Jak pogodzić opiekę nad niemowlakiem i starszakiem? Konkretne patenty mam

Narodziny drugiego dziecka to wyczekiwana chwila, która potrafi jednak wywrócić życie całej rodziny do góry nogami. Każdy rodzic chce bowiem dla swojego dziecka tego, co najlepsze oraz pragnie poświęcać mu maksimum swojej uwagi. W przypadku jednoczesnej opieki nad niemowlęciem i starszakiem nie zawsze jest to możliwe, gdyż niemowlę pod wieloma względami jest bardziej wymagające, a mama przecież się nie rozdwoi, by jednocześnie zajmować się i jedynym i drugim. Jak więc poradzić sobie z opieką nad niemowlęciem i starszym dzieckiem?

Specjalnie dla kobiet, które wkrótce na świecie przywitają swoją drugą pociechę przygotowaliśmy kilka sprawdzonych patentów. Są to sposoby mam niemowląt i starszych dzieci, które metodą prób i błędów doszły do perfekcji w organizacji swojego czasu i opieki nad dwójką dzieci. Sprawdźmy więc, co zadziałało u nich!

Już będąc w ciąży, przygotuj starszaka na nadchodzące zmiany w życiu rodziny

Już w trakcie ciąży powinniśmy zacząć rozmawiać ze starszą pociechą nie tylko o jego przyszłym bracie lub siostrze, ale przede wszystkim o zmianach, które czekają całą naszą rodzinę po narodzinach drugiego dziecka. Pamiętajmy bowiem, że powiększenie rodziny i pojawienie się w niej niemowlęcia to nie tylko ogromne zmiany dla nas, rodziców, ale także szok, któremu będzie musiał stawić czoło nasz starszak.

Starsze dziecko, przyzwyczajone zazwyczaj do tego, że do tej pory rodzice byli tylko „jego”, może bowiem z trudem odnaleźć się w nowej sytuacji, kiedy całe nasze życie rodzinne zacznie się kręcić wokół maleństwa na przemian śpiącego i płaczącego w łóżeczku. Dlatego, jak najwcześniej powinniśmy zacząć tłumaczyć starszemu dziecku, co zmieni się w jego i naszym życiu po narodzinach malucha. Starszak musi także mieć świadomość, że niemowlę wymaga od rodziców większej uwagi i troski, bo jest malutkie i nie jest w stanie samo się sobą zająć.

Zachęcaj starszaka do pomocy w opiece nad niemowlęciem

Warto także już od pierwszych chwil bycia „w czwórkę” wprowadzić starsze dziecko do opieki nad niemowlęciem. Chodzi tu oczywiście o proste czynności, które dziecko będzie mogło wykonać przy noworodku. Mogą one polegać, np. na podawaniu nam kosmetyków i pieluszek podczas przewijania dziecka, asystowaniu przy jego kąpieli czy zabawianiu niemowlęcia w łóżeczku.

Dzięki temu nasz starszak będzie mógł już od pierwszych chwil aktywnie uczestniczyć w życiu całej rodziny, poczuć się ważny i pomocny. Dziecko zda sobie także sprawę z tego, że pojawienie się w jego życiu brata lub siostry to nie tylko nowe obowiązki, ale także wspaniała zabawa. Jego udział w opiece nad niemowlęciem z pewnością pozytywnie wpłynie więc na akceptację rodzeństwa oraz pozwoli zacząć spełniać się w roli starszego brata lub siostry.

Jeśli jednak zauważymy, że starszak niechętnie pomaga w opiece nad młodszym rodzeństwem, nie należy go do tego przymuszać. Być może nasza starsza pociecha potrzebuje bowiem nieco więcej czasu, by zaakceptować nową sytuację lub po prostu woli zajmować się w tym czasie innymi czynnościami. Wspólna opieka nad niemowlęciem powinna być bowiem dla starszego dziecka przyjemnością i zabawą, a nie przykrym obowiązkiem.

Starsze dziecko w domu czy w przedszkolu?

Jeśli nasz starszak jest w wieku, który pozwala na jego posłanie do przedszkola, taką ewentualność także warto rozważyć w przypadku powiększenia rodziny. Wiele mam obawia się takiego rozwiązania, mając wrażenie, że posyłając swoje starsze dziecko do przedszkola niejako odbiera mu dzieciństwo czy wręcz „pozbywa się” go z domu. Także dziecko może poczuć się nieco odrzucone, jeśli zaraz po pojawieniu się rodzeństwa zostanie „oddelegowane” do przedszkola. Jeśli więc planujemy zapisanie starszaka do przedszkola, warto zrobić to jeszcze zanim nasza rodzina się powiększy. Pozwoli to bowiem dziecku zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu oraz nie kojarzyć tych zmian bezpośrednio z pojawieniem się na świecie jego rodzeństwa.

Warto także uświadomić sobie, że przedszkole to miejsce, w którym nasze dziecko nauczy się wielu nowych rzeczy, nawiąże swoje pierwsze przyjaźnie oraz będzie się lepiej rozwijało. My natomiast w zamian zyskamy kilka godzin dziennie, które całkowicie będziemy mogły dedykować niemowlęciu. Nie należy więc obwiać się posłania starszaka do przedszkola ani mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. Taka decyzja da nam bowiem pewność, że starsze dziecko będzie miało odpowiednią opiekę, a my cały swój czas będziemy mogły poświęcić niemowlęciu, zająć się domem czy przygotować obiad dla całej rodziny.

Nieoceniona pomoc partnera i rodziny

Jeśli jednak zdecydujemy, że starszak po pojawieniu się na świecie niemowlęcia pozostanie z nami w domu, nie obawiajmy się prosić rodziny i partnera o pomoc w zajmowaniu się obojgiem dziećmi. Ich wsparcie jest bowiem nieocenione, zwłaszcza w tym pierwszym okresie, kiedy dopiero uczymy się zajmowania dwójką dzieci.

Warto więc organizować starszemu dziecku czas i prosić np. dziadków o zabranie go do siebie na weekend, wyjście z nim na spacer czy plac zabaw, a partnera po powrocie z pracy o wspólną zabawę tylko ze starszakiem. Innego dnia możemy z kolei zamienić role i to my wyjdziemy ze starszym dzieckiem na spacer, a nasz partner lub dziadkowie zajmą się w tym czasie niemowlęciem. Kiedy niemowlę będzie już większe, nic nie stoi także na przeszkodzie, by organizować wspólnie czas na rodzinne aktywności.

Dzięki temu nasze starsze dziecko będzie czuło się kochane i potrzebne, a my będziemy mogły odpocząć oraz skupić się całkowicie na opiece nad niemowlęciem. Pamiętajmy bowiem, że mimo tego, że to niemowlę wymaga od nas większej troski i uwagi, nie powinnyśmy nigdy zapominać o potrzebach starszego dziecka i tak planować swój dzień, by naszego czasu i uwagi starczyło zarówno dla młodszego, jak i starszego dziecka.

Kiedy starszak jest zazdrosny…

Niekiedy jednak, pomimo naszych starań, rozmów i tłumaczenia, starsze dziecko buntuje się i za nic w świecie nie chce zaakceptować faktu, że nie jest już jedynym dzieckiem w rodzinie. Jest to całkowicie naturalna reakcja, która prędzej czy później pojawi się w każdej rodzicie. Co robić w takiej sytuacji?

Oczywiście powinniśmy na spokojnie tłumaczyć starszakowi, dlaczego w danej chwili musimy zająć się jego bratem lub siostrą. Jeśli jednak wybuchy gniewu i zazdrości często się powtarzają, warto także szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasze starsze dziecko nie jest przez nas nieco zaniedbywane. Po pojawieniu się w domu niemowlęcia bardzo łatwo jest bowiem zatracić się w opiece nad nim i „zapomnieć” nieco o potrzebach starszego dziecka. W takiej sytuacji zupełnie naturalne jest to, że zacznie ono głośno upominać się o naszą uwagę.

Opieka nad dwójką małych dzieci nie jest łatwym zadaniem oraz wymaga od obojga rodziców bardzo dużego wysiłku i wielu kompromisów. Naszym najważniejszym zadaniem jest jednak dołożenie wszelkich starań, aby żadne z naszych dzieci z naszych nie poczuło się zaniedbane, czy gorsze od tego drugiego.

Konkretne patenty, czyli jak pogodzić opiekę nad niemowlęciem i starszakiem

 • Z wyprzedzeniem organizuj swój dzień – wieczorem zaplanuj kolejny dzień oraz ustal czas, który poświecisz niemowlęciu i starszemu dziecku.
 • Ustal swoje priorytety – wypisz na kartce rzeczy, którymi chcesz lub musisz zając się sama, a pozostałe oddeleguj partnerowi, mamie lub innej zaufanej osobie.
 • Znajdź czas na własne przyjemności – opiekując się dwójką dzieci, nie zapominaj o sobie, znajdź czas, by wyjść z domu, spotkać się z przyjaciółką i zadbaj o swój wygląd! Szczęśliwa i zadbana mama to szczęśliwe dzieci i więcej energii, by stawić czoła wyzwaniom związanym z rodzicielstwem.
 • Planuj aktywności dla dwojga dzieci – może być to wiosenny spacer po parku, wyjście na plac zabaw, wspólne oglądanie książeczek , uczenie kołysanek starszaka i nucenie ich młodszemu dziecku.
 • Staraj się zsynchronizować popołudniową drzemkę starszaka ze snem niemowlęcia – da Ci to wolny czas na ugotowanie obiadu, porządki lub odpoczynek.
 • Nie bój się prosić o pomoc – jak najczęściej proś dziadków i partnera, by przejęli od Ciebie opiekę nad starszym dzieckiem i zajęli się niemowlęciem. Nie ze wszystkim musisz radzić sobie sama!
 • Jeśli to możliwe, zapisz starsze dziecko do przedszkola – będziesz miała więcej czasu, by w dzień zająć się niemowlęciem, a wieczorne godziny dedykujesz starszakowi.
 • Wyznacz proste zadania, które w domu może wykonywać starsze dziecko – może to być zabawa z niemowlęciem, kiedy Ty gotujesz obiad, pomoc w wieszaniu prania, sprzątanie zabawek itp. Starszak poczuje się potrzebny, a Ty zyskasz pomocną dłoń.
 • Wypróbuj chustę lub nosidło – być może się sprawdzi i pozwoli na uwolnienie rąk, które będziesz mogła wykorzystać do zabawy ze starszakiem.
 • Wypróbuj otulanie noworodka i młodszego niemowlaka – być może odruch Moro uniemożliwia dziecku dłuższy spokojny sen – przeczytaj więcej
 • Przetestuj szumiącą zabawkę, która ma szansę wydłużyć sen młodszego dziecka i uspokoić je, gdy obudzi się niewyspane.
 • Ustal obowiązki swoje i partnera w opiece nad niemowlęciem – tatuś chętnie zajmie się np. kąpielą, nocnym karmieniem w weekendy (jeśli karmisz z butelki) lub wieczornym usypianiem. Ty w tym czasie odpoczniesz lub będziesz mogła poświecić swój czas starszemu dziecku.

Opieka nad dwójką małych dzieci nie jest łatwym zadaniem oraz wymaga od obojga rodziców bardzo dużego wysiłku i wielu kompromisów. Naszym najważniejszym zadaniem jest jednak dołożenie wszelkich starań, aby żadne z naszych dzieci nie poczuło się zaniedbane, czy gorsze od tego drugiego. Warto więc poświęcić nieco czasu na organizację swojego czasu i tak podzielić obowiązki, aby nie zwariować, tylko cieszyć się byciem mamą dwojga dzieci.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. babcia babcia

  Boże!!!, jakie dziś są nieporadne matki!!! Jestem babcią i widzę jak nie radzą sobie dziś młode matki.Po co im opieka dziadków ? Czy dziadkowie z powojennego rocznika mieli pomoc swoich rodziców? A matki rodziły co rok nowego potomka i dzieci wychowali. Dzisiejszy narybek chowany w teraźniejszych czasach będzie kompletnie nie zaradny.