Każdy rodzic, zarówno ten, który pierwszy raz będzie odpowiedzialny za swoją pociechę, jak i ten z doświadczeniem, staje przed wyzwaniem związanym z aranżacją pokoju swojej pociechy. Czego nie może zabraknąć w pokoju dziecka? Jakich przedmiotów szukać i czego unikać? Oto kompleksowy poradnik, który pomoże rozwiać wątpliwości.
Najważniejsze elementy aranżacji w pokoju niemowlaka
Najważniejsze w pokoju niemowlaka jest oczywiście łóżeczko lub kołyska. Miejsce do spania powinno starczyć dziecku jak najdłużej – wybierając łóżko, można zdecydować się nawet na takie rozwiązanie, które starczy do trzecich urodzin pociechy. Kołyski pełnią funkcję łóżka i bujaka w jednym, jednak szybko z nich się wyrasta, co warto mieć na uwadze.
Kolejny przedmiot niezbędny w pokoju niemowlaka to przewijak. Popularne są warianty montowane na łóżeczku, ale też te wolnostojące czy rozkładane – idealne na podróż czy do mniejszych pomieszczeń. Każdy rodzaj przewijaka ma lepsze i gorsze strony – w ostatecznym podjęciu decyzji może pomóc to, gdzie chce się trzymać dodatkowe przedmioty: kosmetyki do pielęgnacji, pieluchy, waciki czy chusteczki – jeśli ma się na nie osobną szafkę, lepiej wybrać taki przewijak, które można ustawić zaraz obok.
Jeszcze jedna najważniejsza kwestia to oświetlenie. Warto zdecydować się na takie, które da się regulować zarówno nocą, jak i dniem. Doświadczeni rodzice wiedzą, że dzieci lubią życie nocnego marka – często wtedy zaczynają harcować. Aby nie rozbudzać malucha, ale się nim zająć, zanim wróci do odpoczynku, warto zadbać o kilka niewielkich źródeł światła, które nie będą bardzo intensywne – np. ozdobne lampki nocne z ciekawymi motywami i wzorami. Ciekawą opcją są lampki nad łóżkiem w kształcie księżyca czy zwierzątek. Mocniejsze źródło oświetlenia powinno być używane wyłącznie za dnia. Najlepiej kierować się poradami specjalisty w sklepie, który doradzi, jak nie zaburzyć rytmu dnia i nocy malucha.
Dlaczego zasłony w pokoju niemowlaka są ważne?
Skoro o trybie dnia mowa, nie można zapomnieć o zasłonach. Dzieci, szczególnie niemowlaki mają bardzo niestabilny sen. Rodzice lubią, gdy dzieci śpią jak najdłużej – mają wtedy czas na złapanie oddechu, relaks i kontakt z innymi bliskimi. Odpoczynek dziecka wesprze dobrze dobrana zasłona. Dobrze, jeśli jej kolor będzie spójny z pozostałą częścią pokoju lub wyróżni się ciekawym wzorem, wpasowującym się w dziecięce trendy.
Najważniejszą kwestią oprócz estetyki jest materiał. Nie powinien być trudne do utrzymania w czystości, a do tego lepiej, jeśli będzie nieco grubszy – świetnie zaizoluje światło słoneczne, zapewniając tym samym przyjemny klimat w pomieszczeniu i sprawi, że dziecko się nie przebudzi, gdy pod budynkiem przejedzie np. auto.
Interesujące, często wybierane przez rodziców firany można znaleźć m.in. pod linkiem: https://www.eurofirany.com.pl/sklep-online/zaslony-1042. Uniwersalne wzory sprawiają, że łatwo można dobrać najlepsze rozwiązania do całego mieszkania, a co za tym idzie, urządzić stylowy i spójny dom.
Warto zauważyć, że wiele propozycji pod linkiem, choć zaprojektowanych jest z troską o ciekawe wzory, zaplanowano w stonowanych odcieniach najpopularniejszych kolorów: bielu, różu, błękitu czy bieli. To nie przypadek. Kolory te sprzyjają usypianiu dziecka i nie rozpraszają – a co za tym idzie, pomagają również dorosłym w odpoczywaniu po dniu pełnym obowiązków. To rozwiązanie ma obopólne korzyści, o których warto pamiętać.
Czego nie może zabraknąć w pokoju niemowlaka? Te rzeczy są równie ważne
Niezależnie od metrażu pokoju niemowlaka, powinno znaleźć się w nim także kilka niemniej ważnych mebli:
- szafa na ubrania, najlepiej z przesuwnymi drzwiami (aby przez lata była bezpieczna dla malucha, nawet wtedy, gdy podrośnie i ciekawy otaczającej go przestrzeni będzie chciał otwierać szafki i zaglądać w niedostępne wcześniej miejsca) – w szafie warto zadbać o dodatkowe szuflady, które pomogą oddzielić bieliznę od pieluch, ubranek i innych drobnych przedmiotów, które mogą przydać się podczas codziennego ubierania dziecka;
- skrzynie i pudełka, które przydadzą się w przechowywaniu zabawek – choć może się wydawać, że niemowlak nie ma wiele takich rzeczy, prezenty od przyjaciół, rodziny oraz bliskich „rozmnażają się” w szybkim tempie, nim rodzice się obejrzą, będą mieć niemałą kolekcję zabawek, w tym drobnych klocków czy autek (które lepiej mieć w jednym miejscu, dla zachowania porządku i zminimalizowania ryzyka nadepnięcia lub połknięcia niewielkiego elementu).
Co ważne, każda szafka, stolik czy inny przedmiot powinny zostać ustawione tak, by nie stanowić zagrożenia dla malucha. O ile niemowlak nie może samodzielnie opuścić łóżka i zacząć odkrywać otaczającego go świata, tak nieco starsze dziecko z pewnością będzie chciało zobaczyć, co oferuje jego pokój. Warto pamiętać o zaślepkach na kontakty i odpowiednio wysokich meblach, by dziecko nie mogło uderzyć się o jego rogi.
Komentarze