Poduszka, kołderka, rożek, otulacz a może śpiworek? Co dla noworodka?

Kocyk lub pieluszka

Niektórzy rodzice, zwłaszcza ci, którzy nie muszą się przejmować niższą temperaturą w mieszkaniu czy w domu, preferują użycie kocyka lub pieluszki. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że umożliwia przyzwyczajenie maluszka do spania z ulubionym kocykiem, który można zabrać na spacer, wyjazd, czy do wózka.

Rożek dla noworodka

Ciekawym rozwiązaniem jest rożek dla noworodka, szczególnie na chłodniejsze dni.

rozek Mily Way

Miękki i uszyty z grubego materiału jest składany jak koperta, do której wkłada się maluszka. Atutem rożka jest to, że noworodek przyzwyczajony do ciasnego brzuszka czuje się zazwyczaj w nim bezpiecznie i śpi spokojnie. Ma poza tym dodatkowo możliwość swobodnego ruchu rączkami i nóżkami.

Plusem jest również łatwość wyciągania maluszka z łóżeczka i przekazywania drugiej osobie. Debiutujący rodzice często czują się pewniej, używając rożka.

W różku dzieci mogą spać zazwyczaj do 4 miesiąca. Dość szybko niemowlę wyrasta z rożka.

Otulacz dla noworodka

Otulacz dla noworodka to rozwiązanie dla najmniejszych dzieci, zazwyczaj sprawdza się przez pierwsze trzy miesiące życia dziecka. Często oprócz funkcji okrycia w trakcie spania spełnia się w innym zakresie – skutecznie uspokaja, chroni zwłaszcza przed wybudzaniem ze snu przez odruch moro. Niestety nie wszystkie maluszki akceptują otulacz.

Otulacz można porównać do kokona, który unieruchamia rączki i nóżki maluszka – dziecko może poruszać obiema nóżkami równocześnie. Na rynku dostępne są różnego rodzaju otulacze, wykonane z cieńszych i grubszych materiałów.

Przeczytaj – sposoby na otulanie niemowlaka i spokojniejszy sen.

Śpiworek dla noworodka

śpiworek Aden

śpiworek Aden

Maluszek może spać również w śpiworku, czyli w sporej kamizelce, która ma zaszyty obszar na dole, okrywający nóżki.

Używając śpiworka, maluszek ma odsłonięte rączki i główkę, ponadto ma dość swobodnie ułożone nogi – bardziej niż w przypadku otulacza i rożka. Śpiworki dostępne są w różnych rozmiarach – długościach – dostosowanych do potrzeb najmłodszych i większych niemowlaków.

Każdy maluszek jest inny. Jedno dziecko dla poczucia bezpieczeństwa potrzebuje ciasnego owinięcia otulaczem, inny maluszek woli kołderkę lub kocyk. Są też takie dzieci, które szybko się rozkopują, dlatego sprawdza się u nich śpiworek. Podsumowując – nie ma idealnego rozwiązania dla każdego, czasami trzeba przetestować kilka opcji, by znaleźć jedną odpowiednią.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.