uczuli malca.

Zanim zabierzemy się do urządzania pokoju co najmniej trzy miesiące wcześniej powinien być on wyremontowany, pomalowany i dobrze wietrzony. To samo dotyczy nowych mebli, które często wydzielają dość silny i specyficzny zapach. Dopiero wtedy można pomyśleć o przeprowadzce dziecka do pokoiku, gdy meble i nowe wyposażenia trochę w pomieszczeniu postoją.

Łóżko (łóżeczko) dziecka nie powinno stać między oknem a drzwiami, gdyż grozi to przeciągiem. Nie powinno również stać blisko kaloryfera, co mogłoby powodować przesuszanie śluzówki nosa i przegrzanie.

Nad łóżkiem lepiej nie wieszać obrazków, półek i innych przedmiotów , które mogłyby spaść i zrobić dziecku krzywdę. Wybierając meble, zadbajmy, by miały zaokrąglone rogi, aby choć trochę uchronić przed skutkami uderzenia.

Kaloryfer dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć lub zabudować. W ten sposób uchronimy malca przed oparzeniem ale i wykorzystamy miejsce np. jako półkę.

W pokoiku dziecięcym nie może zabraknąć dziecięcych akcentów w postaci naklejek, zdjęć, rysunków na ścianie, np. odbicie stopy bądź dłoni dziecka. Wskazane są wszelkiego rodzaju półki, skrzynie, pojemniki na przechowywanie zabawek a także haczyki na ścianach lub drzwiach, gdzie można zawiesić np. szlafroczek czy dziewczęcą torebeczkę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.